ورق استیل چگونه ترخیص می شود؟ و تعرفه گمرکی آن

ورق استیل یکی از پرمصرف ترین مواد اولیه در ساخت و تولید محصولات صنعتی است. مانند خودروسازی، صنایع غذایی، صنایع دارویی، دکوراتورهای نمای ساختمان، تجهیزات صنعتی و سایر مصارف عمومی و صنعتی است. در اکثر کشورها به منظور کاهش هزینه های تولید از واردات ورق استیل برای رفع نیاز جامعه استفاده می شود. و بازرگانان با بررسی و شناخت قوانین و نحوه ترخیص این ورق ها از گمرک سعی می کنند از این محصول پرکاربرد وارداتی برای افزایش سود تجارت بین المللی خود استفاده کنند.

واردات و ترخیص ورق استیل از گمرک کشورمان از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا تهیه انواع ورق در حجم بالا مستلزم صرف زمان و سرمایه زیادی است.

بنابراین می توان گفت واردات ورق استیل به کشور علیرغم وجود کارخانه ها و صنایع تولیدی متعدد در کشور، یک تجارت سودآور است. واردات آن به کشورمان سال هاست که وجود دارد. و با گسترش تحریم ها و فراهم نشدن شرایط مساعد برای استخراج منابع طبیعی، این فعالیت تجاری روز به روز گسترش یافته است. به طوری که امروزه انواع ورق های استیل از کشورهای چین، تایوان، هند، امارات، کره، ترکیه، ایتالیا و … توسط تجار داخلی و خارجی به مرزهای گمرکی کشور وارد می شود.

به این ترتیب با توجه به افزایش سطح تولیدات داخلی در کشور و گسترش روزافزون کارخانجات و صنایع تولیدی، امروزه واردات ورق استیل برای بازرگانان از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا واردات این محصول باعث کاهش هزینه های تولید می شود. واحدهای تولیدی و در زمینه حفاظت از منابع طبیعی بسیار موثر هستند. بنابراین می توان گفت واردات و ترخیص آن در کشور ما برای صاحبان صنایع تولیدی و همچنین تجار داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است.

ورق استیل چیست؟

ورق استیل یکی از انواع ورق های استیل است که از عناصر آهن بعلاوه مانند کربن، کروم، نیکل و … تشکیل شده است. که افزودن این عناصر به آهن خواص منحصر به فردی ایجاد می کند که استفاده گسترده از ورق استیل را در صنایع توجیه می کند. یکی از ویژگی های آن مقاومت بالای آن در برابر خوردگی و زنگ زدگی است. شکل هندسی ورق های استیل مربع و مستطیل می باشد و در ابعاد وسیع بنا به نیاز مشتری قابل تولید می باشد. در حال حاضر ورق استیل به دو صورت رول ورق استیل و ورق استیل به صورت مات یا براق در بازار مصرف موجود می باشد. از دیگر ویژگی های ورق استیل می توان به مقاومت حرارتی بالا، خاصیت ضد اسیدی، ظاهر زیبا، جوشکاری و تجدید پذیری اشاره کرد.

ورق استیل در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. که از جمله آنها می توان به صنعت خودروسازی، ساختمان سازی، تولید آسانسور، کشتی سازی و … اشاره کرد.

کاربرد استیل و افزایش واردات استیل در کشور

ورق استیل یکی از کالاهای اساسی وارداتی در کشور است. که کاربردهای فراوان و متفاوتی در صنایع دارد. تحریم ها و نبود فناوری تولید فولاد در کشور باعث افزایش واردات و ترخیص آن می شود.

این محصول به صورت رول و ورق و نورد سرد و گرم وارد می شود. فولاد در ایران از کشورهای مختلفی مانند تایوان، چین، کره، ترکیه و امارات وارد می شود. واردات استیل از چین و تایوان بیشتر از سایر کشورهاست.

ویژگی های استیل و ورق استیل

فولاد ضد زنگ یا ورق استیل بر پایه آهن است. اما به دلیل خواص مکانیکی مانند چکش خواری، جوش پذیری و سختی، حاوی آلیاژهای دیگر و عناصر دیگر نیز می باشد.

صفحات استیل دارای محتوای کربن بسیار کم، معمولا کمتر از ۲ هستند. و هر چه کربن در یک صفحه بیشتر باشد، شکل پذیری و استحکام کمتری دارد.

این محصول در دو نوع مربع و مستطیل می باشد که هر دو ابعاد متفاوتی دارند. و بر اساس نیاز پروژه انتخاب می شوند. یکی دیگر از ویژگی های ورق های استیل این است که مقاومت بسیار بالایی در برابر دماهای بالا و پایین دارند. به همین دلیل این ورق های استیل به نام استیل می توانند دمای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد و ۲۰۰- درجه سانتیگراد را تحمل کنند.

انواع 

 1. فولاد براق
 2. فولاد مات
 3. فولاد آینه ای
 4. فولاد خراشیده
 5. طرح دار
 6. ورق ۳۰۴ برای تولید مخزن، مواد غذایی، عایق کاری و دکوراسیون استفاده می شود.
 7. ورق ۳۱۶ می باشد که در صنایع مخازن ضد اسید، صنایع داروسازی جهت جلوگیری از ورود آلودگی و عدم خوردگی ورق های استیل ۳۱۶ کاربرد دارد.
 8. ورق ۲۰۱ برای مصارف تزئینی و تولید لوله های حصاری کاربرد دارد.

بهترین ورق استیل که به ایران وارد می شود ورق ۳۰۴ تایوان، ورق ۳۱۶ تایوان، ورق کره ای و ورق کلمبوس آفریقای جنوبی می باشد.

 1. ورق استیل رنگی
 2. ورق استیل طرح دار
 3. ورق های استیل در سایزهای مختلف از ۲۱، ۱٫۵۳، ۱٫۲۵۲٫۵۰، ۱٫۵۶ و ۲*۶ و ضخامت های مختلف از ۰٫۳۵ تا ۵۰ میلی متر ساخته می شوند.

ورق استیل ۳۱۶:
آلیاژ فولاد ۳۱۶ یکی از پرکاربردترین آلیاژهای فولاد ضد زنگ می باشد. این آلیاژ حاوی ۲ تا ۳ درصد مولیبدن است. و در محیط اسیدی مقاومت بالایی دارد و به راحتی دچار آسیب سطحی نمی شود.

واردات ورق استیل

عمده واردات ورق استیل از کشورهای چین، تایوان، هند، امارات، کره، ترکیه، ایتالیا و … می باشد. که بیشتر واردات آن به صورت رول و ورق می باشد. واردات هر کالایی از گمرکات کشور منوط به رعایت بخشنامه های ارسالی در خصوص واردات همان کالا می باشد. برای ترخیص آن از گمرک اخذ مجوز استاندارد الزامی است.

 

اهمیت واردات ورق استیل به کشور

ورق استیل یکی از پرمصرف ترین مواد اولیه در ساخت و تولید محصولات صنعتی است. مانند خودرو، مواد غذایی، صنایع دارویی، تزئینات نمای ساختمان، تجهیزات صنعتی و سایر مصارف عمومی و صنعتی می باشد. بنابراین در اکثر کشورها به منظور کاهش بهای تمام شده تولید آن که برای رفع نیازهای اجتماعی استفاده می شود، بازرگانان سعی می کنند با بررسی و درک قوانین و نحوه ترخیص آن از گمرک، از این محصول پرکاربرد وارداتی برای افزایش سود تجارت بین المللی خود استفاده کنند.

واردات و ترخیص ورقهای استیل از گمرک ما بسیار حائز اهمیت است. زیرا تهیه انواع ورق ها مستلزم زمان و هزینه زیادی است. و با وجود تحریم ها و کمبود امکانات برای استخراج منابع طبیعی، دولت در تلاش برای بهبود است. زمینه این کار برای بازرگانان فراهم می کند.

این امر با فراهم کردن بستر مناسب برای واردات کالا به گونه ای انجام می شود که بتواند نیاز جامعه و صنایع تولیدی آن را تامین کند.

بنابراین می توان گفت واردات آن به کشور با وجود کارخانجات و صنایع تولیدی فراوان، قطعاً می تواند یک تجارت سودآور برای بازرگانان داخلی تلقی شود.

کشورمان سال هاست که واردکننده ورق های استیل مانند ورق های استیل است که با گسترش تحریم ها و نبود شرایط مساعد برای بهره برداری از منابع طبیعی این فعالیت تجاری روز به روز در حال گسترش است به طوری که امروزه انواع ورق ها از کشورهای چین، تایوان، هند، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا و … توسط تجار داخلی و خارجی وارد مرزهای گمرکی کشور می شود.

به این ترتیب با توجه به افزایش سطح تولید داخلی در کشور و گسترش مستمر کارخانجات و صنایع تولیدی، امروزه واردات آن برای بازرگانان اهمیت بیشتری پیدا کرده است. زیرا واردات این محصول باعث کاهش قیمت تمام شده واحدهای تولیدی می شود.

محدودیت واردات استیل ضد زنگ

مصرف کنندگان فولاد ضد زنگ به دو دسته تقسیم می شوند:

مصرف کنندگان نهایی: که از محصولات استیل ضد زنگ برای مواد اولیه محصولات خود استفاده می کنند و نیاز مکرر به فولاد ضد زنگ دارند. مصرف کنندگانی که به طور متناوب به فولاد نیاز دارند.
آن دسته از مشتریانی که به صورت متناوب فولاد مصرف می کنند، بهتر است فولاد را از بازار داخلی خریداری کنند. اما کسانی که به طور مکرر به فولاد نیاز دارند می توانند برای عرضه فولاد ضد زنگ در حجم مشخص کارت بازرگانی تهیه و فولاد وارد کنند.

همچنین برخی از شرکت های بازرگانی با دریافت کارت بازرگانی امکان واردات فولاد از هند و سایر کشورها را دارند. که خرید از شرکت های بازرگانی معتبر مزایایی را برای مشتریان به همراه دارد. از جمله امکان بازدید از محصول و یا در موارد حساس تر امکان نمونه برداری و آنالیز نمونه وجود دارد. به این معنا که امکان مغایرت در بار سفارش به حداقل می رسد و مشتری می تواند از اصالت و کیفیت کالای سفارش خود مطمئن باشد. از طرفی با توجه به اینکه برای مصرف کننده ای که در مدت زمان معینی نیاز به مواد اولیه خط تولید خود دارد. و احتمال تاخیر در ترخیص کالا از گمرک زیاد است. پس خرید فولاد ضد زنگ از بازار داخلی از شرکت های بازرگانی معتبر مطمئن تر است.

ترخیص ورق استیل از گمرک

با توجه به کاربردهای مختلف ورق استیل در تولیدات مختلف، انواع مختلفی از جمله ورق مات، آینه ای، خش دار، ورق شطرنجی، ورق مقاوم در برابر اسید، ورق نورد سرد و طبقه بندی اسپلیت وجود دارد.

مراجع قانونی کشور به منظور اجرای دقیق تر قوانین واردات به کشور و جلوگیری از فعالیت های غیرقانونی، تعرفه های متفاوتی را برای این نوع کالاها در نظر گرفته اند. و لزوم دریافت این تعرفه ها را در زمان ترخیص کالا از گمرک مد نظر قرار داده اند.

اخذ کد تعرفه گمرکی، اخذ مجوز واردات ورق استیل به کشور، جمع آوری اسناد و اوراق مختلف جهت ترخیص کالا از گمرک، مراجعه به گمرکات مختلف کشور و دریافت کالا از انبار گمرک و مراحل متعدد از جمله فرآیندهایی است که توسط صاحب کالای وارداتی یا ترخیص کار مربوطه باید انجام شود.

تعرفه گمرکی مناسب ترخیص ورق استیل از گمرک

کد تعرفه گمرکی ترخیص ورق استیل با شرح تعرفه «محصولات تخت نورد فولاد ضد زنگ با عرض ۶۰۰ میلی متر و بیشتر» در ردیف ۷۲۱۹ قرار گرفته است. که دارای حقوق ورودی ۱ درصد و کالا می باشد. اولویت ۲۲ است و ورودی آنها به ازای واحد کیلوگرم محاسبه می شود. تبدیل می شود

قوانین و مقررات واردات و ترخیص ورق استیل از گمرک

در ابتدای تجارت بین المللی مطالعه قوانین و مقررات صادرات و واردات کشور به منظور رعایت قوانین ضروری است. در این زمینه تایید شده است. با بررسی قسمت نامه ها و مقررات جدید، به طور کامل آشنا شوید. و سپس اطلاعات خود را در مورد مراحل ترخیص به روز کنید.

مطالعه قوانین و مقررات صادرات و واردات کشور در شناخت قوانین حاکم بر تجارت بین الملل بسیار موثر است. و به شما کمک می کند تا فعالیت های تجاری و امور تجاری مرتبط با کار خود را مطابق با قوانین داخلی و خارجی موجود تنظیم کنید. کسب و کاری کاملا قانونی و بدون ریسک داشته باشید.

ورق های استیل به انواع مختلفی طبقه بندی می شوند. و از نظر تعرفه گمرکی دارای کدهای متفاوتی می باشند، آگاهی از قوانین و مقررات ترخیص ورق ضروری است. فولاد از گمرک برای اطلاع از مراحل و نحوه ترخیص کالا از گمرکات کشور حتما با مشاور بازرگانی مشورت کنید و یا در دوره های آموزشی شرکت کنید.

در واردات و ترخیص ورق استیل از گمرک مانند سایر کالاهای وارداتی ابتدا باید کارت بازرگانی خود را تهیه کنید. و سپس برای مجوز واردات اقدام کنید تا در هنگام ترخیص کالای خریداری شده خود از گمرک با مشکلات زیادی مواجه نشوید. همچنین با توجه به تنوع ورق های استیل، ساخت آنها و کشورهای عرضه کننده این محصول، بهتر است ابتدا قوانین و مقررات صادرات و واردات کشور را مطالعه کنید. تا با کالاهای ممنوعه و کشورهایی که با آنها ارتباط نداریم آشنا شوید. 

مدارک لازم برای ترخیص

 لیست مدارک و مجوزهای مورد نیاز:

 • ترخیصیه
 • رسید انبار
 • بارنامه
 • پروفرما (مشخصات محصول)
 • لیست عدل بندی
 • گواهی مبدا
 • ثبت سفارش بازرگانی
 • بیمه نامه
 • گواهی استاندارد
 • مجوزهای قانونی
 • گواهی بازرسی

برای ترخیص ورق استیل از گمرک چه مجوزهایی لازم است؟

ترخیص رسمی گمرک برای ترخیص ورق از گمرک باید مجوزهای زیر را اخذ نمایید.

 • مجوز فنی و ارزی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جهت استفاده در مصارف انسانی
 • مجوز فنی از سازمان دامپزشکی برای استفاده در دام و کشاورزی
 • مجوز ارزی از وزارت جهاد کشاورزی جهت استفاده در دامپروری و کشاورزی
 • مجوز فنی از کمیسیون ماده یک سازمان توسعه تجارت برای ترخیص کالاهای دست دوم
 • مجوز ارز از اداره صنایع معدنی جهت تخصیص ارز

 

 

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =