کالای مرجوعی در گمرک: چرا برخی کالاها مرجوع می شوند؟

واردکنندگان همیشه سوالات مختلفی در مورد کالاها در دنیای تجارت دارند. یکی از این نگرانی ها مربوط به کالای مرجوعی در گمرک است. تصور اکثر مردم از کالاهای برگشتی، کالاهای دست دومی است که بازسازی شده و کارکرد قابل قبولی دارند. در صورتی که این تعریف تنها یک نمونه از کالای مرجوعی است. کالاهای مرجوعی دیگری نیز در گمرک وجود دارد که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم. به طور کلی کالاهای مرجوعی در گمرک آن دسته از کالاهایی هستند که به دلایل مختلف توسط واردکنندگان به کشور صادرکننده بازگردانده می شوند. این کالاها به روش های مختلفی بررسی می شوند و شرایط بازگرداندن کالا متفاوت است.

 

کالای مرجوعی در گمرک چیست؟

کالای مرجوعی در گمرک کالایی است که به دلایلی مانند مشکل در قسمتی از کالا، آسیب دیدن کالا، ناهماهنگی کالا یا موارد دیگر وارد کشور شده و باید به کشور مبدا بازگردانده شود. به عنوان مثال نداشتن گواهی استاندارد مربوط به هر محصول، باعث می شود که ترخیص صورت نگیرد و کالا مرجوع شود. در واقع یکی از شرایط بازگشت کالا این است که کالا وارد مرزهای کشور شده باشد. اما صاحب کالا بنا به دلایلی قصد ترخیص آن را نداشته باشد. در یک تعریف ساده تر، کالاهای مرجوعی کالاهایی هستند که به دلایلی نمی توانند توسط کشور واردکننده ترخیص شوند. کالاهای مرجوعی در گمرک جزء سوم واردات و صادرات کالا است. و جزء واردات و صادرات موقت طبقه بندی می شوند.

عوامل موثر در عدم ترخیص کالا

به دلایل مختلف فرآیند ترخیص کالا متوقف شده و کالا مرجوع می شود. در ادامه به برخی از این دلایل خواهیم پرداخت.

 • به دلیل نداشتن گواهی کالای استاندارد، کالا ترخیص نمی شود.
 • نداشتن گواهی سلامت محصول باعث عدم ترخیص محصول می شود.
 • گاهی کالاهای وارداتی غیرقانونی بوده و در فهرست کالاهای ممنوعه قرار می گیرند.
 • برخی از کالاها نیاز به گواهی قرنطینه دارند. از جمله کالاهای سبزیجات؛ بنابراین نداشتن گواهی قرنطینه گیاهی باعث عدم ترخیص کالا می شود.
 • گاهی اوقات کالا هیچ محدودیت و مشکلی ندارد و تنها به درخواست و تصمیم صاحب کالا مرجوع می شود.
 • گاهی اوقات کالای وارداتی با کالای سفارش داده شده مطابقت ندارد که در این صورت کالا ارجاع داده می شود.

 

کالاهای مرجوعی کالاهایی هستند که به دلایل مختلف قابل ترخیص نیستند. کالاهای مرجوعی را می توان از دو طریق بررسی کرد. حالت اول این است که در صورت موجود بودن کالا در گمرکات مرزی، اظهارنامه در دو نسخه تنظیم و با نظارت ماموران گمرک کالا از کشور خارج می شود. طبق قانون، کالاهای موجود در گمرک می توانند به مدت چهار ماه از تاریخ ورود به مرز یا تا زمانی که کالا به فروش نرسد، خارج از گمرک اظهار شوند.

کالای مرجوعی در گمرک جزء واردات و صادرات قطعی کشور محسوب نمی شود. و یکی از شرایط استرداد کالا، معافیت از حقوق گمرکی و سود و حقوق بازرگانی و عدم پرداخت هزینه گمرکی می باشد. ضمناً ارجاع کالا به خارج از کشور فقط از راه های مجاز از مرزها مجاز است.

 

بازگشت کالا از گمرکات وارداتی به چه معناست؟

هنگامی که بسته ای هشدار وضعیت “اقلام برگشتی از گمرک واردات” را دریافت می کند، در نهایت فرآیند گمرک واردات را پشت سر می گذارد. و به حاملی که مسافت ترانزیت باقی مانده را بر عهده دارد منتقل می شود.

اساسا، این اطلاعات ردیابی خوبی برای به دست آوردن است. این نشان می دهد که محموله از گمرک ترخیص شده است و اکنون برای ورود به کشور وارد کننده، به احتمال زیاد کشور مقصد، آزاد است.

دریافت هشدار وضعیت “گمرک واردات برگشتی” نشان می دهد که محموله شما به زمان تحویل نزدیک تر می شود، حتی اگر گمرک ممکن است دشوار باشد.

 

چرا بسته های من برگردانده می شود؟

پس از ترخیص کالا از گمرک واردات، بسته به یک ارائه دهنده تحویل داده می شود که مسئولیت تحویل آن به محل را بر عهده دارد. مرحله بعدی انتقال از ISC به یک مرکز منطقه ای USPS نزدیکتر به منطقه تحویل است.

بسته متعاقباً برای تحویل به اداره پست محلی مناسب آماده می شود. و در اسرع وقت برای تحویل آخرین مایل ترک می شود. یک سرویس حامل در وضعیت مشابهی خواهد بود.

حمل کننده پس از دریافت کالا از گمرک، از امکانات و مراکز خود برای تحویل کالا استفاده می کرد.

 

ردیابی روی کالای برگشتی از گمرک واردات گیر کرده است. چرا؟

اگر جعبه شما چندین روز در هشدار وضعیت “گمرک واردات برگشتی” باقی بماند، چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید.

تماس با خدمات حامل مسئول تحویل در کشور مقصد اولین قدم خواهد بود. این سرویس باید کالای شما را ارزیابی کرده و از موقعیت آن در طول سفر حمل و نقل آگاه بوده باشد.

هنگامی که شماره ردیابی خود را وارد کردید، این سایت ها چندین سایت ردیابی شرکت مخابراتی را جستجو می کنند تا زمانی که نتیجه را پیدا کنند. یا اگر مورد شما توسط ارائه دهنده دیگری اسکن شود، آن اطلاعات عمومی می شود.

در آخر، می‌توانید با فرستنده تماس بگیرید تا ببینید آیا چیزی می‌دانند یا می‌توانند با حامل اصلی تماس بگیرند.

 

هنگام بازگرداندن کالا از گمرک چه باید کرد؟

اصطلاح برگشتی از گمرک به مرسوله ای اطلاق می شود که پس از ترخیص از گمرک به اداره پست تحویل داده شده است. اگر سوالی در مورد آن دارید، می توانید با پشتیبانی مشتری تماس بگیرید تا در مورد آن بیشتر بدانید.

 

شرایط معافیت از حقوق گمرکی کالای مرجوعی

کالاهای مرجوعی تنها در صورتی می توانند از پرداخت حقوق گمرکی معاف شوند که دارای شرایط زیر باشند:

۱٫ باید امکان تایید صادرات از اتحادیه وجود داشته باشد

باید امکان اثبات وجود داشته باشد، به عنوان مثال. با یکی از مدارک زیر مبنی بر اینکه کالا قبلا از قلمرو اتحادیه اروپا صادر شده است

 • گواهی خروج
 • برگه داده INF 3
 • به عنوان مثال، اسناد مورد اعتماد دیگر
 • تصمیم ترخیص واردات توسط یک کشور غیر اتحادیه اروپا یا یک کپی از سند

۲٫ کالا باید ظرف سه سال از تاریخ صادرات به اتحادیه بازگردانده شود

در شرایط خاص، تمدید محدودیت زمانی را می توان از مرکز مجوز درخواست کرد. لطفا به موارد زیر توجه کنید:

 • محصولات کشاورزی باید ظرف ۱۲ ماه از تاریخ صادرات به اتحادیه بازگردانده شوند. تمدید مهلت را می توان از مرکز ترخیص کالا از گمرک درخواست کرد.
 • محصولات کشاورزی که قبلاً بازپرداخت صادراتی آنها دریافت شده است، نمی توانند کالای مرجوعی محسوب شوند.
 • اگر کالاها با نرخ کاهش‌یافته یا بدون عوارض گمرکی بر مبنای استفاده نهایی در اتحادیه ترخیص شده و سپس از اتحادیه صادر شده باشد، تنها در صورتی می‌توانند به‌عنوان مرجوعی بدون عوارض وارد اتحادیه شوند که برای همان استفاده نهایی بازگردانده شوند.

 

تفاوت کالای مرجوعی و برگشتی چیست؟

کالاهای برگشتی

کالاهای برگشتی به عنوان کالاهای صادراتی موقت طبقه بندی می شوند که برای تعمیر و تکمیل یا شرکت در نمایشگاه های بین المللی به خارج از کشور صادر شده و پس از پایان مهلت صادرات موقت به کشور بازگردانده می شوند. در واقع کالای برگشتی کالایی است که به طور موقت به کشور خارجی صادر شده و به قلمرو گمرکی داخلی بازگردانده شده است.

کالاهای مرجوعی

کالاهای مرجوعی به آن دسته از کالاهای وارداتی گفته می شود که اساساً به هر دلیلی قبل از ترخیص از گمرک برای ورود دائم یا موقت به خارج از کشور بازگردانده می شوند. در واقع کالای مرجوعی کالایی است که وارد مرزهای کشور شده است اما بنا به دلایلی یا به دلیل نقض قوانین ترخیص کالا از گمرک یا عقب نشینی صاحب کالا با دلایل موجه، اجازه ورود به کشور را نداشته و به کشور صادرکننده بازگردانده شده است. به این نوع کالاها علاوه بر کالای برگشتی، کالای متروکه نیز گفته می شود.

 

تفاوت ارزش کالای مرجوعی و برگشتی

از نظر ارزش کالا، طبق ماده ۴ قانون امور گمرکی، ارزش کالای برذگشتی بر اساس هزینه تعمیر یا تکمیل کالا در خارج از کشور تعیین می شود که ۱۵ درصد آن به عنوان حقوق گمرکی پرداخت می شود، مگر اینکه از حقوق گمرکی معاف شود. لازم به ذکر است صادرات موقت تنها زمانی مجاز است که کالا در داخل کشور تعمیر یا تکمیل نشده باشد. همچنین قطعاتی که اضافه یا تعویض می شوند تکمیل محسوب نمی شوند و مشمول مقررات کلی واردات خواهند بود.
از طرفی ارزش کالای مرجوعی طبق ماده ۱۰ قانون امور گمرکی تعیین می شود و شامل هزینه حمل و بیمه باربری (CIF)، هزینه ثبت سفارش و هزینه حمل و نقل گمرکی می باشد.

 

سوالات متداول:

اگر یک بسته توسط گمرک مرجوع شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که بسته خیلی زود بازگردانده شد، محموله خود را از اداره پست یا ارائه دهنده خدمات پیک محلی خود دریافت خواهید کرد.

منظور از بازگشت سفارشی چیست؟

بازگشت سفارشی به این معنی است که بسته توسط گمرک آزاد شده است و اکنون در انتظار تحویل در اداره پست است.

 

 

 

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =