بیجک گمرکی چیست؟ مزایا، کاربردها و موارد استفاده

بیجک گمرکی یکی دیگر از اصطلاحات مهم گمرکی است که تجار باید با آن آشنا باشند. اگر با این اصطلاح آشنایی ندارید و سوالاتی مانند قبض گمرکی چیست؟ چه زمانی می توانید از فاکتور گمرکی استفاده کنید؟ مزیت ترخیص کالا از گمرک چیست؟

بیجک گمرکی چیست؟

یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا که از لحظه خروج کالا تا تخلیه در انبار گمرک باید نزد راننده باشد، بیجک گمرکی است. این سند امکان پیگیری نیروی انتظامی برای جلوگیری از قاچاق و تخلفات قانونی را فراهم می کند.

معمولاً اکثر افرادی که در زمینه واردات و صادرات کالا فعالیت دارند، تنها داشتن سرمایه را برای انجام امور تجاری کافی می دانند. اما باید بدانید که هزینه های ترخیص و تشریفات گمرکی به قدری بالاست که برای جلوگیری از خسارات و مسائل حقوقی قطعا نیاز به آگاهی و کمک کامل در ترخیص کالا خواهید داشت.

امروزه بسیاری از امور گمرکی در سامانه های مختلف به صورت الکترونیکی انجام می شود. بیجک گمرکی یکی از مواردی است که کاربرد و کارکرد مجوز سبز سامانه گمرکی سابق را دارد.

همانطور که می دانید ترخیص کالا شامل سلسله مراتب مختلفی از جمله ارائه پروفرما، تهیه اظهارنامه گمرکی و هماهنگی با شرکت باربری و انبار می باشد. سندی به نام بیجک گمرکی در فعالیت هایی مانند واردات و صادرات کالا، ترانزیت و … استفاده می شود به همین دلیل دانستن مزایا و نحوه دریافت آن بسیار مهم است.

کاربردهای بیجک گمرکی

بیجک گمرکی همان کاربردهای مجوز سبز گمرکی را دارد.

توجه داشته باشید پس از راه اندازی سامانه جامع انبارها، پس از خروج کالا از گمرک و دریافت بارنامه، لازم است مجددا به سامانه مراجعه و شماره کوتاژ ارائه شده را اعلام نمایید.

لازم به ذکر است در صورت عدم انجام صحیح این اقدام امکان صدور مجوز برای کوتاژ بعدی وجود نخواهد داشت.

این امکان برای مدیریت هر چه بیشتر قاچاق کالا و کنترل ورود کالاهای وارداتی ایجاد شده است.

چه زمانی از بیجک گمرک استفاده می شود؟

بیجک کالا از گمرک یکی از مدارک لازم برای ترخیص کالا می باشد.

از آنجایی که صدور بیجک گمرکی به معنای انجام تشریفات گمرکی است، پس از مشخص شدن مسیر گمرکی، دریافت آن در زمان مناسب ضروری است.

اگر کالا در مسیر سبز گمرکی جهت ارزیابیقرار بگیرد، پس از اخذ مجوز ترخیص، هنگام پرداخت عوارض گمرکی بیجک گمرکی صادر می شود.

در صورت قرار گرفتن کالا در مسیر قرمز گمرکی، پس از اتمام بازرسی، بررسی مجوزها، کارشناسی محصول و پرداخت، بیجک انبار صادر می شود.

در مسیر زرد گمرکی این سند پس از دریافت مجوزها، کارشناسی و بازرسی های لازم و همچنین پرداخت هزینه های گمرکی صادر می شود.

اطلاعات مندرج در بیجک گمرکی

اطلاعات ثبت شده در بیجک انبار به دو دسته تقسیم می شود.

دسته اول شامل اطلاعاتی مانند تاریخ صدور بیجک گمرکی، گمرک مبدا و مقصد، شماره سریال مجوز، اطلاعات حامل و بارکد می باشد. این اطلاعات به راحتی توسط هر شخصی قابل بررسی و تفسیر است.

دسته دوم اطلاعاتی هستند که از طریق بارکد قابل بررسی و تفسیر بوده و فقط از طریق دستگاه های مربوطه قابل خواندن هستند. از طریق این بارکد، دستگاه های مربوطه می توانند به اطلاعات دقیق محصول مانند نوع محصول، کشور سازنده، اسناد حمل و نقل و غیره دسترسی داشته باشند.

تفاوت قبض انبار با بیجک گمرکی

بیجک گمرکی و قبض انبار از اسناد مهم برای ترخیص کالا از گمرک هستند. این دو سند از نظر اطلاعات وارد شده مشابه هستند. اما از نظر درخواست و زمان درخواست تفاوت هایی با هم دارند.

قبض انبار گمرکی نوعی سند مالکیت صاحب کالا است. و صاحب کالا یا نماینده قانونی وی که قصد ترخیص کالا از گمرک را دارد آن را از مسئول مربوطه در انبار دریافت می کند.

بیجک گمرکی نیز می تواند توسط صاحب کالا یا نماینده وی دریافت شود. اما این سند ثابت می کند که کالا از گمرک ترخیص شده است. و از نظر زمان و مکان صدور با فاکتور انبار تفاوت دارد.

بیجک باربری چیست؟

Cargo Bijek یکی دیگر از اصطلاحات مهم و کاربردی است که معامله گران باید با آن آشنا باشند.

زیرا هنگام تحویل کالا به هر مقصدی لازم است کالای دریافتی با اطلاعات ثبت شده در بیجک براری تطبیق داده شود تا از سلامت و ایمنی کالای تحویلی به طور کامل اطمینان حاصل شود.

بر این اساس خریداران باید هنگام تحویل کالا، کالای دریافتی را با قبض حمل مطابقت بدهند. و پس از اطمینان از اصالت کالا نسبت به صدور قبض تحویل کالا اقدامات لازم را انجام دهند.

به طور کلی باید گفت بیجک باربری سندی است که توسط شرکت حمل و نقل صادر می شود که حاوی اطلاعاتی از قبیل صاحب بار، نوع بار، مقصد بار و … می باشد.

بارنامه، بارنامه و سند حمل و نقل از دیگر نام های بارنامه هستند.

بیجک باربری چیست؟

مزایای استفاده از بیجک باربری

استفاده از بیجک باربری مانند سایر اسناد حمل و نقل مزایای زیادی برای معامله گران دارد. برخی از مزایای استفاده از بیجک باربری عبارتند از:

  • بیجک بربری در موارد حقوقی قابل استناد است.
  • ترخیص راحت تر است.
  • بسیاری از مشکلات ترخیص کالا حل شده است.
  • این سند محموله و محتویات آن را تأیید می کند.
  • از این سند می توان برای بررسی اصالت کالای ارسالی استفاده کرد.

تفاوت بیجک گمرکی با بارنامه

بیجک گمرکی سندی مانند بارنامه است که در حین حمل و نقل محموله های تجاری بین المللی از کشور مبدا به کشور مقصد مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین مانند بارنامه اطلاعاتی مانند نام راننده، اطلاعات صاحب محموله، مقدار و وزن بار و … در بجیک درج می شود، اما تفاوت هایی وجود دارد که اجازه بجیک نمی دهد. برای شناسایی گمرک با فاکتور. بارگیری از تفاوت های بارنامه و بارنامه گمرکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • BIJIC زمانی استفاده می شود که محموله تجاری چندین تاجر توسط یک کانتینر حمل و نقل شود.
  • از نظر حقوقی بارنامه معتبرتر از بارنامه است.
  • گاهی اوقات می توان بارنامه را برای امنیت بیشتر بیمه کرد، اما دوچرخه را نه.
  • بیجیک معمولا برای حمل کالا در داخل شهر استفاده می شود.
  • و ….

سوالات متداول:

برای ترخیص کالا از گمرک چه اقداماتی باید انجام شود؟

به طور کلی مراحل ترخیص محموله های تجاری از گمرک شامل مواردی مانند ثبت سفارش و تنظیم اظهارنامه گمرکی، تهیه مجوزهای لازم، پرداخت هزینه های گمرکی، تحویل مدارک مورد نیاز برای ترخیص به کارشناس گمرک، تطبیق مدارک با بازرگانی می باشد. . . بار و غیره

تفاوت قبض گمرکی و رسید انبار در فرآیند ترخیص چیست؟

در زمینه حمل بار تجاری به گمرک از بیجک گمرکی استفاده می شود. و هنگام دریافت بار تجاری از گمرک از قبض انبار استفاده می شود. اما هر دو سند دارای اطلاعات یکسانی هستند.

چه نوع اطلاعاتی در فاکتور گمرکی درج شده است؟

از جمله اطلاعات درج شده در قبض گمرکی می توان به مواردی مانند نام راننده، اطلاعات صاحب محموله تجاری، وزن بار تجاری، تعداد کالا، نوع کالا و … اشاره کرد. .

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + ده =