لندینگ کرافت راه حل خوبی برای حمل و نقل دریایی است؟

بسیاری از مسافران و ساکنان شهرهای جنوبی ایران پس از سفر به جزایر مختلف ایران مانند کیش و قشم دوست دارند از وسیله نقلیه شخصی خود استفاده کنند. همچنین بازرگانان همواره به دنبال راهی برای ارسال یا دریافت کالای خود با کمترین هزینه هستند. لندینگ کرافت یک ناوچه آبی است که این نیازها را برآورده می کند.

در این مطلب شما را با این وسیله دریایی برای حمل کالا و وسایل نقلیه آشنا می کنیم. همچنین خواندن این مقاله را از دست ندهید تا با مزایا و معایب حمل بار با لندینگ کرافت آشنا شوید.

لندینگ کرافت (به انگلیسی: Landing craft) که وسیله ای برای حمل و نقل دریایی است که در ابتدا برای جابجایی نیروهای دریایی در سواحل استفاده می شد. و امروزه علاوه بر مصارف نظامی از این وسیله نقلیه در حمل و نقل دریایی تجاری نیز استفاده می شود. این دستگاه به عنوان یک ناوچه آبی خاکی در بخش نظامی شناخته می شود.

این وسیله برای اولین بار در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت. و در ابتدا از این وسیله برای جابجایی و پیاده سازی نیروهای نظامی به سواحل استفاده شد اما به مرور زمان و در جنگ جهانی دوم استفاده از Landing craft بسیار بیشتر شد. و بعدها برای پیاده شدن استفاده می شد. تجهیزات نظامی استفاده شد.

لازم به ذکر است که امروزه دستگاه های خاصی برای کاربردهای نظامی طراحی و ساخته می شوند که فقط در بخش نظامی کاربرد دارند. از این رو امروزه از این دستگاه بیشتر در صنعت حمل و نقل دریایی برای جابجایی کانتینر و صادرات و واردات کالا استفاده می شود.

 

لندینگ کرافت

کاربرد لندینگ کرافت

وسیله ای است که برای حمل و نقل دریایی کالا استفاده می شود. این دستگاه برای مسیرهای کوتاه طراحی شده است و در کنار این موارد، دستگاهی است که کاربردهای خاصی دارد. همانطور که در ابتدا ذکر شد در جنگ جهانی اول از این وسیله فقط برای مصارف نظامی استفاده می شد.

به عنوان مثال از این دستگاه برای رساندن نیروهای نظامی و تجهیزات نظامی به بنادر استفاده می شد، اما امروزه به دلیل اینکه هزینه آنها نسبت به سایر وسایل نقلیه مناسبتر است، برای مصارف تجاری و حمل و نقل دریایی کاربرد فراوانی دارد.

به طور کلی می توان گفت که با این دستگاه می توان انواع وسایل نقلیه و تاسیسات صنعتی را جابه جا کرد و برخی از مهم ترین مواردی که با استفاده از Landing Craft قابل جابجایی است، انواع خودرو، انواع کامیون و کانتینر، فله است. . مواد، ماشین آلات سنگین و تجهیزات. صنعتی است.

لازم به ذکر است این دستگاه برای حمل و نقل دریایی و صادرات و واردات کالا از کشورهای حوزه خلیج فارس به کشور کاربرد فراوانی دارد. همچنین اگر بازرگانان بخواهند محصولاتی را به کشورهایی مانند امارات، قطر و عمان ارسال کنند و یا از طریق این کشورها کالا وارد کرده و در گمرک امارات ترخیص کنند، یکی از بهترین انتخاب ها برای حمل و نقل دریایی استفاده از این دستگاه است.

استفاده از لندینگ کرافت راه خوبی برای حمل و نقل دریایی است

در این مقاله در مورد لندینگ کرافت و کاربردهای آن برای حمل بار، حمل خودروهای سواری و وسایل نقلیه ای مانند کامیون صحبت کردیم. لندینگ کرافت به کمک شما می آیند تا محموله ها را از گذرگاه های باریکی مانند کانال ها و رودخانه ها که توسط کشتی ها قابل استفاده نیستند حمل کنند. از طرفی چون حمل و نقل و ارسال کالا با این ناوچه ها آسانتر و سریعتر است، تخلیه کالا آسانتر می شود. در سال های اخیر حمل و نقل بار از دبی به ایران با Landing craft افزایش یافته است.

 

لندینگ کرافت

بررسی مزایای استفاده از لندینگ کرافت برای حمل و نقل و ارسال محموله

مقاومت و اندازه بالای لندینگ کرافت باعث شده که در حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار گیرند. لندینگ کرافت می تواند وزن های بالا را تحمل کند. به همین دلیل می توانید کار انتقال بارهای نسبتاً سنگین را به این ناوچه ها بسپارید.

لندینگ کرافت به دلیل ابعاد کوچکتر در معابر باریک مانند رودخانه ها و کانال ها استفاده می شود. به عنوان مثال، Landing craft معمولاً برای حمل و نقل کالا از چین به هند از طریق دریا استفاده می شود.
مزیت مهم استفاده از لندینگ کرافت برای حمل و نقل بین المللی هزینه های مقرون به صرفه آن است. هزینه حمل بار با این ناوچه های آبی بسیار کمتر از کشتی است. بنابراین، اکثر معامله گران ترجیح می دهند از لندینگ کرافت برای حمل بار در فواصل کوتاه استفاده کنند. همچنین در صورت حمل بار با Landing craft نیازی به انجام کارهای اداری مربوط به بار نخواهید داشت.

بررسی معایب حمل و نقل بار با لندینگ کرافت

استفاده از لندینگ کرافت برای حمل محموله های مختلف مانند مواد غذایی، قطعات خودرو و مواد اولیه نساجی نیز دارای معایبی است. لندینگ کرافت معمولاً سرباز هستند. در نتیجه در هنگام طوفان و حوادث دریایی جایی برای محافظت از محموله ندارند. البته در برخی موارد Landing craft پوشش داده می شود. اگر محموله مهمی، بهتر است برای صرفه جویی در بار و سرمایه خود، ناوچه های آبی سرپوشیده را انتخاب کنید.

آشنایی با نحوه و زمان حرکت لندینگ کرافت

لندینگ کرافت یک موتور دارد. در نتیجه می توانید با قدرت خود در دریا حرکت کنید. معمولا وقتی دریا طوفانی است اسکله ها بسته می شود و حرکت لندینگ کرافت ها نیز متوقف می شود. در واقع باید گفت که حرکت لندینگ کرافت ارتباط مستقیمی با شرایط آب و هوایی مساعد دارد.
فراموش نکنید که اگر شرایط آب و هوایی خوب باشد، لندینگ کرافت بلند می شود. اگر محدودیت زمانی برای ارسال یا دریافت محموله دارید یا کانتینر حامل مواد فاسد شدنی است. در صورت نامساعد بودن شرایط جوی می توانید از حمل و نقل هوایی برای جابجایی بار استفاده کنید.

 

کدام کالاها و تجهیزات را می توان با لندینگ کرافت حمل کرد؟

در گذشته لندینگ کرافت تنها وظیفه جابجایی نیروهای نظامی را بر عهده داشت. در حال حاضر علاوه بر نیروهای نظامی از ظرفیت این ناوچه در قسمت های مختلف حمل و نقل دریایی استفاده می شود. مثلا افرادی که از بندرعباس به قشم سفر می کنند. با کمک لندینگ کرافت می توانند وسیله نقلیه خود را به جزیره قشم منتقل کنند.
با توجه به وجود مرز آبی بین ایران و همسایگان جنوبی، می توان از Landing craft برای حمل کالاهای فله استفاده کرد. به طور کلی، لندینگ کرافت می تواند اتومبیل، کامیون، ماشین آلات سنگین، کالاهای فله، کانتینرهای یخچال دار و انواع دیگر کانتینرها را حمل کند.

تفاوت بین لندینگ کرافت و بارج چیست؟

برخلاف لنج ها با نیروی خود حرکت می کنند و این ماشین ها موتور دارند. یک لندینگ کرافت از یک بارج کوچکتر است. و این دستگاه برای حمل و نقل دریایی بین بنادر و جزایر کاربرد فراوانی دارد.

لازم به ذکر است که این دستگاه از سرعت بالاتری نسبت به بارج برخوردار است. بارج برای حمل و نقل کالا در فواصل کوتاه، مبدا و مقاصد محلی و منطقه ای بین جزایر و بنادر استفاده می شود. اما از این دستگاه در حمل و نقل دریایی برای صادرات و واردات کالا استفاده می شود.

از دیگر کاربردها می توان به حمل ماشین آلات سنگین، کامیون، خودرو و کانتینر اشاره کرد. ویژگی هایی مانند کم عمق بودن و شکل بدنه ساده، امکان حمل بار از طریق دریا در شرایط خاص آب های کم عمق و بنادر.

هزینه این دستگاه بسیار کمتر از بارج است. حمل و نقل با این دستگاه سریعتر و تخلیه آسان تر خواهد بود. کشورهایی مانند قطر واردات مواد غذایی به کشورشان را فقط در ظروف یخچال دار مجاز می دانند. بنابراین این دستگاه بهترین گزینه برای حمل این نوع ظروف می باشد. به گفته مدیرکل امور دریایی سازمان بندر، لندینگ کرافت ها مجاز به حمل مسافر در دریا نیستند. و فقط برای حمل و نقل دریایی کالا استفاده می شود.

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =