کارشناس گمرک مجازی خوب باید به چه چیزهایی تسلط داشته باشد؟

در سال ۱۳۹۱ پس از راه اندازی سامانه EPL توسط گمرک، پس از ثبت سفارش و اظهار الکترونیکی کالا، مسیر با توجه به تعرفه و ریسک کالا تعیین می شود. (در مقاله ترخیص کالا به تفصیل در مورد مسیرهای گمرکی صحبت کرده ایم) در صورت قرار گرفتن کالا و محموله در مسیر قرمز، سیستم به صورت خودکار کارشناس یکی از گمرکات کشور را برای بررسی اظهارنامه گمرکی تعیین می کند. همانطور که از نام کارشناس گمرک مجازی پیداست صاحب کالا و اظهارکننده هیچ اطلاعی از کارشناس و اینکه کجا و چه گمرکی را چک می کنند ندارند. این فرآیند از تبانی بین کارشناسان و مشتریان جلوگیری می کند.

در اینجا ممکن است این سوال پیش بیاید که آیا کارشناس مجازی می تواند اظهار کننده و تخلیه شونده را مشاهده کند؟

بله، کارشناس مجازی می تواند اطلاعات صاحب کالا، اظهار کننده و کارگر ترخیص کالا را در پنل کاربری خود در EPL مشاهده کند. اما این دسترسی برای اعلام کننده و دارنده حق چاپ در دسترس نیست.

 

یک کارشناس گمرک مجازی خوب باید به چه چیزهایی تسلط داشته باشد؟

  • آشنایی با کلیه دستورالعمل ها و مقررات گمرکی
  • آشنایی با قوانین
  • شناخت محدودیت ها و ممنوعیت ها
  • نحوه ارزش گذاری کالاها
  • تعرفه کالا
  • و…

کارشناس مجازی گمرک

کارشناس مجازی گمرک را چگونه پیدا کنیم؟​

کارشناس گمرک مجازی در واقع آنطور که از نامش پیداست فیزیکی و قابل رویت نیست و به همین دلیل صاحب کالا و اظهارکننده نمی دانند چه کسی و در کجای کشور قرار است بر کار آنها نظارت داشته باشد، بنابراین همانطور که گفته شد این سیستم الکترونیکی ارائه شده است. به منظور جلوگیری از تبانی صاحب کالا و کارشناسان گمرک از سوی گمرک به منظور رفع ارتباط صاحب کالا و ماموران ترخیص کالا با کارشناسان گمرک انجام شد.

البته لازم به ذکر است که اگر کارشناس گمرک مجازی علاوه بر این اطلاعات نیاز به مشاهده نمونه محصول داشته باشد می تواند اطلاعات اظهار کننده، نماینده و مجوز دهنده را به طور کامل در پنل کاربری خود در EPL مشاهده کند. این مورد را به گمرک محل مورد نظر گزارش می دهد تا موارد درخواستی خود را پیگیری و نتیجه را به کارشناس مجازی اولیه (واقع در سایر گمرکات) گزارش دهند.

دریافت اطلاعات کالا به صورت الکترونیکی در سامانه جامع امور گمرکی از طریق سرویس ارزیابی گمرک محل اظهار انجام می شود. و این اطلاعات به صورت الکترونیکی به کارشناس مجازی تحویل داده می شود. در صورت وجود هرگونه مغایرت و اختلاف و همچنین سایر مواردی که کارشناس گمرک مجازی تشخیص می دهد. و گزارش های خود را ارائه می کند، گزارش آنها مستقیماً به اداره اداری یا معاونت گمرک محل اظهار ارسال می شود.

مشکلات

یکی دیگر از مشکلات این سامانه تعیین کارشناس بدون تخصص لازم برای ترخیص کالاهایی است که نیاز به تخصص خاصی دارند. مثلا انتخاب کارشناس مجازی از شهرکرد برای ترخیص کالا از بوشهر صحیح نیست. چون آن فرد تخصص لازم را ندارد. به نظر می رسد این مشکل اخیراً حل شده است. در واقع با طرح توزیع اظهارنامه در گمرک، کارشناس مجازی بر اساس تخصصی بودن گمرکات کشور تعیین می شود. و بر این اساس اظهارنامه گمرکات تخصصی فقط به کارشناسان مجازی مستقر در سایر گمرکات تخصصی ارجاع می شود.

بر اساس آنچه گفته شد، خدمات صادرات، واردات و ترانزیت در گمرک ایران الکترونیکی شده است و تجار می توانند تنها با یک بار مراجعه به نزدیکترین گمرک مراجعه و کد کاربری دریافت کنند. انجام کلیه تشریفات گمرکی از طریق آدرس اینترنتی www.irica.ir و لینک پنجره واحد تجارت فرامرزی.

ادمه…

می توان به ایجاد دپارتمان انتصاب و اولویت بندی اشاره کرد. نمونه کار کارشناسان مجازی به گونه ای است که فقط می توانید ترتیب اظهارات بیان شده را بر اساس زمان (دقیقه) بررسی کنید. اما زمانی که کارشناس در محل کار خود حضور نداشته باشد، نوبت اظهارنامه تغییر نمی کند. و اظهارکننده متوجه غیبت کارشناس می شود. در این صورت با واحد گمرک مربوطه تماس می گیرند. و اقدام ماموران گمرک برای تخصیص اظهارنامه های وی به سایر کارشناسان می تواند این مشکل را حل کند. بر این اساس، جهت رفاه حال مشتریان و نیاز به مراجعه حضوری، با استفاده از شماره تلفن پنج رقمی ۴۳۸۹۱، امکان پاسخگویی به تمامی سوالات در خصوص سامانه جامع گمرکی، پنجره تجارت فرامرزی وجود دارد. واحد. و کلیه سیستم های فرعی و همچنین مسائل مربوط به قوانین و مقررات گمرکی. و دپارتمان های تخصصی مربوطه توسط کارشناسان ارائه می شود.

یکی دیگر از زیرسیستم های مفید گمرک جامع، سامانه نظارت بر تجارت است که تمامی معاملاتی را که در زمان واقعی انجام می شود گزارش می دهد. همچنین با کمک سایر قسمت های این سامانه و پنجره اختصاصی واحد تجارت فرامرزی امکان استعلام مجوز وجود دارد. گمرک فراهم شده و در دسترس همگان قرار می گیرد تا خریداران کالا از واردات یا قاچاق کالا از گمرک اطمینان حاصل کنند. با کمک سامانه پاسخگویی به شکایات می توان هرگونه انتقاد از روند کار را به صورت الکترونیکی ثبت و پیگیری کرد.

رویه ها

امروزه با سیستمی شدن فرآیند سیستم EPL، پس از ثبت سفارش و اظهار الکترونیکی، نوبت به تعیین مسیر کالا می رسد. به طور معمول حدود ۷۰ درصد کالاها در مسیر سبز حرکت می کنند. و ترخیص آنها بدون نیاز به نظارت و کنترل امکان پذیر خواهد بود.
اما در رابطه با کالاهایی که در مسیر قرمز قرار دارند، سامانه به صورت خودکار کارشناس ناشناس را برای بررسی اطلاعات اظهارنامه انتخاب می کند.

به همین دلیل مشکل تبانی و رشوه بین کارشناسان و کارکنان ترخیص حل خواهد شد. کارشناس مجازی امکان گزارش درخواست مشاهده کالا را به گمرک دارد. و خدمات ارزیابی گمرک محل اظهار نیز به صورت الکترونیکی اطلاعات را به کارشناس مجازی مخابره می کند. و در صورت وجود اختلاف کارشناس می تواند گزارش خود را به اداره مدیریت یا معاونت گمرک محل اظهار ارسال نماید.

 

کارشناس مجازی گمرک

فواید

به دلیل وجود ارتباط مستقیم بین مراجعین و کارشناسان گمرک مشکلاتی از جمله فساد در سیستم اداری دیده می شد. با راه اندازی دپارتمان مجازی ارتباط کارشناس و مشتری پس از ارسال اظهارنامه مستقیم نخواهد بود. به گونه ای است که بسیاری از امور گمرکی را می توان به صورت الکترونیکی انجام داد.
دلیل آن سرعت بخشیدن به بسیاری از کارها به ترتیب مطلوب تر است. ضمناً سامانه کارشناسان گمرک مجازی امکان پیگیری مجازی کار را برای مردم آسان می کند. و میزان مراجعه به گمرک به حداقل ممکن می رسد. اینترنتی شدن امور گمرکی منجر به کاهش چشمگیر اشتباهات و تخلفات در امور گمرکی شده است.

استفاده خوب از کارشناس مجازی در گمرک

مسئولیت اجرای قوانین و مقررات گمرکی مربوط به صادرات، واردات و ترخیص کالا بر عهده شرکت گمرک می باشد. به همین دلیل می توان گمرک را در نظام اقتصادی هر کشور بسیار مهم دانست.
گمرک به دو بخش تجاری و مسافربری تقسیم می شود. ضمناً گمرک بازرگانی برای ورود و خروج اموال و کالاها در کشور است. گمرکات مسافری مربوط به کنترل ورود و خروج افراد خواهد بود. در هر بخش، حضور کارشناس گمرک مجازی به انجام سریعتر و دقیق تر امور گمرکی کمک می کند.

معایب کارشناس گمرک مجازی

از جمله مشکلاتی که ممکن است از کارشناس گمرک مجازی به وجود بیاید تضییع حقوق دولت است. در واقع در نتیجه دولت متحمل زیان های جبران ناپذیری می شود. برخی از گمرکات فقط برای ورود اقلام خاصی است و یک گمرک اختصاصی است.
به همین دلیل انتخاب لیسانس مجازی از شهری به شهر دیگر مناسب نخواهد بود. و کارشناس مورد نظر نمی تواند به خوبی از عهده امور برآید.
در واقع او در این زمینه تخصص لازم را نخواهد داشت. این مشکل امروز حل شده است. و برای انتخاب کارشناسان گمرک مجازی برای هر اظهارنامه با توجه به تخصص گمرکات کشور.

پاکسازی مسیرها با استفاده از کارشناس مجازی

پس از اتمام کار کارشناس مجازی، کالا در مسیر ترخیص می باشد. اکثر کالاها در خط سبز قرار می گیرند. در مسیر سبز ترخیص کالا بدون نظارت و کنترل انجام می شود. راه بعدی پاک کردن مسیر قرمز است. کالاهای این مسیر به صورت تصادفی در یکی از گمرکات کارشناسی بررسی می شود.

دلیل راه اندازی سامانه و کارشناس مجازی

هنگام استفاده از کارشناس مجازی، اظهار کننده یا مامور ترخیص کالا نمی داند که با چه کسی سروکار دارد. و امکان همکاری کارشناسی و ترخیص کالا وجود ندارد. ترخیص کالا در تشریفات قانونی آن انجام می شود. و کار سریعتر انجام می شود. این همچنین ارتباط بین انتشار شغل و ارزیاب مورد را قطع می کند.

آیا کارشناس گمرک مجازی می تواند اظهار کننده و اظهار کننده را ببیند؟

بله، کارشناس می تواند تمامی اطلاعات مربوط به اظهارکننده، حق کارگر و صاحب کالا را در پنل کاربری EPL مشاهده کند. صاحب کالا و کارشناس ترخیص نمی توانند با کارشناس گمرک مجازی ارتباط برقرار کنند.

متاسفانه همچنان شاهد تبانی در سامانه کارشناسی مجازی گمرک هستیم. در بسیاری از موارد مشاهده شده است که یا کارشناس گمرک مجازی یا واسطه با صاحب کالا و کارگزار ترخیص تماس می گیرند و از او مبالغ غیرقانونی می خواهند. و اگر صاحب کالا حتی مرتکب عمل غیرقانونی نشده است. باید این پیشنهاد را بپذیرد تا کارشناس مجازی علاوه بر پرداخت جریمه و مابه التفاوت ارزش یا تعرفه، با مشکلات دیگری برای صاحب کالا مواجه نشود. اما لازم به ذکر است که در بین کارشناسان گمرک مجازی افراد زیادی هستند که صادقانه و بدون نگرانی فایل های ارسال شده در پوشه EPL خود را بررسی می کنند.

 

مسیرهای ترخیص کالا در استفاده از کارشناس مجازی گمرک

همانطور که گفته شد پس از اتمام کار کارشناس مجازی، کالا در مسیر ترخیص قرار می گیرد. اکثر کالاها در خط سبز قرار می گیرند. در مسیر سبز ترخیص کالا بدون نظارت و کنترل انجام می شود. راه بعدی پاک کردن راه قرمز است. کالاهای قرار گرفته در این مسیر به صورت تصادفی در یکی از گمرکات کارشناسی بررسی می شود.

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =