سیستم بانکی سوئیفت چه کاری انجام می دهد؟ خدمات، کاربرد و نحوه ارسال پول

سیستم انجمن ارتباطات مالی بین بانکی جهانی سوئیفت (SWIFT) اکثر نقل و انتقالات بین المللی پول را تامین می کند. سوئیفت یک شبکه پیام رسانی گسترده است که توسط مؤسسات مالی برای ارسال و دریافت سریع، دقیق و ایمن اطلاعات، مانند دستورالعمل های انتقال پول، استفاده می شود. در این مقاله، ما بررسی خواهیم کرد که سوئیفت چه کاری انجام می دهد، چگونه کار می کند و چگونه پول در می آورد.

 • Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications (SWIFT) یک تعاونی متعلق به اعضا است. که در آن تراکنش های مالی ایمن و مطمئن را برای اعضای خود فراهم می کند.
 • این شبکه پرداخت به افراد و مشاغل اجازه می دهد، حتی اگر مشتری یا فروشنده از بانکی متفاوت استفاده کند، پرداخت های الکترونیکی یا کارتی را انجام دهند.
 • سوئیفت بزرگترین و ساده ترین راه برای پرداخت ها و تسویه حساب های بین المللی است.
 • سوئیفت با اختصاص یک کد شناسایی منحصر به فرد (شماره BIC) به هر مؤسسه عضو که نام و کشور، شهر و شعبه بانک را مشخص می کند، کار می کند.
 • سوئیفت برای اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران، روسیه و بلاروس استفاده شده است.

تراکنش سوئیفت

موسسات مالی از SWIFT برای انتقال امن اطلاعات و دستورالعمل ها از طریق یک سیستم کد استاندارد استفاده می کنند. اگرچه سوئیفت برای زیرساخت مالی جهانی حیاتی است، اما یک موسسه مالی نیست. سوئیفت دارایی ها را ذخیره یا انتقال نمی دهد. اما ارتباط ایمن و کارآمد بین مؤسسات عضو را تسهیل می کند.

بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه جهانی عضو سوئیفت در نوامبر ۲۰۲۲ به طور متوسط روزانه ۴۴٫۸ میلیون پیام از طریق این شبکه ارسال کردند.

SWIFT به هر موسسه مالی یک کد هشت یا ۱۱ کاراکتری منحصر به فرد به نام کد شناسه بانک یا BIC اختصاص می دهد. BIC همچنین ممکن است از اصطلاحات کد SWIFT، SWIFT ID یا کد ISO 9362 استفاده کند.
برای درک نحوه تخصیص کد، بیایید به بانک ایتالیایی UniCredit Banca که دفتر مرکزی آن در میلان است نگاه کنیم. دارای کد سوئیفت هشت کاراکتری UNCRITMM است.

چهار کاراکتر اول: کد موسسه (UNCR برای UniCredit Banca)
دو نویسه بعدی: کد کشور (IT برای ایتالیا)
دو نویسه بعدی: مکان/کد شهر (MM برای میلان)
سه کاراکتر آخر: اختیاری است، اما سازمان‌ها از آن‌ها برای تخصیص کدها به شاخه‌های جداگانه استفاده می‌کنند.

مثلا

مشتری می خواهد برای یکی از دوستانش در ونیز ایتالیا پول بفرستد، بنابراین از شعبه محلی بانک آمریکا بازدید می کند. او شماره حساب دوست ایتالیایی خود و جزئیات شعبه مستقر در ونیز را به UniCredit Banca داد. این اطلاعات شامل یک کد SWIFT منحصر به فرد است.

بانک آمریکا پیام انتقال پرداخت را از طریق شبکه امن SWIFT به شعبه UniCredit Banca ارسال می کند. وقتی Unicredit Banca پیام SWIFT را در مورد پرداخت دریافتی دریافت می کند، پول را تسویه کرده و به حساب دوست ایتالیایی واریز می کند.

همانطور که SWIFT قدرتمند است، به یاد داشته باشید که این فقط یک سیستم پیام رسانی است. سوئیفت هیچ گونه وجوه یا اوراق بهاداری ندارد و حساب های مشتری را مدیریت نمی کند.

نحوه ارسال پول با سوئیفت

ممکن است لازم باشد با SWIFT برای خانواده و دوستان خارج از کشور پول بفرستید یا اجاره تعطیلات را تضمین کنید. شهریه پرداخت کنید یا خدمات یا کالاهای دیگری دریافت کنید. به طور کلی ارسال پول با سوئیفت مانند ارسال حواله است. در اینجا مراحل است.

ابتدا این موارد را جمع آوری کنید:

 • نام بانک گیرنده، آدرس و کشور، کد مسیریابی
 • نام قانونی کامل، آدرس فعلی و شماره حساب گیرنده
 • کد سوئیفت حساب بانکی
 • شناسه صادر شده توسط دولت شما
 • هدف از ارسال وجوه
 • هر گونه اسناد یا اطلاعات دیگری که بانک شما مورد نیاز است
 1. برای درخواست سیم کارت بین المللی به بانک خود بروید یا وارد سیستم بانک خود شوید.
 2. مطمئن شوید که تمام هزینه ها و محدودیت های مربوط به ارسال پول نقد به خارج از کشور را درک می کنید.
 3. ممکن است از شما درخواست شود کشوری که به آن ارسال می کنید، ارزی که می خواهید به آن ارسال کنید و اطلاعات فوق.
 4. از طریق سوئیفت از بانک خود پول ارسال کنید و رویداد را ثبت کنید.

اگر پول دریافت می کنید، باید شماره بانک سوئیفت خود را برای شخصی که برای شما پول می فرستد جمع آوری کنید. این اعداد SWIFT ممکن است بسته به دریافت وجه به دلار آمریکا یا ارز خارجی متفاوت باشد.

دنیای قبل از سویفت

قبل از SWIFT، تلکس تنها وسیله موجود برای تأیید پیام برای انتقال وجوه بین المللی بود. سرعت آهسته، نگرانی‌های امنیتی و قالب پیام رایگان، تلکس را با مشکل مواجه کرده است. به عبارت دیگر، تلکس سیستم یکپارچه ای از کدها مانند سوئیفت برای نام گذاری بانک ها و توصیف تراکنش ها نداشت. فرستنده های تلکس باید هر تراکنش را در جملاتی توصیف می کردند که گیرنده می توانست آن را تفسیر و اجرا کند. این منجر به خطاهای انسانی زیادی و همچنین کندتر شدن زمان پردازش شد.

به گفته مدرسه اقتصاد لندن، «حمایت از یک شبکه مشترک… در اواخر دهه ۱۹۶۰ نهادینه شد، زمانی که پروژه Société Financière Européenne (SFE، کنسرسیومی متشکل از شش بانک بزرگ مستقر در لوکزامبورگ و پاریس)… تغییر پیام انجام داد

برای دور زدن این مشکلات، سیستم سوئیفت در سال ۱۹۷۳ با ۲۳۹ بانک در ۱۵ کشور تشکیل شد. این شبکه جهانی پیام های مالی را به صورت امن و به موقع به عنوان یک مخابرات مالی بین بانکی در سراسر جهان با دفتر مرکزی در بلژیک منتقل می کند. سرویس پیام رسانی سوئیفت در سال ۱۹۷۷ راه اندازی شد.

چرا سیستم بانکی سوئیفت غالب است؟

تا سال ۲۰۲۲، سوئیفت به بیش از ۱۱۰۰۰ عضو سازمانی از بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه گسترش یافته است.

اگرچه خدمات پیام رسانی دیگری مانند Fedwire، Ripple و سیستم پرداخت بین بانکی Clearing House (CHIPS) وجود دارد، سوئیفت همچنان بر بازار تسلط دارد. موفقیت ممکن است به امنیت پلتفرم و این واقعیت نسبت داده شود که به طور مداوم کدهای پیام جدیدی را برای انتقال تراکنش های مالی مختلف اضافه می کند.

علاوه بر این، برخی از کشورها از شماره حساب های بانکی بین المللی (IBAN) برای شناسایی حساب های بانکی بین المللی در سراسر مرزهای ملی استفاده می کنند، اما ایالات متحده در IBAN ها شرکت نمی کند.

اگرچه سوئیفت در ابتدا برای دستورالعمل‌های پرداخت ساده شروع به کار کرد، اما اکنون پیام‌های مختلفی از جمله امنیت، خزانه‌داری، تجارت و تراکنش‌های سیستمی را ارسال می‌کند. در آخرین گزارش سوئیفت در دسامبر ۲۰۲۲، داده ها نشان داد که بیشترین ترافیک سوئیفت همچنان برای پیام های پرداخت (۴۴ درصد) و اوراق بهادار (۵۱ درصد) است. بقیه ترافیک به معاملات خزانه داری، معاملات و سیستم می رود.

چه کسی از SWIFT استفاده می کند؟

در ابتدا، بنیانگذاران سوئیفت این شبکه را برای تسهیل ارتباطات در مورد معاملات خزانه و گزارشگران طراحی کردند. استحکام طراحی قالب پیام امکان مقیاس پذیری بسیار زیادی را فراهم کرد که از طریق آن سوئیفت به تدریج گسترش یافت و خدمات را به موارد زیر ارائه داد:

 • بانک ها
 • موسسات کارگزاری و خانه های تجاری
 • فروشندگان اوراق بهادار
 • شرکت های مدیریت دارایی
 • نظافت اتاق ها
 • سپرده گذاران
 • مبادلات
 • خانه های تجاری شرکتی
 • فعالان بازار خزانه داری و ارائه دهندگان خدمات
 • افراد یا مشاغلی که حواله های بین المللی یا انتقال پول انجام می دهند
 • دلالان ارز و پول

چه کسی مالک سیستم بانکی سوئیفت است؟

سوئیفت یک تعاونی متعلق به اعضا است که توسط سهامداران آن (موسسات مالی اعضای خاص) که نماینده شرکت های خاصی در سراسر جهان هستند کنترل می شود. سوئیفت توسط بانک های مرکزی گروه ده کشور G-10 نظارت می شود. این کشورها عبارتند از بلژیک، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، هلند، سوئد، سوئیس، بریتانیا و ایالات متحده. کشور اروپایی بلژیک به عنوان ناظر اصلی در کنار سایر اعضا مانند فدرال رزرو آمریکا عمل می کند.

از آنجایی که همه کشورها برای برقراری ارتباط سریع، یکپارچه و ایمن به سوئیفت متکی هستند، انگیزه ای برای ماندن در وضعیت خوب با سازمان دارند. سوئیفت توسط بانک های مرکزی کشورهای گروه ده (G10) نظارت می شود، اما سازمانی بی طرف است که به نفع همه اعضای خود عمل می کند.

چه کسی مالک سیستم سوئیفت است؟

خدمات سیستم بانکی سوئیفت

سیستم SWIFT خدمات بسیاری را ارائه می دهد که به کسب و کارها و افراد کمک می کند تا معاملات تجاری یکپارچه و دقیق را انجام دهند. برخی از خدمات ارائه شده در زیر ذکر شده است.

برنامه های کاربردی

اتصالات سوئیفت اتصالات دسترسی به برنامه های مختلف از جمله تطبیق آنی دستورالعمل ها برای تراکنش های خزانه و ارز، زیرساخت بازار بانکی برای پردازش دستورالعمل های پرداخت بین بانک ها و زیرساخت بازار اوراق بهادار برای پردازش دستورالعمل های تسویه و تسویه پرداخت ها، اوراق بهادار فراهم می کند. اوراق بهادار، ارز و مشتقه. معاملات . علل .

هوش تجاری

سوئیفت اخیرا داشبوردها و ابزارهای گزارش دهی را معرفی کرده است که به مشتریان امکان می دهد دیدی پویا و در زمان واقعی از نظارت بر پیام ها، فعالیت ها، جریان های تجاری و گزارش ها داشته باشند.

گزارش‌ها فیلتر را بر اساس منطقه، کشور، انواع پیام و پارامترهای مرتبط فعال می‌کنند.

خدمات انطباق

SWIFT گزارش‌های مربوط به «مشتری خود را بشناسید» (KYC)، تحریم‌ها و مبارزه با پول‌شویی (AML) و ابزارهایی را برای خدمات مطابقت با جرایم مالی ارائه می‌کند.

راه حل های پیام رسانی، اتصال و نرم افزار

هسته اصلی تجارت سوئیفت در ارائه یک شبکه امن، قابل اعتماد و مقیاس پذیر برای انتقال روان پیام ها نهفته است. سوئیفت از طریق مراکز پیام رسانی مختلف، نرم افزارها و اتصالات شبکه خود، محصولات و خدمات متعددی را ارائه می دهد که مشتریان نهایی خود را قادر می سازند تا پیام های تراکنشی را ارسال و دریافت کنند.

سیستم بانکی سوئیفت چگونه کسب درآمد می کند؟

اعضای SWIFT بر اساس مالکیت سهام در طبقات گروه بندی می شوند.

همه اعضا یک بار حق عضویت و هزینه های پشتیبانی سالانه می پردازند که بسته به کلاس متفاوت است.

SWIFT همچنین بر اساس نوع و طول پیام، برای هر پیام از کاربران هزینه دریافت می کند. این کارمزدها بسته به میزان استفاده بانکی متفاوت است. برای بانک هایی که حجم پیام های متفاوتی تولید می کنند، سطوح شارژ متفاوتی وجود دارد.

SWIFT همچنین خدمات اضافی را با پشتوانه سابقه طولانی داده سوئیفت راه اندازی کرده است. این خدمات شامل هوش تجاری، داده های مرجع و خدمات انطباق است. و سایر جریان های درآمد سوئیفت را ارائه می دهد.

چالش های سریع

اکثر مشتریان SWIFT حجم تراکنش های عظیمی را پردازش می کنند که در آن ورود دستورالعمل دستی غیرعملی است. نیاز به خودکار سازی ایجاد، پردازش و انتقال پیام های SWIFT در حال افزایش است. با این حال، این با هزینه و افزایش سربار عملیاتی همراه است.

اگرچه SWIFT با موفقیت نرم افزاری را برای اتوماسیون ارائه می دهد، اما هزینه ای دارد. سوئیفت ممکن است نیاز به استفاده از این مناطق مشکل دار در اکثر مشتریان خود داشته باشد. راه‌حل‌های خودکار در این فضا ممکن است جریان‌های درآمد جدیدی را برای سوئیفت به ارمغان بیاورد و در بلندمدت مشتریان را جذب کند.

سوئیفت و تحریم های اقتصادی

در سال های اخیر، استفاده بالقوه از عضویت SWIFT به عنوان تحریم اقتصادی بالقوه علیه اعضا چندین بار ظاهر شده است. به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۲، اتحادیه اروپا تحریم هایی را علیه ایران تصویب کرد که سوئیفت را مجبور به قطع روابط با بانک های تحریم شده ایرانی کرد.

در سال ۲۰۲۲، مقررات شورای اتحادیه اروپا (EU) 833/2014 سوئیفت و سایر ارائه دهندگان پیام های مالی را از ارائه خدمات به نهادها و شرکت های تابعه روسیه منع کرد. سوئیفت مستقر در بلژیک باید با مقررات اتحادیه اروپا مطابقت داشته باشد. مقررات شورای اتحادیه اروپا (EU) 765/2006، سوئیفت را از همکاری با نهادها و شرکت های تابعه بلاروس منع کرد. در نتیجه، هر دو نهاد روسیه و بلاروس از سوئیفت قطع شدند.

SWIFT به زبان ساده چیست؟

پشت اکثر نقل و انتقالات بین المللی پول و امنیت، انجمن ارتباطات مالی بین بانکی در سراسر جهان قرار دارد که به سیستم سوئیفت معروف است. سوئیفت یک شبکه پیام رسانی گسترده است که بانک ها و سایر موسسات مالی از آن برای ارسال و دریافت اطلاعاتی مانند دستورالعمل های انتقال پول به سرعت، دقیق و ایمن استفاده می کنند.

پیام های سیستم بانکی سوئیفت

برای آشنایی بیشتر با استفاده از این سامانه در انتقال پیام های بین بانکی، موارد استفاده شده در این زمینه را در زیر مطالعه کنید.

دسته اول پیام ها مربوط به دستور پرداخت و چک است.
نوع دوم پیام های انتقال بین بانکی معرفی شده است.
پیام های دسته سوم به عنوان معاملات ارزی تعریف می شوند.
پیام های دسته چهارم مجموعه هستند.
پیام های بورس و اوراق از نوع پنجم روشن است
پیام های نوع ششم فلزات گرانبها هستند.
پیام های دسته هفتم ضمانت نامه ها و اسناد بانکی معرفی شد.
پیام های دسته هشتم به عنوان چک های مسافرتی تعریف می شوند.
پیام های دسته نهم و آخرین دسته مدیریت پول و صورتحساب بانکی معرفی شد.

سوئیفت چقدر برای تامین مالی جهانی اهمیت دارد؟

سوئیفت به بخش مهمی از زیرساخت های مالی جهانی تبدیل شده است. بیش از ۱۱۰۰۰ موسسه جهانی عضو سوئیفت در نوامبر ۲۰۲۲ به طور متوسط روزانه ۴۴٫۸ میلیون پیام از طریق این شبکه ارسال کردند.

آیا همه بانک ها از سوئیفت استفاده می کنند؟

خیر. در واقع، بسیاری از بانک های کوچکتر در ایالات متحده و اکثر اتحادیه های اعتباری عضو شبکه SWIFT نیستند.

آیا بانک ها می توانند بدون سوئیفت پول انتقال دهند؟

بله، اما انجام این کار به سیستم‌های کندتر و قدیمی‌تر برای پردازش پرداخت‌ها متکی است. این امر پرداخت های بین المللی را دشوارتر، کندتر، پرهزینه تر و نامطمئن تر می کند.

سخن آخر سیستم بانکی سوئیفت

سوئیفت موقعیت غالب خود را در پردازش جهانی پیام های تراکنش حفظ کرده است. اخیراً، آن را به حوزه‌های دیگری مانند ارائه ابزارهای گزارش‌دهی و داده‌ها برای هوش تجاری گسترش داده است. در کوتاه مدت تا میان مدت، به نظر می رسد سوئیفت آماده تسلط بر بازار است.

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + پانزده =