ترخیص­ کار معتبر گمرک باید چه ویژگی­هایی داشته باشد؟

به طور کلی ترخیص کار به شخصی اطلاق می شود که به عنوان نماینده واردکننده یا صادرکننده کالا عمل می کند و کلیه مراحل و عملیات ترخیص کالا را انجام می دهد. این شخصیت می تواند واقعی یا قانونی باشد.

ترخیص کار فردی است که قوانین و مقررات گمرک و هر کشوری را در خصوص ترخیص کالا می داند و تاجر می تواند با سپردن کار ترخیص به این شخص (اعم از حقیقی یا حقوقی) بدون وقفه از مهارت خود استفاده کند. محصول شما در زمان مقرر بدون نگرانی

زیرا فرآیند ترخیص کمی پیچیده و زمان بر است و نیاز به دانش و مهارت کافی برای ترخیص کالا در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه دارد. اما اگر ترخیص کالاهای صادراتی یا وارداتی بیش از حد ممکن طول بکشد، صاحب کالا متحمل ضرر خواهد شد.

همچنین یکی از رموز موفقیت در تجارت، عرضه سریع و تزریق و عرضه کالا به بازارهای مصرف است و در صورت تاخیر در این امر، بازار به دست رقبا می افتد و واردکنندگان و صادرکنندگان ضرر خواهند کرد.

بنابراین کارگزار ترخیص کالا می تواند با پیگیری و مشارکت مستمر در تجارت بین الملل و آگاهی از قوانین و رویه های گمرکی کالا را سریع و با هزینه کم ترخیص کرده و کالا را به بازارهای مصرف تحویل دهد.

آیا ترخیص کالا از گمرک همان عوارض گمرکی است؟

شاید به نظر برسد که مجوز کار و حقوق کارگر تفاوتی با هم ندارند، اما در واقع اینطور نیست. اگر مجوز کار گمرکی بتواند مجوزها و مجوزهای کار خاصی را دریافت کند، به عنوان مجوز کار گمرکی شناخته می شود.
در واقع حق امتیاز کار شخصی است که عملیات خاصی را به نام خود اما از طرف شخص یا شرکت دیگری انجام می دهد و در ازای انجام آن کارمزد یا حق امتیازی دریافت می کند.
لازم به ذکر است که نماینده نماینده نیست و دارای وکالت نیست، برعکس به وکالت از طرف شخص و شرکت اقدام می کند. شخصی که دارای وکالت یا وکالت است به نام موکل خود معاملات انجام می دهد. اما نماینده با نام خود کار می کند و نام اصلی خود را پنهان می کند.

ترخیص کالا از گمرک تحت شرایط زیر اعطا می شود:

 • قبولی در آزمون وظیفه از گمرک و اخذ مجوز آن
 • داشتن کارت بازرگانی
 • تابعیت ایرانی
 • او کارمند دولت نیست
 • داشتن حداقل ۲۵ سال سن
 • عدم محکومیت به جرم و نداشتن سابقه قاچاق در گمرک طبق گواهی کتبی مراجع ذیربط
 • حداقل دیپلم دبیرستان
 • قبولی در آزمون قانون امور گمرکی و مقررات آن

وظایف ترخیص کار

کارگزار ترخیص باید از تعرفه گمرکی، نرخ عوارض انواع کالاهای وارداتی و … آگاه باشد تا بتواند با کمترین هزینه زمان را مدیریت کرده و کالا را ترخیص کند. از جمله مهمترین وظایف ترخیص کار برای کلیه ترخیص کالا از گمرک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارنده پروانه کار باید کلیه مدارک تنظیم اظهارنامه و ارائه آن به گمرک از جمله اخذ مجوزهای لازم را تهیه کند.
 • پروانه کار باید در زمینه تعرفه گمرکی و تعیین ارزش کالاهای صادراتی و وارداتی مشاوره لازم را به کارفرما ارائه دهد.
 • ترخیص کار باید اطلاعات کامل و دقیقی از مقررات و قوانین ترخیص کالای مورد نظر داشته باشد.
 • برای رعایت تشریفات ترخیص کالا، ترخیص کار باید به صورت دائم در گمرک حضور داشته باشد.
 • نیروی کار ماهر ترخیص کالا باید در سیستم های ترخیص مانند سیستم epl مهارت داشته باشد.
 • بهتر است در استان هایی که دارای گمرک تخصصی هستند دفتر و کارمندان ماهر داشته باشید.

آیا مجوز کار برای گرفتن مجوز ترخیص کار لازم است؟

برای گرفتن مجوز کار، فرد باید دارای مجوز کار باشد که نشان دهد علاوه بر تحصیلات لازم، تشریفات گمرکی را زیر نظر گمرک انجام داده است.

مراحل اخذ مجوز کار با ارسال درخواست کتبی به گمرک آغاز می شود و درخواست وی باید با مدارک رسمی تایید شود. در صورتی که فرد واجد شرایط ترخیص کار باشد، پروانه مربوطه برای وی صادر می شود.

معمولا با صدور پروانه کار به این افراد کارت یکساله نیز داده می شود که با توجه به تقسیم بندی که انجام می شود می توانند در این یک سال در گمرکات سراسر کشور مشغول به کار شوند. اگر فردی در حین فعالیت خود مرتکب اشتباه نشود می تواند پروانه کار خود را تمدید کند.

چگونگی تعیین مسیر ترخیص کالا 

 مسیر ترخیص کالا 

شکل۱: مسیر ترخیص کالا 

 

ترخیص کار باید بررسی های لازم را بر روی کالا و اسناد انجام دهد تا کالاهای وارداتی یا صادراتی توسط بازرسان و کارشناسان گمرک در یکی از خطوط سبز، زرد یا قرمز قرار گیرد. در واقع ترخیص کار باید مسیری را طی کند که برای کالا تعیین شده است. وظایف ترخیص کار در هر یک از این مسیرها متفاوت است و در موارد تقریبی شرح داده شده است.

 • مسیر سبز: ترخیص کار باید به قسمت خروج رفته و پس از دریافت مجوز خروج کالا را بارگیری و ارسال کند.
 • مسیر زرد: در مسیر زرد فایل به کارشناس مجازی گمرک ارجاع می شود و ترخیص کار باید برخی فاکتورهای لازم از جمله قیمت، کیفیت و … را بررسی کند.
 • مسیر قرمز: پرونده برای بررسی بیشتر به کارشناس مجازی و برای بررسی حضوری به کارشناس ارجاع می شود و صاحب مجوز موظف است کارشناسان را در این مسیر همراهی کند.

یک ترخیص­ کار گمرک معتبر باید چه ویژگی­هایی داشته باشد؟

تا اینجا به خوبی فهمیدیم که چه کسی در گمرک است و چه وظایفی دارد. اما ویژگی های یک نشریه خوب چیست؟ در واقع برای یافتن مجوز کار حرفه ای باید به دنبال چه ویژگی هایی بود؟ در ادامه به بررسی ویژگی های مجوز کار معتبر و حرفه ای می پردازیم:

۱٫ ترخیص کار باید دارای ویژگی­های اخلاقی لازم باشد

از نظر اخلاقی از ترخیص گمرکی انتظار می رود که صادقانه، قابل اعتماد و قابل اعتماد باشد. اکثر کالاهای وارداتی دارای ارزش بالایی هستند. و به همین دلیل صاحب کالا یا واردکننده باید آن را به شخص قابل اعتمادی بسپارد. بنابراین، در وهله اول، انتظار می رود که ترخیص کار مورد نظر، امانتداری خوبی باشد.

۲٫ ترخیص کار دارای کارت ترخیص ­کاری باشد

هر مجوز کار برای انجام قانونی فعالیت های خود باید دارای کارت مجوز کار باشد. به همین دلیل باید از داشتن این کارت مهم توسط دارنده مجوز مورد نظر اطمینان حاصل کنید.

۳٫ ترخیص کار دارای سن و مدارک تحصیلی مناسب باشد

او باید بالای ۲۵ سال سن داشته باشد. از نظر تحصیلی حداقل مدرک کاردانی امور گمرکی یا لیسانس سایر رشته ها را داشته باشد.

۴٫ ترخیص کار فاقد سوء پیشینه باشد

مجوز کار باید عاری از هرگونه سابقه بد، سابقه کیفری و قاچاق باشد. بنابراین باید در کنار مدارکی که در اختیار داشت به این موضوع توجه کرد.

دلایل نیاز به یک ترخیص ­کار در پروسه ترخیص کالا

برای تمیز کردن یک محصول باید اصول و قوانینی رعایت شود. ندانستن این قوانین و نداشتن تجربه کافی در این زمینه می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. به همین دلیل، فرآیند ترخیص را دشوار و وقت گیر می کند. بنابراین یکی از بهترین کارها این است که از یک متخصص ترخیص کمک بگیرید تا کارها را سریع و آسان انجام دهید. امکان ترخیص کالای مورد نظر را به سرعت و با کمترین هزینه گمرکی فراهم کند.

عدم آگاهی کافی از روند ترخیص موجب طولانی شدن روند ترخیص شده است. در نتیجه هزینه ها افزایش خواهد یافت. زیرا در صورت تمدید مدت ترخیص کالا باید مدت بیشتری در انبار گمرک نگهداری شود. و هزینه نگهداری کالا در انبار گمرک افزایش می یابد.

از سوی دیگر طولانی شدن روند ترخیص به معنای راکد ماندن سرمایه واردکننده در انبار گمرک است. و قطعا خسارات مالی سنگینی به دنبال خواهد داشت. بنابراین تاجر باید برای جبران زیان، قیمت کالای خود را افزایش دهد. و این موضوع ضمن افزایش قیمت در بازار باعث افزایش قیمت کالاهای رقبا نیز شده است. و بسیاری اوقات منجر به حذف تاجر مورد نظر از دایره رقبا خواهد شد.

بنابراین می توان گفت اگر از همان ابتدا از متخصصان کمک گرفته شود، می توان از تمامی این مشکلات جلوگیری کرد.

مسئولیت شرکت های ترخیص کار چیست؟

زیرا ارزش مالی کالاهای وارد شده یا صادر شده توسط بازرگانان بسیار بالاست. بنابراین شخص یا شرکتی که قصد ترخیص کالا را دارد ابتدا باید امین صاحب کالا باشد.

قابلیت اطمینان شرکت های ترخیص کالا نیز بسیار مهم است. زیرا صاحب کالا اجازه ترخیص کالا را می دهد. بنابراین برای اینکه شرکت های ترخیص کار از اعتبار کافی در این زمینه برخوردار باشند، لازم است این شرکت ها کارت وظیفه کاری که نشان دهنده صلاحیت شرکت و مورد تایید گمرک باشد، اخذ کنند.

در صورتی که گمرک صلاحیت و توانایی شرکت را تایید کند، گمرک به شرکت کارت مجوز کار اعطا می کند.

چگونه یک ترخیص کار حرفه ای پیدا کنیم؟

قابلیت اطمینان ترخیص کار یکی از ویژگی هایی است که باید مورد توجه قرار گیرد. همچنین انتشار کار حرفه ای باید صادقانه و قابل اعتماد صاحب کالا باشد و اسرار کارفرما را به خوبی حفظ کند.

همچنین ترخیص کاران برای موفقیت در کار و داشتن مشتری علاوه بر جلب اعتماد دیگران باید وقت شناس باشند. زیرا تجار برای ترخیص کالا در کمترین زمان و هزینه به افراد ماهر نیاز دارند.

بنابراین، تاجران برای ترخیص سریع و به موقع، کارگران ترخیص را استخدام می کنند. و کمتر پرداخت کنید. و با تحویل به موقع کالا به خریدار نسبت به وعده سود بازرگانی دریافت می کنند.

یک کسب و کار موفق به استخدام کارگران با تجربه بستگی دارد:

یک فرد زمانی می تواند یک کسب و کار موفق را تجربه کند که به موقع آماده شود و وارد بازار شود. تحویل سریع کالاهای وارداتی به مشتری بستگی به ترخیص سریع کالا دارد.

ترخیص سریع گمرکی نیز مستلزم آگاهی فرد از کلیه قوانین و رویه های گمرکی است. برای تسریع در ترخیص کالا و تزریق به موقع کالا به بازار، داشتن نیروی کار ماهر الزامی است.

همچنین هر چه کالایی سریعتر از گمرک ترخیص شود زمان کمتری در انبار گمرک می ماند. و در نهایت باعث کاهش هزینه های یک واردکننده می شود. کاهش هزینه و ترخیص سریع کالا باعث کاهش هزینه ها برای صاحب کالا و همچنین مصرف کننده می شود. همچنین از رکود یا از دست دادن سرمایه جلوگیری می کند.

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =