اعتبار اسنادی یوزانس چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از اینکه به یوزانس یا اعتبار اسنادی بپردازیم، اجازه دهید ابتدا مرور کنیم که اعتبار اسنادی معمولی چیست. اگر واردکننده یا صادرکننده هستید، احتمالاً می‌خواهید کالاها و پول نقد شما تا حد ممکن در طول یک معامله تجاری امن باشد.

یکی از بهترین راهها برای کاهش ریسک در معاملات تجاری برای محافظت در برابر عدم پرداخت یا عدم تحویل، استفاده از اعتبار اسنادی است.

اعتبار اسنادی ابزارهای مالی الزام آور قانونی هستند که توسط بانک ها یا مؤسسات مالی تخصصی تجارت صادر می شود. لذا این اطمینان حاصل می شود که برای کالاهای دریافتی پرداخت شده است.

اعتبار اسنادی یوزانس چه ویژگی هایی دارد؟

  • معاملاتی که از روش اعتبار اسنادی برای پرداخت کارمزد خود استفاده می کنند. در واقع دارای ضمانت روشن و پشتیبانی اعتباری مستقل هستند.
  • نیازهای مالی خریدار و فروشنده با استفاده از اعتبار بانکی که متفاوت از سایر وجوه بانکی است تامین می شود.
  • خریدار می تواند معاملات تجاری خود را با قیمت کمتر و مدت پرداخت بیشتر نسبت به سایر روش های پرداخت تسویه کند.
  • بانک از اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت استفاده می کند. بنابراین فروشنده برای دریافت وجه کالای خود به رضایت خریدار اعتماد نمی کند.
  • برخی از ریسک های حین نقل و انتقال ارز و ریسک های سیاسی این فرآیند را کاهش می دهد.
  • همیشه لازم نیست خریدار در ازای اعتبار اسنادی گشایش شده، ضمانت نامه ای را به بانک ارائه کند.
  • استفاده از این روش باعث افزایش ابزار تهیه کالا برای خریدار می شود. زیرا بسیاری از فروشندگان فقط با روش اعتبار اسنادی یا دریافت پیش پرداخت سروکار دارند.
  • و ….

اعتبار اسنادی یوزانس چگونه کار می کند؟

فرض کنید واردکننده ای می خواهد در یک معامله تجاری از یک صادرکننده کالا بخرد. برای تضمین تراکنش با استفاده از اعتبار اسنادی، واردکننده می‌تواند اعتبار اسنادی را از «بانک صادرکننده» درخواست کند. (زیرا این بانکی است که اعتبار اسنادی را صادر می‌کند)

صادرکننده باید با “بانک تایید کننده” در تماس باشد – زیرا این بانک است که اعتبار اسنادی را از طرف فروشنده تایید می کند. (این بانک با نام “بانک مشاور” نیز شناخته می شود.)

هنگامی که شرایط اعتبار اسنادی – مانند دریافت کالا یا بارنامه – برآورده شد، بانک صادرکننده قانوناً موظف است پرداخت کالا را به بانک تأیید کننده صادر کند.

این خطر را برای واردکننده (خریدار) کاهش می دهد و امنیت صادر کننده (فروشنده) را افزایش می دهد. و به عنوان یک تجارت، دقیقاً همان چیزی است که شما می خواهید.

 

اعتبار نامه یوزانس

اعتبار اسنادی یوزانس چیست؟

یوزانس یا اعتبار اسنادی معوق نوعی اعتبار اسنادی است که اغلب در امور مالی کسب و کار استفاده می شود. به موجب آن بانک صادرکننده باید در یک تاریخ از پیش تعیین شده پرداخت را انجام دهد.

هنگامی که قرارداد فروش بین خریدار و فروشنده توافق شد، خریدار می تواند از اعتبار اسنادی برای تضمین معامله استفاده کند.

خریدار بانک مورد نظر خود (بانک صادرکننده) را معرفی می کند. و فروشنده می تواند بانک خود (بانک تایید کننده) را معرفی کند.

شرایط بین خریدار و فروشنده مذاکره می شود، از جمله تاریخ تحویل و شرح کالای فروخته شده.

در صورت استفاده از اعتبار اسنادی یوزانس به معنی پرداخت توسط بانک گشاینده در تاریخ از پیش تعیین شده است. و پس از ارائه مدارک مربوطه انجام می شود.

تاریخ پرداخت یا پس از تایید بارنامه ها در حین حمل و یا پس از دریافت اسناد تایید توسط بانک صادر کننده تعیین می شود.

هنگامی که فروشنده کالا را ارسال می کند، تأییدیه حمل را به همراه اعتبار اسنادی برای بانک تأییدکننده خود ارسال می کند. بانک تأییدکننده اسناد را بررسی کرده و به بانک صادرکننده خریدار ارسال می کند.

ابتدا بانک صادرکننده و خریدار اسناد را بررسی و تأیید می کنند. بانک صادرکننده باید در بازه زمانی مشخص شده در اعتبار اسنادی، با کسر کارمزد به بانک تأییدکننده پرداخت کند.

از طرف فروشنده، گزینه ای برای مذاکره در مورد تخفیف پرداخت وجود دارد که باعث می شود پرداخت را سریعتر دریافت کند.

در چنین مواردی، بانک تایید کننده مبلغ پرداختی را قبل از سررسید به فروشنده آزاد می کند، اما درصد بیشتری را برای خود کسر می کند.

انواع اعتبار اسنادی

اعتبار اسنادی اسنادی هستند که توسط مؤسسات مالی معتبر یا بانک های تجاری صادر می شوند که قول پرداخت مقداری پول را می دهند. این نوع اسناد معمولاً در تجارت بین المللی بین چند کشور مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و روند تجارت کالا را تسهیل و تسریع می کنند. اعتبار اسنادی انواع مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

واردات اعتبار اسنادی

به نوعی اعتبار گفته می شود که برای واردات کالا به کشور استفاده می شود و طرف مقصد و خریدار در کشور خود در نظر گرفته می شود.

اعتبار اسنادی صادراتی

اعتباری که خود کشور به عنوان فروشنده کالا محسوب می شود و کشورهای دیگر صادر می کند.

L/C قابل فسخ

در این نوع اعتبار، خریدار یا بانک گشاینده اعتبار این امکان را دارد که در شرایط اسناد اعتباری که فروشنده از آن اطلاعی ندارد، تغییرات یا اصلاحاتی ایجاد کند. در آن نوع اعتبارات، فروشنده نسبت به مفاد قرارداد اطمینان لازم را ندارد و به همین دلیل استفاده چندانی از آن نمی شود و انتظارات و تعهدات مورد انتظار برآورده نمی شود و یا متحمل ضرر مالی می شود.

اعتبار اسنادی غیر قابل برگشت

هرگونه تغییر و اصلاح در شرایط اعتبار منوط به رضایت فروشنده است. و بانک گشایش کننده و خریدار به تنهایی نمی توانند بدون اطلاع فروشنده اقدام به تغییر کنند، به همین دلیل این یک نوع اعتبار است. این سند بیشتر مورد استقبال فروشندگان قرار گرفت.

L/C تایید شد

انواعی از اعتبار وجود دارد که خریدار باید از اعتبار صادر شده توسط بانک یا موسسه اعتباری بر اساس اعتبار اسنادی مورد تایید بانک و تایید فروشنده استفاده کند در غیر این صورت اعتبار صادر شده برای وی فاقد اعتبار بوده و قابل استفاده نیست. استفاده می شود که این موارد بیشتر زمانی اتفاق می افتد که بانک صادرکننده اعتبار لازم را در جوامع نداشته باشد، همچنین ممکن است کشور خریدار در وضعیت اقتصادی ناپایدار قرار داشته باشد که برای اطمینان از پرداخت کامل توسط فروشنده انجام می شود.

L/C تایید نشده

نوعی اعتبار وجود دارد که نیاز به توافق فروشنده و خریدار توسط شخص ثالث ندارد و بانک یا موسسه اعتباری در این اعتبارات نقشی ندارد. تنها نکته مهم در مورد این نوع اعتبار این است که در صورت عدم ذکر کلمه Confirmed در سند، سند تایید می شود.

L/C قابل انتقال

نوعی اعتبار است که می تواند تمام یا بخشی از اعتبار گشایش شده را به شخص یا اشخاص دیگری منتقل کند. این نوع اعتبار و قابلیت انتقال آن برای فروشنده امتیاز محسوب می شود که فروشندگان معمولا از آن استقبال می کنند.

L/C غیر قابل انتقال

اعتبار اسنادی غیرقابل انتقال، نوعی اعتبار است که هیچ یک از طرفین حق واگذاری تمام یا بخشی از حقوق خود را به شخص یا اشخاص دیگری ندارند. و این نوع اسناد بیشتر مورد استفاده طرفین در تجارت بین المللی قرار می گیرد. 

Usance L/C

در آن مبلغ اعتبار بلافاصله پس از ارائه اسناد توسط ذینفع پرداخت نمی شود، بلکه پرداخت پس از مدت معینی انجام می شود. در واقع پس از دریافت و فروش کالا، فروشنده به خریدار مهلت می دهد تا قیمت را پرداخت کند. معاملات اعتبار اسنادی Uzance معمولا در کشورهایی انجام می شود که کمبود ارز دارند.

اسناد اعتبار L/C گردان

اعتبار گردان یوزانس اعتباری است که به صورت خودکار تمدید می شود. یعنی پس از انقضای مدت تعیین شده، همان اعتبار مجدداً با مبلغ مشخصی تمدید می شود. و نیازی به بازگشایی حساب نیست و در صورت تغییر مبلغ، مبلغ توسط هر دو طرف تعیین می شود. 

چرا شرکت های کوچک و متوسط (SME) باید از اعتبار اسنادی استفاده کنند؟

تجارت فرامرزی می تواند مخاطره آمیز باشد. اما استفاده از اعتبار اسنادی می تواند به تسهیل اعتماد در معاملات، در حین حمل و در مرحله پرداخت کمک کند.

اعتبار اسنادی به طور گسترده توسط بانک‌های سراسر جهان به رسمیت شناخته می‌شوند. و استفاده از آن‌ها به شما کمک می‌کند تا معاملات برون مرزی را با اطمینان انجام دهید.

خریدار:

اگر شما خریدار هستید، با استفاده از شواهد اعتبار اسنادی می توانید به فروشنده پول پرداخت کنید، که باعث اعتماد شما و فروشنده می شود.

فروشندگان به احتمال زیاد به شرایط و ضوابط اعتبار اسنادی پایبند هستند. و این احتمال را افزایش می دهد که طرح کسب و کار شما به موقع اجرا شود. و کالای خریداری شده در شرایط خوبی برای نیازهای تجاری شما باشد.

و اگر فروشنده شرایط مندرج در اعتبار اسنادی شما را نداشته باشد، شما از نظر قانونی موظف به صدور وجه نخواهید بود.

استفاده از اعتبار اسنادی معوق، مدیریت جریان نقدی را آسان‌تر می‌کند. زیرا به شما زمان بیشتری برای پرداخت می دهد. و استفاده از آن کالاها برای فروش می‌دهد که باعث آزاد شدن سرمایه در گردش می‌شود.

فروشنده:

در صورت رعایت شرایط ذکر شده در اعتبار اسنادی، مبلغی را برای کالایی که ارسال می کنید، دریافت خواهید کرد.

در صورت احراز شرایط، بانک صادرکننده خریدار باید حتی در صورت تغییر، لغو، ورشکستگی یا امتناع از پرداخت، مبلغی را به شما پرداخت کند.

با اعتبار اسنادی، مطمئناً تا تاریخ معینی پرداخت خواهید کرد تا بتوانید کسب و کار خود را بهتر برنامه ریزی کنید.

بهتر از آن، اعتبار اسنادی را می توان به عنوان وثیقه در این مدت برای تامین مالی وام های سرمایه در گردش استفاده کرد که می تواند به پوشش هزینه های تولید و حمل و نقل کمک کند.

فروشندگان همچنین می توانند یک گزینه تخفیف اضافه کنند که به موجب آن موافقت می کنند مبلغ کمی کمتر برای تراکنش دریافت کنند، البته در تاریخ زودتر.

تفاوت بین اعتبار نامه Usance و Sight Letter of Credit چیست؟

اعتبار اسنادی یا اعتبار اسنادی معوق (LC) به عنوان مدت یا مدت LC نیز شناخته می شود.

یک LC پس از احراز شرایط و ارائه مدارک پشتیبان، در یک نقطه از پیش تعیین شده قابل پرداخت است.

ساده ترین راه برای درک usance یا LC معوق، مقایسه آن با یک LC دید است.
Sight LC ها تغییراتی هستند که در آن وجوه پس از ارسال اسناد تأییدیه به تأمین کننده منتقل می شود.

 

تفاوت بین اعتبار نامه Usance و Sight Letter of Credit چیست؟

 

در LC بانک صادرکننده اسنادی را دریافت می کند که شرایط LC را دارد و پیش نویس را می پذیرد. و با انتقال وجوه توافق شده در سررسید بعدی موافقت می کند.

بنابراین، به خریدار می تواند کالا را دریافت می کند اما تا تاریخ آینده نیازی به انتقال وجه ندارد.

چه زمانی از اعتبار اسنادی یوزانس استفاده می شود؟

LC های Usance معمولاً زمانی استفاده می شوند که خریدار و فروشنده اعتماد کافی ندارند.

برای شروع اعتماد، هر دو طرف باید به وضوح در مورد مبلغ پرداخت نهایی و نرخ بهره محصول توافق کنند.

 

چه زمانی از اعتبار اسنادی یوزانس استفاده می شود؟

 

LC تاریخ سررسید واقعی و پرداخت را مشخص می کند. تا هر دو طرف بتوانند از آن به عنوان مرجع استفاده کنند.

مدت زمان معمولاً به عنوان تعداد معینی از روزها پس از تاریخ بارنامه یا پس از مشاهده تعریف می شود.

اگر «ردیابی دید» باشد از تاریخ دریافت اسناد توسط بانک صادرکننده خواهد بود.

مواردی که در استفاده از اعتبار اسنادی یوزانس باید به آنها توجه کنید:

مرحله درخواست:

هنگام درخواست اعتبار اسنادی، بدانید که درخواست شما ممکن است به دلیل مدارک نادرست یا ناقص رد شود.

این می تواند شامل ارائه اسناد نادرست، غلط املایی و سایر خطاها یا ابهامات در برنامه شما باشد.

اگر درخواست شما موفقیت آمیز باشد، باید مشکل طرف مقابل را در رعایت شرایط اعتبار اسنادی در نظر بگیرید.

مرحله پرداخت:

پس از تایید درخواست، فروشنده باید مجدداً کیفیت و کمیت کالا را بررسی کند. و مطمین شود که کالا دارای شرایط مندرج در اعتبار اسنادی قبل از ارسال باشد.

پس از ورود کالا، خریدار باید کیفیت و کمیت کالا را مجددا بررسی کند. تا از رعایت شرایط مندرج در اعتبار اسنادی اطمینان حاصل کند.

بانک ها تا زمان ارائه ی اسناد و مدارک مناسب، تعهدی به پرداخت پول به فروشنده ندارند. و این فرآیند عموماً هزینه های اداری را به همراه دارد.

بانک‌های تأییدکننده و صادرکننده معمولاً کارمزد و هزینه‌های اداری را برای اعتبار اسنادی دریافت می‌کنند.

تفاوت اعتبار اسنادی یوزانس و فاینانس چیست؟

فاینانس به معنای تامین مالی است که در واقع نوعی توافق بین کشور سرمایه گذار و سرمایه گذار است. که طرح یا پروژه ای در کشور سرمایه گذار شروع و اجرا می شود. و کشور سرمایه گذار موظف است منابع ارزی مورد نیاز خود را تا پایان دوره زمانی تامین کند. سرمایه گذاری بر اساس مفاد مندرج در قراردادی که تنظیم و به تصویب طرفین رسیده به بهره برداری می رسد.

اما یوزانس به معنای فرصتی است که فروشنده به خریدار یا شخص ثالثی که بانک تجاری معتبر است برای هر دو طرف داده می شود تا قبل از مدت معینی وجه کالا یا تجهیزات را پرداخت کنند. 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 15 =