اندازه گیری دما TT و انواع نسل های ترانسمیتر

🔵 اندازه گیری دما – TT چیست؟

 

در اکثر محیط های صنعتی، دما یکی از کمیتهایی است که مجبور به کنترل یا اندازه گیری آن می باشیم. دما می تواند معیاری از پیشرفت واکنش در یک راکتور و یا معیاری از ترکیب درصد اجزاء در برجهای تقطیر باشد . افزایش دما ممکن است باعث غیرفعال شدن کاتالیست ها شود. از جانب دیگر کم یا زیاد شدن درجه حرارت از حد معمول ممکن است باعث عدم حصول نتیجه در واکنشهای شیمیایی شود. بنابراین وجود ابزارهایی که بتوانند دما را اندازه گرفته و نتیجه را به سیستم کنترلی ارسال کنند، حیاتی است لذا اندازه گیری دما امری بسیار حیاتی برای صنایع مختلف محسوب میشود که اندازه گیری دما را باید بسیار جدی بگیرند.

 

شاید همه ما کلمه TT را شنیده باشیم،آیا با معنی آن آشنا هستیم؟؟

کلمه TT مخفف Temperature Transmitter می باشد که در واقع ترانسمیتر دما هستند،

ترانسمیتر دما چیست؟

همانطور که گفته شد جهت تبدیل سیگنال ولتاژی ترموکوپل ها به سیگنال جریانی و یا شبکه های صنعتی باید از ترانسمیترهای دما استفاده کرد تا بتوان سیگنال دما را بدون نویز و خطایی به سیستم اندازه گیر،کنترلر و یا سیستم مانیتورینگ انتقال داد.

البته نا گفته نماند ترانسمیتر ها نسل های مختلفی دارند که در زیر به معرفی آنها میپردازیم:

⭕️ نسل اول ترانسمیترها :
این مدل از ترانسمیترها به صورت آنالوگ بوده و فقط جهت تبدل یک نوع سنسور برای مثال فقط ترموکوپل تایپ k یا برای مثال ترموکوپل تایپ j قابل استفاده می باشند و در خروجی یا سیگنال ۰ تا ۱۰ ولت و یا سیگنال ۴ تا ۲۰ میلی آمپر را دارند که معمولا سیگنال خروجی آنها جریانی است.

⭕️ نسل دوم ترانسمیترها :
این مدل از ترانسمیترها به صورت دیجیتالی تولید شد که به صورت مولتی رنج طراحی شده اند و تمام سنسورهای دما نظیر ترموکوپل ها + RTD ها + ترمیستورها و همچنین سیگنال های DC نظیر ۱۰to75mV، -۱۰۰ to100mV، -۱۰۰ to500mV، -۱۰۰ to2000mV و همچنین اندازه گیری مقاومت در ورودی نظیر ۰to400 ,0to2000 ,0to10K اهم

⭕️ نسل سوم ترانسمیترها :
این مدل از ترانسمیترها به صورت دیجیتالی تولید شده و به Smart transmitter معروف هستند که دارای امکاناتی بیشتر نسبت به ۲ مدل قبلی هستند نظیر : پشتیبانی از پروتکل های صنعتی – کالیبراسیون – رکوردر اطلاعات و….

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + بیست =