دلایل متروکه شدن کالاهای وارداتی در گمرک چیست؟

اگر در زمینه های بین المللی مانند صادرات و واردات کالا فعال هستید، حتما با اصطلاح پرکاربرد کالای متروکه برخورد کرده اید و به خوبی با این اصطلاح آشنا هستید. اما اگر به تازگی کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید، باید به شما بگوییم که قبل از هر اقدامی لازم است اطلاعات جامع و به روزی در مورد کالاهای متروکه و قوانین و مقررات تدوین شده در این زمینه داشته باشید تا بتوانید اطلاعات گسترده تری داشته باشید. . شما دارید. یک نمای کلی از تصمیمات و برنامه های تجاری خود دریافت کنید.

در واقع کالای متروکه یکی از مهمترین اصطلاحات در عرصه تجارت بین المللی است. که هر تاجر و بازرگانی باید قبل از هر اقدامی در زمینه فرآیندهای صادرات و واردات تجارت خود و قوانین وضع شده در این زمینه با آن آشنا باشد. 

کالایی که در مهلت قانونی از گمرک ترخیص نمی شود و در این صورت تفاوتی بین کالاهای وارداتی و صادراتی اعم از دائم و موقت وجود ندارد.

کالای متروکه کالایی است که صاحب آن به هر دلیلی به گمرک مراجعه نکرده است. و یا در صورت مراجعه، مدارک لازم را ارائه نکرده و یا مجوز خاصی برای کالا نداشته است.

یکی از دلایل ترک کالاهای وارداتی کمبود نقدینگی صاحبان کالا است.

در بار هوایی مهلت کالای متروکه ۷۰ روز از تاریخ ورود کالا به گمرک می باشد.

کالایی که متروکه باشد، تاریخ ترک و فروش آن در فاکتور انبار قید شده است.

حداکثر مدت توقف هرگونه کالا از تاریخ مانیفست یا اظهارنامه خلاصه برای واردات، صادرات و ترانزیت چهار ماه خواهد بود. و در صورت انجام نشدن تشریفات نهایی گمرکی، کالا متروکه تلقی می‌شود.

این مهلت برای کالاهای تولیدی به ۴ ماه محدود نمی شود. و گمرک مجاز است در صورت لزوم آن را برای مدت مناسب تمدید کند.

یکی دیگر از دلایل ترک کالاهای وارداتی عدم تایید بهداشتی و استاندارد است. 

کالاهای متروکه طبق گمرک به یکی از روش های زیر به فروش می رسد:

  • حراج
  • مزایده کتبی
  • خرده فروشی

کالاهای متروکه و ضبط شده توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال تملک شده به عنوان مسئول فروش کالاهای متروکه به گمرک فروخته می شود.

سپس گمرک پس از کسر هزینه های حمل و نقل و بیمه و هزینه هایی که ناشی از ورود نهایی کالا می باشد، مابقی را واریز می کند تا صاحب کالا ظرف مدت دو سال مدارک را برای دریافت آن ارائه دهد. .

دلایل متروکه شدن کالاهای وارداتی در گمرک

همانطور که گفتیم کالای متروکه کالایی است که در مدت قانونی از گمرک ترخیص نشده باشد. و پس از گذشت چندین ماه از صدور اولین قبض انبارداری در انبار گمرک باقی می ماند. همچنین باید توجه داشت که بین کالاهای وارداتی تفاوت وجود دارد. و برای مدت معینی صادرات موقت یا دائمی وجود ندارد. یعنی قوانین تدوین شده در این زمینه برای هر دو نوع کالای صادراتی یا وارداتی یکسان است.

اکنون که با واژه کالاهای متروکه آشنا شدید، ممکن است بپرسید چرا کالاهای وارداتی متروکه می شوند؟ کالای وارداتی به دلیل عدم مراجعه صاحب کالا به گمرک و انجام کلیه مراحل ترخیص، متروکه اعلام می شود. اما عدم مراجعه تجار به گمرک برای ترخیص کالا می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. که از جمله دلایل رایج در این زمینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم مراجعه صاحب کالا به گمرک به دلیل کامل نبودن مدارک مورد نیاز گمرک در زمینه صدور مجوز ترخیص کالا.
  • عدم مراجعه صاحب کالا به گمرک به دلیل نداشتن مجوزهای لازم برای واردات کالا و ترخیص آن از گمرکات کشور.
  • ورشکستگی صاحب کالا در زمینه پرداخت عوارض ترخیص
  • عدم مراجعه صاحب کالا به گمرک به دلیل نداشتن مجوزهای اداره بهداشت و استاندارد در خصوص تایید کالاهای وارداتی

تکلیف کالاهای متروکه چه می شود؟

همانطور که گفته شد اگر کالایی پس از چهار ماه در گمرک زمینی و دریایی و پس از دو ماه در گمرک فرودگاهی توسط صاحب آن از گمرک ترخیص نشود، کالای متروکه محسوب می شود. اما همانطور که قبلا ذکر شد، زمان ترخیص کالای متروکه طبق گمرک محل نگهداری قابل افزایش است. که برای گمرک فرودگاه از دو ماه تا ۷۰ روز و برای سایر اماکن گمرکی چهار ماه می باشد.

همچنین در خصوص تمدید زمان ترخیص کالاهای متروکه از گمرک باید بگوییم که تمدید زمان ترخیص کالاهای متروکه برای موسسات تولیدی گاهاً متفاوت است. به طوری که این زمان به تشخیص دستگاه تولیدی بیش از چهار ماه در نظر گرفته می شود. اداره گمرک و در برخی موارد این زمان کمتر از چهار ماه می باشد.

حال ممکن است بپرسید کالا متروکه چیست؟

یا تکلیف کالاهای متروکه چه می شود؟ کالای وارداتی پس از زمان مجاز برای ورود به گمرک در لیست کالاهای متروکه قرار می گیرد. و تاریخ خروج آن به سرعت در انبار ثبت می شود. اعلام وصول؛ اما توجه داشته باشید که طبق قوانین از پیش تعیین شده، گمرک یک تاریخ را تحت عنوان تاریخ فروش در کنار تاریخ ترک کالا ثبت می کند. و این بدان معناست که کالای متروکه در نهایت توسط گمرک به فروش می رسد.

بنابراین باید گفت پس از مدت معینی که متعاقباً توسط گمرک شناسایی و به صاحبان کالا اعلام می شود، کالای متروکه به یکی از سه روش مزایده، مزایده کتبی و خرده فروشی به فروش می رسد. نحوه انتخاب روش فروش کالای متروکه نیز توسط گمرک تعیین می شود. اما توجه داشته باشید که در هر روشی تمامی هزینه های دریافتی از فروش به گمرک تعلق نمی گیرد. بلکه در هر سه روش گمرک پس از فروش کالای متروکه هزینه های خود را برای نگهداری کالا پرداخت می کند. کالا، فروش آن، حق بیمه، حمل و نقل و … را کسر می کند. و در پایان مابقی مبلغ فروش را به صاحب کالا می پردازد.

لازم به ذکر است صاحب کالا دو سال مهلت دارد تا مدارک لازم را جهت اثبات مالکیت کالا به گمرک ارائه دهد. و مابقی مبلغ حاصل از فروش کالای متروکه را از گمرک بازپس گیرد.

در چه صورتی کالا مشمول مقررات کالای متروکه نمی شود:

۱- اگر صاحب کالا ظرف یک ماه پس از صدور سند ترخیص کالا را از انبار گمرک خارج کند.

۲- در صورت عدم نظر قطعی گمرک.

۳- در مورد کالاهای انبار شده، حداکثر ظرف مدت یک هفته پس از اجرای مراحل ترک کالا با موافقت کتبی سازمان، کالا از انبار خارج و انبار خالی به مرجع دریافت کننده تحویل داده می شود.

وظایف مرجع تحویل گیرنده کالا

مرجع تحویل موظف است:

۱- با موافقت صاحب کالا و نظارت گمرکی، کالا و کالای فاسدشدنی را با هزینه اضافی به انبار مربوطه انتقال دهید.

۲- هنگام ترخیص کالا در ظهر قبض انبار به صاحبان کالا اطلاع دهید.

حق تقدم صاحب کالا در کالای متروکه

اگر صاحب کالا قبل از فروش کلیه مراحل ترخیص را انجام دهد می تواند نسبت به ترخیص کالا اقدام کند.

متروکه شدن کالای ممنوعه

اگر محصول رها شده یک محصول ممنوعه است، اقدامات زیر باید انجام شود:

۱-تنظیم فرم مونتاژ ضبط توسط ارزیابان

۲- ابلاغ گمرک به صاحب کالا یا واردکننده آن (در صورت عدم اطلاع صاحب کالا، ابلاغ از طریق درج در روزنامه کثیرالانتشار انجام می‌شود)

آیا صاحب کالای ممنوعه حق اعتراض دارد؟

بله، صاحب مال متروکه می تواند به توقیف مال ممنوعه اعتراض کند.

صاحب کالای رها شده باید موارد زیر را انجام دهد:

۱- حداکثر ظرف دو ماه از تاریخ ابلاغ تصمیم مجلس برای درج در روزنامه به مرجع قضایی محل مراجعه شود.

۲- ابلاغ به گمرک ظرف ۱۵ روز از مراجعه به مرجع قضایی با ارائه گواهی.

سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی

این سازمان وظیفه فروش کالاهای رها شده و ضبط شده توسط گمرک را بر عهده دارد.

  • مصادره و فروش کالاهای ممنوعه دولتی و غیردولتی

این سازمان مسئولیت مدیریت و فروش کالاهای متروکه دولتی و غیردولتی، قاچاق کشف شده و تایید شده و قاچاق بی صاحب و فراری را بر عهده دارد. فروش این ملک طبق دستور قضایی و قانون می باشد.

بر اساس دستورالعمل مصوب مجمع عمومی، سازمان مذکور مجاز است با اعمال نظارت لازم به وزارتخانه ها و مؤسسات دولتی و شرکت های دولتی، اداره امور اموال موضوع این ماده را به طور موقت و حداکثر برای مدت سه سال واگذار کند.

  • فروش کالاهای بلاصاحب در گمرک

یکی از وظایف این سازمان فروش اموال بدون ورثه (به استثنای اموال قاچاق بدون مالک و مالک فراری) و اموالی است که طبق قانون در اختیار ولی قانونی است. .

فروش، مدیریت، پرداخت و هرگونه تملک کالای فوق با اجازه فقیه می باشد.

متروکه شدن کالای توقیف شده توسط دادگاه

زمانی که دستور ضبط کالا در اماکن گمرکی از سوی مرجع ذی صلاح صادر شود مشمول مقررات کالای متروکه خواهد بود.

بر اساس تبصره ۲ ماده ۳۷ قانون امور گمرکی، پرداخت مازاد فروش کالای متروکه به صاحب کالا مستلزم ارائه حواله پروانه شرکت حمل و نقل مربوطه می باشد.

نکته: سازمان جمع آوری و فروش اموال تملک شده باید قبل از خروج و انتقال کالا از گمرک نسبت به تسویه حساب و پرداخت خدمات و سایر کالاهای متروکه اقدام نماید.

درآمد حاصل از فروش اجناس متروکه

هنگامی که یک کالای رها شده فروخته می شود:

۱- بدهی صاحب کالا به گمرک که شامل حقوق ورودی، حقوق گمرکی و هزینه حمل و نقل داخلی می باشد کسر می شود.

۲- هزینه های کارشناسی و فروش سازمان تملک کننده کسر می شود.

۳- مابقی مبلغ به مدت ۲ سال در حسابی موقت به نام صاحب کالا نگهداری می شود. و در صورت عدم مراجعه صاحب کالا به حساب خزانه دولت واریز می شود.

هزینه انبارداری کالای متروکه

سازمان جمع آوری و فروش اموال تملک شده می تواند تا ۵ ماه از محل درآمد حاصل از فروش کالاهای متروکه، هزینه انبارداری را پوشش دهد. در صورتی که فرآیند تحویل کالا و فروش آن بیش از ۶ ماه به طول انجامد، سازمان مذکور موظف به پرداخت هزینه های اضافی از جمله انبار اضافی می باشد.

خروج و انتقال کالا از گمرک توسط سازمان جمع آوری و فروش اموال، پس از تسویه و پرداخت (یا الزام به پرداخت) هزینه های خدمات و سایر هزینه های مربوط به کالای متروکه نزد مرجع نگهداری.

 

 

 

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفت =