شماره کوتاژ چیست؟ و راه دریافت کوتاژ صادراتی؟

برای ترخیص کالا از گمرک باید در چند مرحله مدارک را ارائه کنیم تا مجوزهای لازم برای ترخیص کالا را دریافت کنیم. ثبت اظهارنامه گمرکی یکی از مهمترین و اولین مراحل ترخیص کالا است که به منظور معرفی و ثبت اطلاعات کالا در سامانه جامع گمرکی انجام می شود. پس از ثبت اطلاعات مورد نیاز در این سامانه، شماره اختصاصی و منحصر به فرد تحت عنوان شماره کوتاژ صادر می شود. کلیه کارکنان گمرک از مشخصات، مشخصات و تعداد کالاهای وارداتی و صادراتی با شماره سریال آن مطلع هستند.

شماره کوتاژ که یک عدد ۸ رقمی است برای کالاهای اظهار شده صادر می شود. این شماره در تمامی مراحل تشریفات گمرکی الزامی است و در واقع ترخیص کالا فقط با شماره کوتاژ امکان پذیر است. اگر از آن برای انجام فرآیند صادرات کالا استفاده شود به آن کوتاژ صادراتی و اگر برای واردات کالا به کشور استفاده شود به آن کوتاژ وارداتی می گویند.

هدف از تولید و طراحی شماره کوتاژ، اظهار کالای گمرکی می باشد. یعنی با ثبت اظهارنامه در سامانه مشخصات کالاهای وارداتی و صادراتی، نوع حمل و نوع بسته بندی ثبت می شود و گمرک کالا را از طریق آن بررسی می کند تا کالای ثبت شده در اظهارنامه با آنچه در اظهارنامه است مطابقت داشته باشد. اعلام. گمرک ترخیص می شود باید همینطور باشد و در تعداد و نوع کالا تخلفی صورت نگیرد.

سایر نام های شماره کوتاژ:

این کوتاژ با نام های دیگری نیز شناخته می شود که عبارتند از:

شماره سریال کوتاژ
سری اعلامیه

شماره کوتاژ صادراتی چیست؟

اگر بخواهیم مفهوم کوتاژ را به صورت مختصر و مختصر بگوییم، مرحله ثبت کالا در گمرک را کوتاژ یا کوتاژ می گویند. اما به طور دقیق تر، زمانی که کالایی آماده ترخیص از گمرک برای واردات یا صادرات است، لازم است اظهارنامه آن کالا در سامانه مکانیزه گمرک ثبت شود. با ثبت اظهارنامه کالا در گمرک، سامانه ELP یا لیست الکترونیکی بسته بندی بلافاصله اظهارنامه را قفل می کند که به آن کوتاژ می گویند. همزمان با کوتاژ، یک شماره خاص و منحصر به فرد نیز به اظهارنامه اختصاص می یابد، این شماره منحصر به فرد، شماره کوتاژ نامیده می شود. البته گاهی به شماره ذکر شده، شماره سریال کوتاژ، شماره سریال اظهارنامه یا شماره نقل قول نیز گفته می شود.

اکنون که معنای کوتاژ را می دانیم، درک مفهوم کوتاژ صادراتی بدیهی است. در واقع وقتی اظهار کالای صادراتی کوتاژ باشد به آن کوتاژ صادراتی می گویند. از طرفی کوتاژ وارداتی برای واردات کالا نیز استفاده می شود.

شماره کوتاژ چه فایده ای دارد؟

برای پیگیری ترخیص کالا و فرآیند کار به شماره کوتاژ نیاز دارید. در واقع با استفاده از شماره رهگیری می توانید کالا را از زمان بارگیری در گمرک تا زمان ترخیص ردیابی کنید.

داشتن یک سری کوتاژ در شرایط زیر ضروری است:

یک: اخذ و پیگیری مجوزهای لازم تا زمان حمل و قبل از خروج کالا از گمرک

دو: بازرسی کالا هنگام ورود یا خروج از گمرک

سه: پیگیری و نظارت بر روند ترخیص در تمام مراحل

چهار: اعتراض یا شرکت در کمیسیون های گمرکی

پنج: زمانی که تعهد ارزی ناشر تسویه شود

تبصره: تسویه تعهد ارزی مربوط به کوتاژ صادراتی می باشد. در ادامه این موضوع را با جزئیات بیشتر توضیح خواهیم داد.

چگونه شماره کوتاژ را دریافت کنیم؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم برای گرفتن شماره کوتاژ باید اظهارنامه کالا را در گمرک ثبت کنید. با اظهار کالا در سامانه مکانیزه گمرک و کوتاژ از طریق سامانه EPL، در آخرین مرحله و پس از تایید شماره یکتا دریافت خواهید کرد. این شماره منحصر به فرد شماره بسته محموله شما است. شماره کوتاژ نیز در اظهارنامه درج شده است و در صورت چاپ اظهارنامه می توانید این شماره را در بالای آن مشاهده کنید.

پس از آن می توانید با ورود به سیستم و استفاده از شماره کوتاژ محصول خود را ردیابی کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه ثبت اظهارنامه و دریافت کوتاژ ، متخصصان و کارشناسان ما در شرکت بازرگانی آستریا آماده هرگونه کمک و مشاوره هستند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد کوتاژ

برای دریافت کد کوتاژ باید اظهارنامه گمرکی ارائه کنیم و برای این کار باید مدارک زیر را ارائه دهیم:

کارت بازرگانی
اجازه ثبت سفارش
ترخیص کالا از گمرک
بارنامه
گواهی مبدا
proforma
خط مشی
پروانه بهره برداری
کاربردهای کد کوتاژ
انجام کلیه امور اداری و تشریفات گمرکی با استفاده از آن
مراحل ترخیص کالا از صفر تا صد را دنبال کنید
پیگیری مجوزها تا زمان ارسال و خروج کالا از گمرک
بازرسی کالا پس از خروج کالا از گمرک

کوتاژ صادراتی و استفاده از آن در انجام تعهدات ارزی

همانطور که گفتیم یکی از اهداف کوتاژ صادراتی تسویه تعهد ارزی است. قبل از بررسی دقیق این موضوع لازم است در مورد تعهد ارزی بحث مختصری داشته باشیم.

تعهد ارزی چیست و لغو تعهد به چه معناست؟

تعهد ارزی مربوط به صادرکننده است و او موظف است ارز حاصل از صادرات را پس از صادرات کالا به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند. در این صورت صادرکنندگان می توانند برای انجام تعهدات ارزی خود از روش های زیر استفاده کنند:

اول: ارز حاصل از صادرات به صورت حواله در سامانه نیما برای فروش عرضه شود.

دوم: بازپرداخت تسهیلات ارزی با استفاده از ارز حاصل از صادرات

سوم: ارز حاصل از صادرات را به صورت قبض در بانک ها و صرافی های مجاز فروخت.

چهارم: واردات کالا برای صادرات از طریق صادرکننده یا شخص ثالث

کوتاژ صادراتی در تسویه تعهد ارزی

همانطور که اشاره کردیم یکی از روش های تسویه تعهدات ارزی واردات در مقابل صادرات است. در این صورت صادرکننده می تواند شخصاً درخواست واردات کند یا با تحویل کوتاژ صادراتی تعهد ارزی را به شخص ثالث واگذار کند. در هر دو صورت داشتن یک سری کوتاژ صادراتی ضروری است.
اگر صادرکننده قصد واردات کالا را خودش داشته باشد، فقط باید به بانک مراجعه کرده و مجوز صادرات را برای تامین ارز مورد نیاز خود ارائه کند.

ا

و اگر تصمیم به فروش کوتاژ برای صادرات دارد باید مجوز صادرات خود را به واردکننده ارائه دهد. صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند با حضور در سامانه نیما اقدام به خرید و فروش کوتاژ و مجوز صادرات کنند.
لازم به ذکر است که واگذاری کوتاژ و مورد صادرات با توافق صادرکننده و واردکننده انجام می شود. این عملیات در سامانه مکانیزه گمرک ثبت نخواهد شد و خارج از آن انجام خواهد شد.
پس از تحویل کوتاژ صادراتی و حواله ریالی، واردکننده می تواند برای تامین ارز مورد نیاز خود به بانک عامل مراجعه و با ارائه اطلاعات پرونده صادراتی ارز مورد نظر را دریافت کند.

هدف کوتاژ در تجارت بین المللی

در واقع هدف از اختصاص شماره کابین به محموله ثبت کلیه اطلاعات مربوط به کالاهای صادراتی و وارداتی است. علاوه بر این با این شماره منحصر به فرد می توان به راحتی محصول را ردیابی و نظارت کرد. از آنجایی که برای دریافت این شماره منحصر به فرد ثبت اظهارنامه کالا در سامانه گمرک ضروری است، گمرک می تواند به راحتی و به طور کامل بر صادرات و واردات کالا تمرکز کند. ضمناً امکان تطبیق بار با آنچه گفته شد و مراحل ترخیص و حمل کالا با شماره سریال کوتاژ نیز وجود دارد.

کلام پایانی؛ شماره کوتاژ صادرات و تجارت بین المللی

همانطور که در این مقاله خواندیم برای دریافت کوتاژ باید اظهارنامه کالا را در گمرک ثبت کنیم. یکی از مهمترین کاربردهای کوتاژ علاوه بر ردیابی کالا و نظارت بر روند کار، تسویه تعهدات ارزی صادراتی است. در این مقاله به توضیح این مسائل پرداختیم. امیدواریم با مطالعه آن ابهامات شما برطرف شده باشد. اما اگر چیزی ناگفته مانده یا احساس می کنید به اطلاعات تخصصی تری در این زمینه نیاز دارید، تیم بازرگانی اتریش با ۹ سال سابقه در تجارت بین الملل در کنار شماست.

سوالات متداول در مورد کوتاژ در تجارت کالا

آیا می توان بدون شماره کوتاژ کالا را ترخیص کرد؟

کارکنان گمرک تنها با استفاده از شماره کابین کالای شما را شناسایی و ترخیص می کنند، بنابراین انجام این کار بدون شماره عملا غیرممکن است.

آیا شماره کوتاژ ها با یکدیگر تفاوت دارند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت، البته برای کوتاژ صادراتی و وارداتی عدد متفاوتی در نظر گرفته شده است.

آیا روش حمل و نقل در گرفتن شماره کوتاژ موثر است؟

باید گفت خیر و شماره کابین در تمامی روش های حمل و نقل و ترخیص الزامی است.

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 19 =