مراحل انجام عملیات استریپ چگونه است؟

استریپ کلمه ای که شاید همه ما شنیده باشیم اما معنی آن را نمی دانیم. در دنیای تجارت و تجارت از کلمات زیادی استفاده می شود که یکی از پرکاربردترین آنها نوار و چاشنی است. بار و چاشنی دو کلمه ای هستند که معمولاً در کنار هم قرار می گیرند و معنای این کلمات تقریباً متضاد است. این دو کلمه ناآشنا بیشتر در صنعت کشتیرانی و در پایانه های کانتینری استفاده می شود. در کل اگر بخواهیم نوار را تعریف کنیم باید بگوییم که عملیات تخلیه و ترخیص است. زمانی که کشتی ها محموله های خود را تخلیه می کنند. و از داخل کانتینر بیرون می آورند، از کلمه عملیات تخلیه استفاده می شود. اما با این کلمه بیشتر آشنا می شویم، با ما همراه باشید.

یکی از کلماتی که در دنیای تجارت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و ممکن است در طول روز بارها توسط تاجران و مشاوران تجاری شنیده شود، کلمه استریپ است. هنگامی که محموله یا کالا به مقصد بارگیری می رسد و آن را به کامیون ها یا وسایل نقلیه دیگر منتقل می کنیم به آن نوار می گویند. به عبارت دیگر مفهوم کلی بارگیری و ترخیص بار است.

حال که با معنای کلی این کلمه آشنا شدیم می توانیم به جای آن از اصطلاح عملیات تخلیه استفاده کنیم. معمولا عملیات تخلیه با لیفتراک و کارگرانی که بار را از کانتینر به خودروها منتقل می کنند انجام می شود. در زمان انجام این فرآیند، صاحب کالا و کالا یا نماینده رسمی وی باید با فهرست جابجایی در محل حضور داشته باشد. معنای کلمه پرسنل دقیقاً برعکس عملیات نواری است و عموماً به پرسنل بارگیری اطلاق می شود.

 

استریپ در گمرک

مراحل انجام عملیات استریپ:

اما عملکرد بار به دو قسمت کلی تقسیم می شود که به آنها خدمات سند و خدمات تخلیه می گویند. خدمات اسنادی تنها در صورتی قابل انجام است که صاحب کالا یا نماینده وی که به آن ترخیص کار گفته می شود، نقل و انتقال را ذکر کرده باشد. فرآیند تخلیه را به حیاط تحویل دهید. اقدامات لازم برای ترخیص کالا فقط با ترخیص کار به همراه برگه ترانسفر در دست امکان پذیر است.

پس از اتمام سرویس اسناد، سرویس نوار انجام می شود. این خدمات شامل پلمپ بار است که با حضور صاحب کالا یا ترخیص کار (نماینده وی) انجام می شود. پس از فک آب بندی، بارها توسط ماشین های صنعتی مانند لیفتراک و کارگران تخلیه و به کامیون ها یا وسایل نقلیه منتقل می شوند. پس از تخلیه، کانتینرها به انبار حمل و نقل منتقل می شوند. پس از این انتقال، برگه ای به عنوان رسید کانتینری صادر می شود که باید تحویل داده شود. اما مهمترین مرحله در فرآیند استریپ ارائه برگه انتقال است که در صورت عدم ارائه عملیات تخلیه انجام نخواهد شد.

خدمات اسنادی استریپ:

 1. ارائه لیست جا به جایی به محوطه استریپ
 2. مراجعه صاحب ترخیص کار با در دست داشتن برگه جا به جایی

عملیات استریپ:

 1. فک پلمب با حضور نماینده صاحب کالا
 2. تخلیه بار با کارگران یا لیفتراک
 3. انتقال کانتینر خالی به انبار حمل و نقل
 4. رسید تحویل کانتینر

مشکلات ترخیص کالا در استریپ

یکی از بزرگترین مشکلات در فرآیند ترخیص کالا مشکل طولانی بودن پروسه اظهار تا زمان ترخیص کالا می باشد. زمان ترخیص بالا برای کالاهایی که به طور مستمر از خارج وارد می شوند و هر بار زمان زیادی را صرف تست آن می کنند که باعث پرداخت جریمه کانتینر، اتلاف سرمایه و همچنین تامین نشدن نیاز کارخانه می شود. اینها مواردی است که اگر معامله گر با قوانین آشنا باشد، می تواند بسیار تسریع شود. پرداخت هزینه های غیرقانونی برای ترخیص مانند ترخیص، استریپ و ده ها مورد دیگر دردسری است که اگر با حمایت یک شرکت معتبر و با ترخیص حرفه ای انجام شود تا حدود زیادی در بازه زمانی موثر خواهد بود.

استریپ کانتینر در گمرک چیست؟

استریپ کانتینر اصطلاح دیگری است که در عملیات نوار استفاده می شود. به طور کلی وقتی قرار است قبض انبار را از شرکت حمل و نقل دریافت کنیم، آیا می توان تشخیص داد که مرسوله از نوع نواری است یا خیر؟ اگر در روز بارگیری به جای خروج از کانتینر با محموله، محموله نواری را انتخاب کنیم، فقط محموله در گمرک تخلیه می شود، بنابراین می توان گفت منظور از استریپ کانتینر، خروج کالا از گمرک با کانتینر است. 

هدف از ساخت کانتینر چیست؟

به طور کلی کانتینرها جعبه های مکعبی شکلی هستند که توسط شرکت های گمرکی ساخته می شوند. این جعبه ها برای حمل و نقل دریایی بسیار مناسب هستند. هدف از ساخت کانتینر ایجاد یک کانتینر کاملاً عایق شده است تا صنعت حمل و نقل بتواند محصولات مختلف را از کشوری به کشور دیگر منتقل کند و همچنین به عنوان کانتینر نواری مورد استفاده قرار گیرد.

کانتینرها برای جلوگیری از ورود آب به داخل کانتینر طراحی شده اند که یکی از مهم ترین عوامل در حمل و نقل دریایی می باشد. کانتینرها همچنین اطمینان حاصل می کنند که بارها با یکدیگر برخورد نمی کنند و بارها در طول حمل و نقل آسیب نمی بینند.

معرفی انواع کانتینر در حمل و نقل

انواع کانتینر در حمل و نقل در محوطه بار گمرک استفاده می شود.

معرفی انواع کانتینر در حمل و نقل

کانتینر رو باز

این کانتینر ها که سقف ندارند با پارچه برزنتی که مخصوص کالاهای بلند است پوشیده شده اند. از کانتینرهای بدون سقف ۶ و ۱۲ متری برای حمل بارهای سنگین طولانی استفاده می شود. به گونه ای که بارگیری این اجناس از پشت بام توسط تجهیزات خاصی مانند جرثقیل انجام می شود و برای پوشش آنها از پارچه های بوم مخصوص برای محافظت کالا در برابر عوامل خارجی استفاده می شود.

کانتینر تانکری

این کانتینرها در واقع تانکرهای بزرگی هستند و برای حمل مایعات استفاده می شوند. از ظروف تانکری برای حمل انواع مایعات، مایعات خوراکی، مواد شیمیایی، گاز مایع و … استفاده می شود.

کانتینر یخچالی

در زمان ساخت، یخچالی برای نگهداری گوشت و مواد فاسدشدنی تعبیه شد. ظروف یخچال نیز مانند سایر ظروف دارای ابعاد ۲۰ و ۴۰ پوندی می باشد. به طور کلی از این ظروف برای حمل اقلام خوراکی و فاسدشدنی مانند گوشت، میوه و مواد دارویی استفاده می شود و همچنین نام های دیگر ظروف یخچال دار ظروف سردخانه ای هستند که به دلیل استفاده و سهولت جابجایی در ظروف نواری بسیار محبوب هستند. 

کانتینر حرارتی

بر خلاف کانتینرهای یخچالی، کانتینرهای حرارتی برای حمل و نقل موادی که به دمای بالا نیاز دارند استفاده می شود. دمای داخل کانتینرهای حرارتی توسط سیستم های حرفه ای تنظیم می شود.

کانتینر عایق دار

سطح عایق بالاتری دارند. و در این نوع کانتینر بسته به نوع بار عایق مخصوص در نظر گرفته می شود.

کانتینر حمل گاز

از این نوع کانتینر برای انتقال گاز استفاده می شود که بدنه آن به گونه ای ساخته شده است که بتواند فشار بالا را تحمل کند. در واقع می توان گفت که بدنه این ظروف در مقایسه با انواع دیگر ظروف از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

فرق استریپ و استافینگ:

استریپ (Strip) به معنای تخلیه بار از درون کانتینر است که اگر مراحل انجام عملیات استریپ را بخواهیم توضیح دهیم، به خدمات اسنادی آن اشاره می کنیم که شامل موارد زیر می باشد:

 • لیست جابجایی به محوطه استریپ ارائه شود
 • صاحب کالا یا ترخیص کار با در دست داشتن برگه جابجایی به صورت حضوری مراجعه کند

با داشتن خدمات اسنادی بالا می توان عملیات زیر را آغاز نمود:

 • در حضور نماینده صاحب کالا فک پلمپ انجام می گیرد
 • با کمک کارگر یا لیفتراک می توان بار را خالی کرد
 • کانتینر خالی به دپو کشتیرانی انتقال داده شود
 • و در آخر می توان رسید کانتینر را تحویل گرفت

استافینگ (Stuffing) به معنای دوباره پر کردن کانتینر است که توسط دستگاه های مجهز و مدرن و نیروهای متخصص پایانه های کانتینری و غیر کانتینری و انبارها انجام می گیرد.

برای انجام عملیات مراحل استافینگ ابتدا صاحب کالا باید مراحل زیر را انجام دهد:

 • به محوطه نگهداری کانتینر نامه کشتیرانی ارائه دهد
 • لیست رسوب کانتینر را به واحد عملیات تحویل دهد

سپس با تهیه و ارائه اسناد و ثبت در سیستم اسنادی می تواند مراحل عملیاتی زیر را آغاز نماید:

 • مراجعه بار شمار و کشنده به ترمینال جهت انتقال کانتینر
 • کانتینرهای ورودی در سیستم هند هلد ثبت می شوند
 • بار درون کانتینر توسط کارگر یا لیفتراکی چیده می شوند
 • بار پس از تایید نماینده صاحب کالا چک می شود و پلمپ محوطه و کشتیرانی انجام می گیرد
 • به پورت اپراتور مراجعه می شود و کانتینرها در لیست کشتی قرار می گیرند
 • پس از هماهنگی و تحویل کانتینر به پورت اپراتور، رسید با مهر اخذ می شود

این بخش از استافینگ برای بارگیری کالا جهت صادرات مورد استفاده قرار می گیرد.

 

پته گمرکی چیست؟

پته گمرکی سندی برای خروج کالا از گمرک بدون نیاز به ثبت سفارش است. وقتی کالای وارداتی از نظر ارزش و کمیت کالای تجاری محسوب نمی شود. و در صورتی که فقط برای مصرف در کارخانجات طراحی و تولید و یا موسسات داخلی وارد کشور شود به عنوان برچسب گمرکی قابل ترخیص می باشد. برچسب گمرکی را می توان یکی از سریع ترین راه های ترخیص کالا از گمرک دانست. به گونه ای که پس از دریافت فاکتور انبار از انباردار و انجام کلیه اقدامات جهت صدور لیبل گمرکی، ظرف چند ساعت می توان کالا را از گمرک ترخیص و سپس به مشتریان متقاضی تحویل داد.

پته گمرکی چه کاربردی دارد؟

 • ترخیص کالا از گمرک مزایایی دارد. و از این نظر برچسب گمرکی در زمینه ترخیص کالا بسیار کاربردی است.
 • مهمترین کاربرد برچسب گمرکی این است که در این زمان کالا نیازی به ثبت سفارش نخواهد داشت. و از نظر زمانی به نفع مردم خواهد بود.
 • زمانی که کالا به عنوان برچسب گمرکی در نظر گرفته شود. با اخذ مجوزهای لازم می توان به راحتی ترخیص کالا از گمرک را دریافت کرد.
 • ما دیگر نیازی به کارت بازرگانی برای پاکسازی محصولی که برچسب به آن اختصاص داده شده است نداریم. در نتیجه در این زمان می توان عملیات گمرکی را با سرعت بالاتری انجام داد.

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 15 =