سه نوع دموراژ در صنعت حمل و نقل دریایی و کشتیرانی کدامند؟

واردات و صادرات کالا همواره یکی از مهمترین منابع اقتصادی و درآمدی کشورها بوده است. و از این طریق می توانید درآمد ارزی زیادی کسب کنید. با توجه به نقش و اهمیت قابل توجه واردات و صادرات کالا در توسعه اقتصادی هر کشور، قوانین و مقررات گمرکی خاصی وضع شده است که کلیه افراد و شرکت های تجاری موظف به رعایت آن هستند. دو اصطلاح demurrage و dispatch رایج ترین اصطلاحاتی هستند که در تجارت بین المللی استفاده می شود. و دانستن نحوه محاسبه هزینه و تعریف دموراژ نقش بسزایی در کاهش بسیاری از ضررها خواهد داشت. برای این منظور اگر قصد فعالیت در این زمینه و ترخیص کالا از گمرک را دارید مطلب زیر را دنبال کنید.

هزینه دموراژ چیست؟

معنای لغوی اصطلاح اعسار اجاره دیرکرد، غرامت بیکاری یا توقف است. به عبارت دیگر، اصطلاح دموراژ در صنعت حمل و نقل دریایی و کشتیرانی به معنای جریمه دیرتر بازگشت کشتی یا اسکله در زمان مقرر است.
شرکت‌های بازرگانی و بازرگانان کشتی‌ها یا کانتینرها را برای مدت معینی از شرکت‌های کشتیرانی اجاره می‌کنند تا محموله‌های تجاری خود را از طریق حمل و نقل یا کانتینرهای حمل و نقل وارد و صادر کنند.

در حمل و نقل کانتینری در صورتی که صاحبان محموله های تجاری نتوانند کانتینر را به موقع به شرکت های حمل و نقل تحویل دهند. و به عبارت دیگر با پایان یافتن اوقات فراغت آنها ملزم به پرداخت جریمه (هزینه تعلیق) می شوند که به آن دموراژ می گویند.

هزینه دموراژ

معرفی انواع دموراژ

دموراژ در حوزه کشتیرانی انواع مختلفی دارد که بهتر است پس از آشنایی با تعریف آن، شناخت کافی در مورد آنها به دست آورید. در کشور ما هزینه دموراژ به دو صورت ریالی و دلاری پرداخت می شود. اما انواع دیگری از دموراژ وجود دارد که در زمینه حمل و نقل داخلی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

 • دموراژ کانتیر:

همانطور که اشاره کردیم، دموراژ به طور کلی برای کانتینرهای حمل و نقل استفاده می شود. زمانی که صاحب محموله یک یا چند کانتینر برای حمل کالای خود اجاره می کند. پس از مدت معینی باید آنها را برگرداند. در غیر این صورت جریمه می شود و باید هزینه دموراژ را بپردازد.

 • تعریف دموراژ کشتی:

ترخیص کالا از گمرک هزینه ای است که بابت تاخیر کالا در گمرک پرداخت می شود. در واقع اگر صاحب محموله آن را به موقع از انبار گمرک ترخیص نکرده باشد، موظف به پرداخت این تاخیر است.

 • دموراژ گمرکی:

جالب است بدانید که اصطلاح دموراژ اولین بار برای معطلی کشتی ها در گمرک استفاده شد. اما بعدها برای ظروف استفاده شد. تعرفه کشتی به تاخیر در تخلیه کشتی در بندر اطلاق می شود و هزینه ای است که مالک بار باید در این زمینه بپردازد.

فری تایم چیست؟

زمانی که شخص یا شرکتی در زمان استخدام با یک شرکت حمل و نقل قرارداد حمل و نقل امضا می کند، زمانی را در آن قرارداد به عنوان وقت آزاد تعیین می کند. در واقع اوقات فراغت به زمانی اطلاق می شود که صاحب کالا بدون پرداخت هزینه اضافی می تواند ظرف را در اختیار داشته باشد. به طور کلی ما دو نوع وقت آزاد داریم که عبارتند از:

 • زمان آزاد مبدأ: به زمانی اطلاق می شود که ظرف خالی از محوطه ظرف خارج می شود و تا زمانی که ظرف پر به محوطه کانتینر تحویل داده شود.
 • زمان آزاد مقصد: به زمانی اطلاق می شود که کانتینر پر از محوطه کانتینر خارج می شود تا زمانی که کانتینر تخلیه و به محوطه کانتینر تحویل داده شود.

محاسبه هزینه دموراژ چگونه صورت می‌گیرد؟

همانطور که در تعریف دموراژ که نوعی جریمه تاخیر در تحویل کالا است اشاره کردیم، نحوه محاسبه هزینه دموراژ متفاوت است. محاسبه هزینه های دموراژ به عوامل مختلفی مانند اندازه و نوع کانتینر بستگی دارد و روزانه محاسبه می شود. به عنوان مثال، هزینه دموراژ یک کانتینر یخچال دار بیشتر از یک کانتینر معمولی است. و شرکت های حمل و نقل نیز تعرفه های متفاوتی را تعیین می کنند. ضمناً لازم است بدانید که بلافاصله پس از پایان وقت آزاد، محاسبه هزینه دموراژ آغاز خواهد شد.

دلیل بروز دموراژ کانتینر چیست؟

پس از آشنایی با تعریف و هزینه دموراژ، باید دلیل این جریمه را بدانید و عوامل افزایش هزینه را بشناسید.

در زیر به برخی از عوامل موثر در بروز ضایعات کتانی اشاره می شود:

 • در صورتی که گیرنده کالا از تاریخ ورود محموله به گمرک و حمل آن اطلاعی نداشته باشد، نمی تواند مراحل ترخیص و تحویل کالا را در تاریخ مقرر انجام دهد.
 • این مشکل در صورتی رخ می دهد که گیرنده مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا را به موقع دریافت نکرده باشد.
 • در صورتی که گیرنده سرمایه کافی برای تخلیه به موقع کانتینر را نداشته باشد، مشمول پرداخت دیه می شود.
 • اگر مرسوله دریافتی با سفارش فروش مطابقت نداشته باشد، بین حامل و گیرنده تفاوت وجود دارد.
 • توقف کانتینر برای بازرسی و طولانی شدن روند

تمامی این موارد از جمله دلایلی است که در افزایش هزینه ها و ایجاد جریمه ای به نام اسار موثر است.

روش‌های کاهش هزینه دموراژ

برای جلوگیری از عواقب دموراژ می توانید با چند نکته ساده از افزایش هزینه ها جلوگیری کنید. اگر انتظار دارید روند ترخیص کالا از گمرک طولانی شود، حتما کانتینرهایی با زمان ترخیص طولانی تر اجاره کنید. پیشنهاد می کنیم بارنامه خود را به طور کامل و با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که تعرفه خاصی قبل از حرکت کشتی لحاظ نشده است. ضمنا بهترین زمان برای تهیه و جمع آوری مدارک ترخیص و شروع مراحل قبل از رسیدن بار به گمرک است تا بتوانید کار گمرکی را سریعتر و راحتتر انجام دهید و کانتینر را به موقع به شرکت حمل و نقل تحویل دهید.

روش‌های زیر هم نکاتی موثر برای تسریع امور هستند:

 • برای ترخیص کالای مورد نظر خود با باربری های مطمئن و مجرب هماهنگ کنید تا در تخلیه با مشکل مواجه نشوید.
 • همیشه برای هر مرحله از جابجایی و انتقال کالا یک برنامه جایگزین داشته باشید.
 • اطلاعات به روز و کامل در مورد قوانین بندر و مراحل ترخیص داشته باشید و از کمک کارگزاران ترخیص بهره مند شوید.
 • با توجه به شرایط فروش و تحویل بار، بندر و مسیر مناسب را انتخاب کنید.
 • قبل از ارسال، از سلامت و صحت مشخصات محصول با موارد توافق شده اطمینان حاصل کنید.
 • برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، بندهای بارنامه را به دقت بررسی کنید.

دموراژ و حق توقف چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

Demurrage و Demurrage دو اصطلاح پرکاربرد در حمل و نقل بین المللی هستند که گاهی اوقات با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. البته در برخی کشورها مانند ایران این دو کلمه به یک معنا به کار می روند. اما تفاوت حق توقف و آتش چیست؟ به طور کلی خوب است بدانید که تعرفه دموراژ به دلیل تاخیر در تحویل کالا، هزینه اضافی است. و حق توقف مربوط به تاخیر در تحویل کانتینر می باشد.

تصور کنید که کالایی در یک کانتینر در تاریخ خاصی به بندر رسیده است، اما شخص با چند روز تاخیر محصول را تحویل می گیرد. اینجا برای هر روزی که بیشتر از وقت آزاد قرارداد است باید دیر پرداخت کرد. حالا که کانتینر را در دست دارد، اگر کانتینر را در تاریخ دقیق تحویل ندهد، باید به تعداد روزهایی که در تحویل کانتینر تاخیر دارد، هزینه توقف را بپردازد.

کوتاژ دموراژ چیست؟

شماره کوتاژ شماره ای است که پس از ثبت اظهارنامه در سیستم EPL به هر محصول اختصاص می یابد. شماره کلبه شناسایی و جابجایی محموله را برای ماموران و کارمندان گمرک آسان می کند. و هر اقلام با همان شماره در گمرک شناسایی می شود. در چارچوب تعریف دموراژ، عددی که هزینه دموراژ را برای یک محصول خاص تعیین می کند، کلبه دموراژ نامیده می شود.

تفاوت هزینه دموراژ و دیسپچ

Demurrage جریمه ای است که برای تاخیر در تحویل کانتینر باید به شرکت حمل و نقل پرداخت شود. اما اعزام موردی است که کانتینر زودتر از زمان مقرر به صاحب اصلی خود بازگردانده شود. در صورت ارسال، صاحب کالا از شرکت حمل و نقل نیز جایزه دریافت می کند.

چه زمانی هزینه دموراژ به کالا تعلق نمی‌گیرد؟

برخی عوامل بر تاخیر در تحویل کانتینر به شرکت یا مالک تاثیر می گذارد. در چنین شرایطی، هزینه دموراژ برای کالا تعیین نمی شود. به عنوان مثال، اگر شرایط آب و هوایی در حین تخلیه نامطلوب باشد و منجر به توقف تخلیه شود، دموراژ محاسبه نمی شود. علاوه بر این، در روزهای تعطیل، هزینه دموراژ برای کالا دریافت نمی شود. مگر اینکه ظرف در ساعات خاصی استفاده شود، فقط آن ساعات شارژ می شود.

دموراژ چگونه بر اعتبار مصرف کننده تاثیر می گذارد؟

همانطور که قبلا ذکر شد، دموراژ هزینه اضافی در فرآیند تجاری است که معامله گران و در واقع شخصی که کانتینر را از شرکت حمل و نقل اجاره کرده است. در صورت تأخیر در بازگرداندن کانتینرها دیرتر از مهلت مقرر در قرارداد، باید آن را پرداخت کنند. در این صورت وجود سابقه پرداخت دموراژ در پرونده تجاری افراد به هر دلیلی نشان از بد قولی تجار نسبت به شرکت حمل و نقل و اجاره کننده کانتینر دارد. دلایل زیادی وجود دارد که مردم نمی توانند کانتینرهای اجاره ای را به موقع به شرکت اجاره برگردانند، اما نتیجه آن تأثیر منفی بر پرونده تجاری افراد خواهد داشت.

کسانی که از کالاهایی با دموراژ سود می برند چه کسانی هستند؟

بازرگانی که کانتینرهای اجاره ای را دیرتر از تاریخ ذکر شده در قرارداد برمی گردانند، باید مبلغ بیشتری را به عنوان تأخیر پرداخت کنند. پرداخت دموراژ و افزایش زمان بازگشت کانتینر برای معامله گران ضرر است. برعکس، برای صاحبان این کانتینرها سودآور است زیرا می توانند پول بیشتری از صاحبان کالا بگیرند.

ترفندهای کاهش هزینه های ترخیص کالا

تجار و صاحبان کالا باید در مرحله ترخیص کالا از گمرک هزینه های مختلفی را پرداخت کنند. اما ترفندهای مختلفی وجود دارد که افراد می توانند از آنها برای کاهش هزینه های ترخیص استفاده کنند. از جمله ترفندهای کاهش هزینه ترخیص می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طبقه بندی کردن کد تعرفه کالا به صورت صحیح و اصولی:

در صورت انتخاب صحیح کد تعرفه افراد در مراحل ترخیص، میزان حقوق گمرکی که باید پرداخت کنند به طور دقیق مشخص می شود. و از هرگونه مشکل و جریمه گمرکی جلوگیری می کند.

 • انتخاب ترخیص کار با تجربه و مطمئن:

یکی دیگر از راه های کاهش هزینه ترخیص کالا از گمرک، انتخاب یک کارگزار یا کارگزاران با تجربه است. مردم می توانند به ترخیص کاران در این زمینه اعتماد کرده و فرآیند ترخیص کالاهای تجاری خود را به آنها بسپارند. ترخیص کاران گروه ایران ترخیص کالا با استفاده از دانش، مهارت و تجربه خود می توانند محموله های تجاری وارداتی را در کمترین زمان ممکن و با کمترین هزینه به گمرک ترخیص کنند.

 • کوتاه کردن زمان ترخیص کالا:

یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش هزینه های ترخیص کالا از گمرک عامل زمان است. هر چه زمان ترخیص کالا از گمرک بیشتر باشد، هزینه هایی مانند ترخیص کالا از گمرک بیشتر می شود. اما سپردن فرآیند ترخیص به یک ترخیص مطمئن این زمان را کوتاه می کند.

 • انتخاب کالاهای اساسی:

واردات برخی از کالاها مانند کالاهای اساسی که در داخل کشور تولید نمی شود شامل عوارض گمرکی کمتری است. در نتیجه می تواند هزینه های ترخیص را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

 • انتخاب گمرک مناسب:

از دیگر عوامل کاهش هزینه های ترخیص کالا از گمرک می توان به انتخاب گمرک اشاره کرد. گمرک برخی از مناطق کشور مانند گمرک خرمشهر در زمان ترخیص کالا، طرح های تخفیف ویژه ای را برای تجار در نظر می گیرد. هدف از این کار ایجاد اشتغال در این مناطق است.

قوانین دموراژ چیست؟

در تجارت بین المللی قوانینی وجود دارد که برای ایجاد نظم در معاملات تجاری رعایت می شود. و از مشکلات احتمالی جلوگیری می کند. در صورت شکایت می توان با مراجعه به این قوانین مشکل را حل کرد.

در مورد دموراژ، قوانین خاصی وجود دارد که شامل کلیه موارد مربوط به جریمه برگشت کانتینرهای بار می شود. قوانین شفافی برای دموراژ کشتی در جمهوری اسلامی ایران وضع شده است که علاوه بر تعیین تعرفه دموراژ، نحوه اجاره کانتینر و میزان خسارت تاخیر کشتی ها و کانتینرها را مشخص می کند.

هزینه دموراژ (خسارت دیرکرد) توسط کدام طرف می بایست پرداخت شود؟

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، دموراژ خسارتی است که معمولاً توسط صاحب محموله برای تأخیر در بازگشت کانتینرها پرداخت می شود. لذا صاحب محموله در صورت تاخیر در تخلیه کشتی و کانتینرها. او موظف است مبلغی را به صاحب کشتی بپردازد. در این صورت قراردادی از قبل تعیین می شود که در آن میزان معوقات و همچنین دو طرف قرارداد (یعنی پرداخت کننده و دریافت کننده معافیت) به طور کامل مشخص شده است.

قراردادهای اینکوترمز و هزینه دموراژ

در ابتدا خریدار و فروشنده در قرارداد خرید و فروش خود قانون اینکوترمز مورد توافق را انتخاب می کنند. و بر اساس آن مشخص می شود که کدام طرف مسئولیت حمل را بر عهده گرفته است.

بیشتر اوقات، یکی از دو قانون FOB یا CFR Incoterms در حمل و نقل کالاهای فله استفاده می شود.

قاعده FOB اینکوترمز:

حمل و نقل به عهده خریدار است. و طبیعتاً انعقاد قرارداد حمل و نقل و چارتر با خریدار است. در این صورت خریدار با مالک قرارداد اجاره امضا می کند. تعیین تکلیف تخلیه و ارسال به صاحب. و چون مسئولیتی را برای خریدار در قبال مالک کشتی ایجاد می کند. خریدار باید این موضوع را در قرارداد فروش با فروشنده مشخص کند.

قاعده CFR اینکوترمز:

مسئولیت حمل و نقل بین المللی و انعقاد قراردادهای حمل و نقل و چارتر بر عهده فروشنده است. اما به طور کلی تخلیه بار در بندر مقصد به عهده خریدار می باشد. بنابراین تخلیه با تاخیر محموله در مقصد توسط خریدار برای فروشنده در قبال مالک کشتی مسئولیتی ایجاد می کند. و در این صورت فروشنده باید تکلیف این امر را در قرارداد بیع با خریدار تعیین کند.

در قرارداد خریدار و فروشنده چه FOB و چه CFR باید به جزئیات دموراژ و حمل و نقل دقت کنید.

لازم به ذکر است مبلغ دموراژ و اعزام به مالک کشتی پرداخت یا دریافت می گردد. با این حال، بهتر است ابتدا تسویه حساب های دموراژ و دیسپچ بین خریدار و فروشنده انجام شود. و در مرحله بعد شخص یا طرفی که مسئولیت حمل و نقل را بر عهده دارد با مالک کشتی تسویه حساب می کند.

از آنجایی که اکثر بنادر و پایانه های کشتیرانی مراکز فعالی هستند که روزانه حجم زیادی از کالاهای تجاری را جابجا می کنند. همانند بنادر کانادا، کشتی‌ها و کانتینرهای راکد فضا را اشغال می‌کنند و باعث کاهش بهره‌وری خدمات بندری و ایجاد ترافیک وقت‌گیر می‌شوند.

کلام پایانی هزینه دموراژ

قبل از شروع یک کسب و کار، خوب است که دانش و اطلاعات کافی در مورد شرایط، هزینه ها و قوانین رایج داشته باشید. تا زمانی که قرارداد امضا نشده است مرتکب اشتباه و آسیب نشوید. برای کاهش هزینه های اضافی، باید تعریف و هزینه هاست را بدانید. که در صورت تاخیر در تحویل کالا و کانتینر صورت می گیرد.

در مورد قوانین و محاسبه دموراژها اطلاعات کافی داشته باشید. و مراحل صدور مجوز را با کمک یک شرکت معتبر صدور مجوز به سرعت تکمیل کنید. بنابراین جریمه و سایر مشکلات مالی و حقوقی برای شما جمع نمی شود. 

اصطلاح دیسپچ در هزینه دموراژ چیست؟

دیسپچ  زمانی اتفاق می افتد که کانتینر زودتر از موعد به شرکت حمل و نقل تحویل داده شود. در این صورت ممکن است شرکت برای صاحب کالا پاداشی در نظر بگیرد.

چه عواملی در کند شدن روند ترخیص کالا در هزینه دموراژ موثرند؟

عدم تهیه مدارک لازم، اخذ مجوزهای لازم و عدم آشنایی با قوانین گمرکی.

هزینه دموراژ به چه عواملی بستگی دارد؟

نوع، ابعاد، ظرفیت و تعداد روزهایی که کانتینر با تاخیر تحویل می شود در افزایش یا کاهش تعرفه تاثیر دارد.

هزینه دموراژ توسط چه کسی پرداخت می‌شود؟

دموراژ خسارتی است که بابت تاخیر در بازگرداندن کانتینر باید پرداخت شود. بنابراین در صورت تأخیر مالک بار موظف است مبلغی را به مالک کشتی بپردازد.

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =