چگونه فاکتور گمرکی را در ۶ مرحله تکمیل کنیم؟

هر زمان که کالا از کشوری به کشور دیگر حمل می شود، باید در کشور مقصد ترخیص شود. این فرآیند می تواند پیچیده باشد. و برای جلوگیری از تاخیر، داشتن اسناد و مدارک مناسب مانند فاکتور گمرکی مهم است.

هنگامی که حمل و نقل بین المللی را آغاز می کنید، نه تنها باید با تدارکات برای رساندن محصولات خود به مشتریان خود سر و کار داشته باشید، بلکه باید در شبکه پیچیده ای از مقررات گمرکی نیز حرکت کنید. اگر حجم زیادی از کالا را ارسال می کنید، باید فاکتور گمرکی نیز تهیه کنید.

فاکتور گمرکی که به عنوان پیش فاکتور نیز شناخته می شود. سندی است که جزئیات مربوط به محموله مانند نام و آدرس فرستنده و گیرنده، توضیحات کالا و کشور مبدا را در اختیار مقامات گمرکی قرار می دهد. سپس اداره گمرک از این اطلاعات برای ارزیابی عوارض و مالیات کالاهای وارداتی شما استفاده می کند.

اگر از کارگزاری گمرکی یا خدمات تدارکات حرفه ای استفاده می کنید، معمولاً یک الگوی فاکتور گمرکی برای پر کردن شما خواهند داشت. با این حال، اگر به تنهایی حمل می کنید، مهم است که اطمینان حاصل کنید که الزامات فاکتور گمرکی را برای ترخیص سریع محموله های خود برآورده می کنید. اطلاعات نادرست یا ناقص در فاکتور گمرکی در غیر این صورت می تواند منجر به تاخیر در ترخیص، جریمه و سایر موارد شود.

 

چرا فاکتور گمرکی مهم است؟

فاکتور محتویات محموله را خلاصه می کند. مدارک توسط مقامات گمرکی ارجاع می شود تا مشخص شود که آیا محموله مجاز به ورود به کشور پذیرنده است یا خیر. همچنین در صورت نیاز به کالاهای مشخص شده به ارزیابی عوارض و مالیات کمک می کند. در واقع فاکتور گمرکی مهمترین سند برای استفاده از ترخیص کالا از گمرک است.

فاکتورهای گمرکی به کسب و کارهای مرزی امکان ارسال و دریافت کالا را حتی در صورت عدم سابقه همکاری با یکدیگر می دهد.

فاکتورهای گمرکی برای چه مواردی استفاده می شود؟

فاکتور گمرکی به عبور روان و بدون دردسر کالا از گمرک کمک می کند. یک فاکتور که به طور دقیق پر شده باشد، می تواند به مقامات گمرکی کمک کند تا تعیین کنند کدام مالیات و عوارض واردات برای یک بسته خاص اعمال می شود. این امر تجارت را تسهیل می کند و از تاخیر جلوگیری می کند.

همچنین ماموران گمرک می توانند از طریق این سند تصمیم بگیرند که آیا محموله با تمام قوانین و مقررات اجباری مربوط به فرآیند واردات مطابقت دارد یا خیر. علاوه بر این، از این اطلاعات می توان برای تعیین بدهی مالیاتی گیرنده به کشور مقصد استفاده کرد.

چه جزئیاتی در فاکتور گمرکی لازم است؟

برای ترخیص سریع محموله خود باید اطلاعات زیر را در فاکتور گمرکی به گمرک ارائه دهید.

  • محل و زمان فروش کالا.
  • نام، آدرس، اطلاعات تماس و شماره شناسایی مالیاتی فروشنده.
  • نام، آدرس، اطلاعات تماس و شماره شناسایی مالیاتی خریدار.
  • نام، آدرس، اطلاعات تماس و شماره شناسایی مالیاتی طرف حمل‌ونقل به مقصد در صورتی که با خریدار متفاوت باشد.

علاوه بر این، شرح مفصلی از کالاها که شامل شماره سیستم هماهنگ (HS)، نامی که هر کالا در محموله با آن مشخص می شود. درجه/کیفیت اقلام، اعداد/نمادهای مرتبط با اقلام، کشور مبدا، کشور ارسال، مقدار، قیمت هر واحد، شرایط تجاری مربوطه و موقعیت مکانی مربوط به شرایط، جزئیات کالا و خدمات ارائه شده توسط خریدار برای تولید کالا ذکر شود. فاکتور باید شامل امضا، عنوان امضاکننده و تاریخ امضا باشد.

حتی باید هر گونه اطلاعات اضافی را که در شرایط و ضوابط و الزامات مجوز واردات موجود است ارائه دهید.

مقامات گمرکی همچنین می توانند گواهی ها و اظهارنامه های اضافی مورد نیاز کشور خریدار، محلی که عنوان کالا از فروشنده به خریدار منتقل می شود، نحوه پرداخت و سایر شرایط/قوانین مربوطه که در مورد کالای خاص اعمال می شود را درخواست کنند.

چگونه فاکتور گمرکی را تکمیل کنم؟

برای تکمیل فاکتور گمرکی می توان مراحل زیر را طی کرد.

مرحله ۱:

نام شرکت و آدرس کامل شرکت حمل و نقل را در بالای فاکتور گمرکی ذکر کنید. سپس نام تماس، اطلاعات تماس و شماره شناسایی مالیاتی مربوطه را وارد کنید. همین اطلاعات پس از اطلاعات فرستنده برای گیرنده ذکر شود.

گام ۲:

نام، آدرس، و اطلاعات تماس خریدار را در صورت متفاوت بودن با گیرنده اضافه کنید. اگر جزئیات دارید، شماره شناسایی مالیاتی خریدار را فراموش نکنید.

مرحله ۳:

یک مرجع یا شماره فاکتور به محموله اختصاص دهید و همچنین آن را در فاکتور ذکر کنید. این اعداد هنگام پیگیری سفارشات و پرداخت ها مفید هستند.

مرحله ۴:

تاریخ ثبت سفارش را به همراه تاریخ ارسال ذکر کنید. در برخی موارد، ممکن است سفارش از قبل مانند یک ماه یا حتی یک سال انجام شده باشد. در چنین مواردی برای جلوگیری از هرگونه سردرگمی، ذکر هر دو تاریخ همیشه بهتر و مطمئن تر است.

مرحله ۵:

مشخصات محتویات مرسوله را در فاکتور ذکر کنید. این شامل نام محصول، کاربرد آن، ارزش آن، و همچنین جزئیات مواد مورد استفاده برای تعیین شکنندگی، سمیت، اندازه و وزن آن است. همچنین شماره سریال در صورت وجود بر روی محصول یا کالا قابل ذکر است که در صورت سرقت قابل استفاده است.

مرحله ۶:

تمام اطلاعات را بررسی کنید و صحت آن را دوباره تایید کنید. اگر همه چیز خوب است، فرم را قبل از ارائه به مقامات گمرکی امضا کنید.

فاکتور گمرک کجا ضمیمه می شود؟

فاکتور گمرکی بخش اساسی تجارت بین المللی است. فرستنده باید فاکتور و برچسب حمل را قبل از تحویل به شرکت حمل و نقل یا آژانس پیک پرینت کرده و به بسته ضمیمه کند.

بهترین روش چاپ سه نسخه از فاکتور است زیرا مقامات گمرکی احتمالاً یک نسخه را در حین حمل و نقل قبل از ارسال بیشتر بسته از بین می برند. در صورت جدا شدن یا پاره شدن فاکتور هنگام حمل و نقل، بهتر است یک نسخه اضافی داخل بسته قرار دهید.

فاکتور گمرکی باید در قسمت بیرونی بسته ضمیمه شود. این به مقامات گمرک اجازه می دهد تا محتویات را بررسی کنید. و ارزش کالا را برای محاسبه مالیاتی که باید دریافت شود، تعیین کنند.

پاکت سند بهترین راه برای نمایش فاکتور روی بسته است. یک کیف پول یا پاکت پلاستیکی شفاف نیز ایده خوبی است. فقط مطمئن شوید که به طور ایمن چسبانده شده باشد تا اسناد در حین حمل جابجا نشوند.

پاکت‌های استانداردی که در کنار بسته‌بندی با نوشته «سفارش» در قسمت بیرونی پاکت چسبانده شده‌اند نیز یک روش پذیرفته‌شده و مجاز است. با این حال، باید اطمینان حاصل کنید که سند نوار مانع بارکد روی برچسب حمل و نقل نمی شود.

آیا فاکتور گمرکی همان فاکتور تجاری است؟

سندی است که امکان واردات و صادرات کالا را فراهم می کند. به همین ترتیب، فاکتور تجاری برای ترخیص کالا از گمرک در محموله های برون مرزی مورد نیاز است. هم فاکتورهای تجاری و هم فاکتورهای گمرکی اساساً هدف یکسانی را دنبال می کنند. که کمک به محموله های مرزی برای ترخیص کالا از گمرک است.

یک فاکتور گمرکی ممکن است دقیقاً شبیه یک فاکتور تجاری باشد. تنها تفاوت آن در برچسب “Pro Forma” یا “Customs” است که روی بسته چسبانده شده است. علاوه بر این، تفاوت بین این دو در نوع کسب و کارهایی است که از آنها استفاده می کنند و هدف از استفاده از آنها.

فاکتور گمرکی:

در بیشتر موارد، فاکتور گمرکی مشابه فاکتور تجاری است. با این حال، در برخی از کشورها مانند کانادا، فاکتور گمرکی ممکن است به عنوان یک سند تکمیلی برای واردات مورد نیاز باشد.

فاکتور گمرکی یک فاکتور فروش تخمینی است. آنها به عنوان یک سند نهایی برای معاملات با ارزش بالا که از کشور دیگری وارد می شوند عمل می کنند. و ممکن است هزینه های اضافی را در طول حمل و نقل متحمل شوند.

اگرچه به ندرت، واردکنندگان و صادرکنندگان بزرگ نیز می توانند به جای فاکتور گمرکی از فاکتور تجاری استفاده کنند. زیرا گاهی کالای ارسالی با آنچه در فاکتور ذکر شده است متفاوت است.

فاکتور گمرکی مانند فاکتور تجاری حاوی تمامی اطلاعات لازم برای ترخیص کالا از گمرک است. مأموران گمرک در کشور پذیرنده سند را بررسی می کنند تا تعیین کنند که آیا عوارض و مالیات وجود دارد یا خیر. همچنین به آنها کمک می کند بفهمند که آیا حمل و نقل در کشور مجاز است یا با محدودیت هایی مواجه خواهد شد.

فاکتورهای تجاری:

فاکتورهای تجاری توسط تاجران آنلاین کوچکتر استفاده می شود که به مصرف کنندگان می فروشند. زیرا مشتری قبلاً برای کالا پول پرداخت کرده است، برخلاف محموله های بزرگ که پرداخت ها پس از دریافت کالا انجام می شود.

فاکتور تجاری بخشی از کالای خریداری شده است و به عنوان سند گمرکی عمل می کند. مقامات گمرک این فاکتور را برای ارزیابی عوارض و مالیات های بدهکار برای محموله خاص بررسی می کنند. فاکتور تجاری حاوی اطلاعاتی مانند قیمت کالا، کد HS آن، ارزش و مقدار فروخته شده است.

سوالات متداول در مورد فاکتورهای گمرکی

آیا برای اسناد نیاز به فاکتور گمرکی دارم؟

هنگامی که اسناد بین المللی را در یک پاکت یا هر بسته بندی دیگری ارسال می کنید، فقط باید سند حمل و نقل مربوطه را تکمیل کنید. به طور کلی فاکتور لازم نیست.

آیا برای برگشت نیاز به فاکتور گمرکی دارم؟

بله، شما باید یک فاکتور برای بازگشت ارائه کنید، زیرا این امر تضمین می کند که مرسوله شما با موفقیت بازگردانده شود.

آیا برای وسایل شخصی نیاز به فاکتور گمرکی دارم؟

بله، حتی برای اقلام شخصی به فاکتور سفارشی نیاز دارید. این نه تنها برای اطمینان از ارزش بیمه شده وسایل شخصی بلکه برای محتویات بسته شخصی نیز ضروری است.

 

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

منبع

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + چهار =