گمرک شهریار چه مدارکی برای ترخیص کالای شما می خواهد؟

ترخیص کالا از گمرک شهریار(تهران) برای بازرگانان داخلی و خارجی بسیار حائز اهمیت است. این گمرک که از سال ۱۳۵۵ هجری شمسی تحت نظارت سازمان ها و مراجع قانونی کشور فعالیت خود را به طور رسمی در زمینه واردات و صادرات کالا آغاز کرد.
امروزه به عنوان یکی از بزرگ ترین و مهم ترین گمرکات تجاری اراضی استان تهران شناخته می شود و یکی از قطب های اصلی تجارت بین المللی کشور است. ترخیص کالا از گمرک شهریار تهران با توجه به موقعیت جغرافیایی این گمرک و امکانات و خدمات متنوع آن می تواند مزایای مختلفی از جنبه اقتصادی و تجاری برای تجار و بازرگانان داخلی کشور داشته باشد.
بنابراین قبل از انتخاب این گمرک به عنوان قطب اصلی تجارت بین الملل خود، باید با رویه های اداری و امور گمرکی آن آشنا شوید و در زمینه های مختلف از جمله امکانات و خدمات مختلف گمرک شهریار اطلاعات کسب کنید. بدین منظور در رابطه با معرفی و آشنایی بیشتر با گمرک شهریار تهران باید بگوییم که این گمرک به عنوان تنها گمرک زمین تجاری استان تهران شناخته می شود.

گمرکات مختلفی از جمله گمرک غرب تهران، گمرک جنوب تهران و گمرک نمایشگاهی زیر نظر گمرک شهریار فعالیت می کنند. و مطابق ضوابط و استانداردهای این گمرک خدمات مختلفی را به تجار ارائه می کنند. گمرک تهران شهریار در کیلومتر هفتم جاده قدیم کرج واقع شده است.

و از نظر موقعیت جغرافیایی به فرودگاه بین المللی مهرآباد و امام خمینی و مرکز استان تهران و مرکز کشور و به خطوط راه آهن بسیار نزدیک است. حمل کالا از این گمرک به مقصد مورد نظر تجار در کمترین زمان ممکن و با انواع وسایل نقلیه هوایی، زمینی و ریلی انجام می شود.

فضای وسیع، انبارهای مجهز، فعالیت شبانه روزی کارکنان و انبار داران این گمرک در تخلیه، بارگیری و ترخیص کالا از گمرک شهریار تهران می تواند در تسریع امور بازرگانی و بازرگانی بسیار موثر باشد. از نظر اقتصادی مزایای مختلفی را به همراه دارد. به این ترتیب انتخاب این گمرک برای انجام انواع مبادلات بین المللی و کسب و کارهای کوچک و بزرگ انتخابی کاملا صحیح، اقتصادی و ایده آل می باشد.

ثبت سفارش و ترخیص کالا از گمرک شهریار

گمرک شهریار که به گمرک تهران نیز معروف است، تنها گمرک زمینی پایتخت است که دارای فضای وسیع، انبارهای متعدد و سقف با امکان تخلیه و بارگیری است.
ترخیص کاران سالانه بسیاری از کالاها از جمله نخ و پارچه، خودروهای نو و استوک، موبایل و لوازم جانبی، مشتقات نفت و گاز، چرم و چرم و … را از این گمرک ترخیص می کنند.
شما عزیزانی که قصد ترخیص کالاهای وارداتی خود را از گمرک شهیار دارید و نیاز به راهنمایی در این زمینه دارید می توانید به سایت گروه بازرگانی پرشین تجارت دوان به آدرس ptd-co.com مراجعه نمایید. و فرم مخصوص ثبت سفارش ترخیص کالا را در صفحه اصلی تکمیل نمایید.

نحوه ترخیص کالا از گمرک تهران یا شهریار

ترخیص کالا از گمرک شهریار تهران با توجه به موقعیت جغرافیایی این گمرک و خدمات و امکانات متنوع آن در راستای تخلیه، بارگیری و ترخیص کالاهای وارداتی، مزیت های مختلفی از جنبه های اقتصادی، تجاری و … برای تجار و بازرگانان و معامله گران به همراه دارد.
اما همانطور که می دانید برای سرعت بخشیدن به فعالیت های بازرگانی به ویژه مشاغل وارداتی، بهتر است قبل از هر اقدامی در این زمینه با رویه ها و قوانین آن آشنا شوید. به منظور گسترش کسب و کار خود مطابق با قوانین داخلی و خارجی. و در کمترین زمان به بالاترین سود اقتصادی و تجاری دست پیدا کنید.

مراحل و مراحل ترخیص کالا از گمرک شهریار تهران تقریبا مشابه سایر گمرکات کشور است. و لازم است قبل از مراجعه به گمرک و ارائه اظهارنامه خود در خصوص ترخیص کالا مدارک مورد نیاز گمرک را تهیه نمایید. و پس از ارائه به کارشناسان اداره گمرک شهریار و دریافت مجوزهای ترخیص کالای خود را از انبارهای گمرک تحویل بگیرید.
از مدارک لازم در این زمینه می توان به مجوز واردات، لیست بسته بندی، پروفرم برگ، پیش فاکتور، اظهارنامه گمرکی، برگه ثبت سفارش و … اشاره کرد.

مزیت ترخیص کالا از گمرک شهریار یا گمرک تهران

ترخیص کالا از گمرک شهریار یا گمرک تهران دارای مزایای بسیاری است که هر کسب و کاری را ترغیب به ترخیص کالا از این گمرک می کند. در ادامه به برخی از مزایای ترخیص کالا از گمرک شهریار تهران اشاره کرده ایم:

 • دارا بودن فضای مناسب جهت نگهداری و نگهداری کالا (با ۱۴ انبار مسقف و بارگیری بالا)
 • نزدیکی به پایتخت و سهولت ترخیص برای عامل ترخیص یا حقوق کار
 • دسترسی به حمل و نقل آسان و امکان ترانزیت کالا به گمرک شهریار از سایر گمرکات سراسر کشور
 • نزدیکی گمرک شهریار به خطوط راه آهن
 • گمرک شهریار دارای استانداردهای بین المللی در زمینه نگهداری کالا می باشد
 • دسترسی آسان به فرودگاه امام خمینی (ره)
 • گمرک شهریار دارای سیستم های اطفای حریق هوشمند است
 • با استفاده از پیشرفته ترین ماشین آلات روز دنیا
 • داشتن انبارهای مجزا برای نگهداری کالاهای خطرناک

مراحل ترخیص کالا از گمرک شهریار

روند ترخیص شهیار هیچ تفاوتی با سایر گمرکات کشور ندارد. در واقع در تمامی گمرکات کشور قوانینی برای ترخیص کالا وجود دارد. به طوری که شما عزیزان باید ابتدا مدارک لازم جهت ترخیص شامل قبض انبار گمرکی، مانیفست، بارنامه، ترخیص، گواهی مبدا، بسته بندی یا عدل بندی، قبض انبار الکترونیکی و ترخیص الکترونیکی جهت ترخیص کالای مورد نظر خود را تهیه نمایید.

مراحل ترخیص کالا از گمرک شهیار شامل موارد زیر است:

 • دستور epl را تنظیم کنید
 • تهیه برخی از اسناد از جمله لیست بسته بندی
 • پرداخت قبض
 • اخذ مجوز ترخیص کالای مورد نظر
 • ثبت نام کالا در سایت و بارگذاری مدارک لازم
 • مرحله کلبه و همچنین پرداخت گمرکی
 • اخذ مجوزهای لازم جهت ترخیص کالای مورد نظر
 • انجام کار صندوق
 • دریافت مجوز الکترونیکی
 • اخذ مجوز تخلیه و بارگیری جهت ترخیص کالا از گمرک شهیار
 • شناسنامه انبار و ماشین را دریافت کنید
 • تطبیق اطلاعات محصول توسط کارشناسان
 • صدور مجوز خروج از گمرک

لیست مدارک مورد نیاز برای ترخیص کالا از گمرک شهریار:

یکی از موارد مهم در ترخیص کالا از گمرک شهریار، همراه داشتن مدارک لازم است. باید تمامی مدارک را به همراه داشته باشید تا مراحل ترخیص به راحتی و بدون کوچکترین وقفه ای انجام شود.
در هر مرحله از ترخیص کالا از گمرک شهیار از شما مدارک و مجوز درخواست می شود. نبود یکی از این مدارک باعث تاخیر در ترخیص کالا از گمرک شهریار و طولانی شدن روند انجام کار می شود. مهمترین و اولین قدم در ترخیص کالا، تکمیل مدارک مورد نیاز است.

از جمله مدارکی که در هنگام ترخیص کالا از گمرک شهریار لازم است به همراه داشته باشند می توان به قبض انبار، مانیفست، بارنامه، ترخیص، ترخیص الکترونیکی، قبض انبار الکترونیکی، بسته بندی و گواهی مبدا اشاره کرد.

۱- تنظیم اظهارنامه

اولین کاری که باید هنگام ترخیص کالا از گمرک شهیار انجام دهید، تنظیم اظهارنامه است. اظهارنامه ثبت کالاهای وارداتی و صادراتی نامیده می شود. هنگام ترخیص کالا از گمرک شهیار ابتدا باید کالای خود را اظهار کنید. این گمرک نمی داند در بسته بندی کالا چه چیزی وجود دارد و صاحب کالا باید کالا را معرفی کند.
پس از معرفی صاحب کالا، گمرک به اظهارات شما رسیدگی می کند و در صورت عدم مغایرت در تعداد، ماهیت و ارزش کالا، می توانید مجوز ترخیص کالا را دریافت کنید. اظهارنامه می تواند توسط صاحب کالا یا نماینده قانونی وی تنظیم شود.

۲- تنظیم عدل ‌بندی یا پکینگ لیست

پس از تهیه اظهارنامه، باید پکینگ لیست را تهیه کنید. لیست بسته بندی مشخصات تجاری کالا را نشان می دهد. در بسیاری از کشورها، مانیفست به عنوان یک اعلامیه ارائه می شود.

۳- پرداخت صورتحساب و آپلود در سایت سازمان گمرک

پس از تنظیم لیست بسته بندی برای اخذ مجوز ترخیص کالا از گمرک شهیار باید فاکتور پرداخت شود. پس از پرداخت فاکتور باید مدارکی مانند گواهی مبدا، اظهارنامه ارزش و برگه بسته بندی را در سایت گمرک تهران بارگذاری کنید.
آنچه در عدل بندی باید ذکر شود تعداد بسته ها، شماره هر بسته، نوع بسته بندی، سایز، وزن کالا و مشخصات سفارش فاکتور می باشد.

۴- دریافت کوتاژ و پرداخت گمرکی

پس از پرداخت صورتحساب، باید شماره سریال اظهارنامه یا کوتاژ را تعیین کنید. شماره سریال اظهارنامه هنگام ترخیص کالا از گمرک شهریار بسیار مهم است. هر کالایی که در گمرک اظهار می شود توسط سیستمی به نام نقل قول قفل می شود. پس از انجام این کار در همان لحظه کد مخصوص به اظهارنامه داده می شود.
این کد شماره کوتاژ است و برای انجام هر کاری در گمرک مانند ترخیص کالا از گمرک شهریار به شماره کوتاژ نیاز دارید. توجه داشته باشید که پس از گرفتن این شماره باید گمرک را پرداخت کنید.

۵- تعیین مسیر کالا توسط کارشناس مربوطه

پس از دریافت شماره کلبه نوبت به تعیین مسیر توسط بازرسان و کارشناسان می رسد. این مسیرها با سه رنگ سبز، زرد و قرمز نمایش داده می شوند. که با توجه به رنگ مسیر ترخیص کالا از گمرک شهریار یا هر گمرک دیگری متفاوت است. در ادامه به بررسی هر یک از این رنگ ها می پردازیم.

۶- مسیر سبز

محصولاتی که نیاز به بررسی آزمایشگاهی، اخذ استاندارد و مجوز ندارند در مسیر سبز قرار می گیرند. در واقع کالاهایی که ارزش و تعرفه آنها با مبلغ ذکر شده مغایرت نداشته باشد نیز مشمول این مسیر می شوند. هنگامی که یک مورد در خط سبز قرار می گیرد، بدون تاخیر پاک می شود.

۷- مسیر زرد

کالاهایی که نیاز به معاینه آزمایشگاهی دارند، اما با توجه به سابقه ترخیص در ۳ ماه گذشته، ارزش کالای آنها مطابق با مبلغ ذکر شده است، بدون نیاز به ارزیابی فیزیکی مجاز به خروج هستند. این کالاها در مسیر زرد قرار خواهند گرفت.

۸- مسیر قرمز

کالاهایی که در مسیر قرمز قرار می گیرند باید در آزمایشگاه بررسی شوند. این کالاها فاقد اسناد کامل بوده و یا ارزش تعیین شده آنها با مقادیر اعلام شده مطابقت ندارد.

آدرس و اطلاعات تماس گمرک شهریار به شرح زیر می‌باشد:

 • آدرس: تهران_ بزرگراه فتح (جاده قدیم کرج)_ شهرک خلیج فارس_ بلوار خلیج فارس_ انتها خیابان بهشتی
 • تلفن: ۰۲۱۶۶۲۵۰۶۴۲
 • نمابر: ۰۲۱۶۶۲۵۰۶۳۲
 • کد پستی گمرک: ۱۳۷۹۶۵۶۴۱۱
 • پایگاه اینترنتی: tehran.pwcs.co.ir
 • پست الکترونیک: shahriar@pwcs.co.ir

۰ تا ۱۰۰ ترخیص کالا از گمرک شهریار به زبان ساده

ترخیص کالا از گمرک شهریار به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار خوب این گمرک و استفاده از خدمات آن برای تخلیه، بارگیری و ترخیص کالاهای وارداتی با مزایای فراوانی برای تجار و بازرگانان همراه است.
توجه داشته باشید که برای سرعت بخشیدن به امور تجاری، بهتر است با رویه ها و قوانین آشنا باشید. ترخیص شهریار تقریبا مشابه سایر گمرکات است. قبل از مراجعه به گمرک و ارائه اظهارنامه باید مدارک مورد نیاز گمرک شهریار را تهیه نمایید. و به کارشناسان اداره گمرک شهریار تحویل دهد.

پس از دریافت مجوزهای ترخیص، می توانید کالا را از گمرک شهریار ترخیص کنید. مدارک و مدارک لازم برای ترخیص کالا از گمرک شهریار شامل مجوز واردات، لیست بسته بندی، پیش فاکتور یا پیش فاکتور، اظهارنامه گمرکی، فرم های ثبت سفارش و … می باشد.
البته توجه داشته باشید که برای ترخیص کالا از گمرک شهریار می توانید از ترخیص کارگری مجرب نیز استفاده کنید.

درخواست خرید کالا

هنگام ترخیص کالا از گمرک شهریار اولین قدم درخواست خرید کالا توسط واحد طراحی و توسعه به واحد سفارشات خارجی شرکت مربوطه می باشد. البته این روش خرید توسط شخصی با سرمایه مورد نظر قابل انجام است.

پیدا کردن فروشنده یا منبع یابی

برای اطمینان از خرید خود باید از فروشندگان یا تولیدکنندگانی که کالاهای خود را با بالاترین کیفیت عرضه می کنند خرید کنید. راه های مختلفی برای یافتن فروشنده وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید از تجربیات خرید قبلی خود استفاده کنید.
تجارب خرید ناشی از خریدهای قبلی شما یا سایر تجار از فروشندگان اصلی است. همچنین می توانید از طریق جستجوی گوگل به بسیاری از فروشندگان و تولیدکنندگان دسترسی داشته باشید. یکی دیگر از راه های یافتن فروشنده مراجعه به اتاق های بازرگانی واقع در هر استان است.

این اتاق ها منابع عالی برای یافتن فروشندگان و تولیدکنندگان محصولات مورد نظر شما هستند. این مرحله یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک شهریار می باشد.

درخواست کالا از فروشندگان کالا

فضای مجازی امکان یافتن آدرس فروش سایت فروشنده و سازنده را برای شما فراهم کرده است. می توانید از مدیر بازرگانی شرکت سازنده بخواهید بر اساس نوع محصول، مقدار، روش ارسال، وزن و روش بسته بندی، محصول مورد نظر را برای شما ارسال کند.

رسید فاکتور

پس از درخواست شما، فروشنده طبق درخواست شما پیش فاکتور را برای شما ارسال می کند. می توانید تمام موارد نوشته شده را بررسی کرده و پس از مطابقت آن را تایید کنید.

واحد فنی متقاضی

در این مرحله پس از تطبیق کالای درخواستی با پیش فاکتور، واحد مربوطه باید تاییدیه لازم را انجام دهد. انجام این کار قبل از ترخیص کالا از گمرک شهریار الزامی است.

پرداخت کالا

توجه داشته باشید که کل مبلغ فاکتور قبل از تولید یا ارسال محصول باید توسط فروشنده به شماره حساب درج شده در پیش فاکتور واریز شود. در این مرحله باید مبلغ مورد نظر را به حساب نامبرده ارسال کنید.
پس از طی این مراحل، فروشنده محصول مورد نظر را ارسال می کند.

این نوع خرید به روش خرید نقدی یا نقدی است. در روش خرید از طریق اعتبار اسنادی مبلغ مشخصی به عنوان پیش پرداخت به درخواست فروشنده به حساب فروشنده واریز می شود.
پرداخت کامل توسط خریدار به فروشنده در مرحله ساخت یا ارسال کالا انجام می شود. مبلغی که به عنوان پیش پرداخت به حساب فروشنده واریز می شود ۱۰، ۲۰ یا ۳۰ درصد است. این مرحله نیز یکی از مراحل مهم ترخیص کالا از گمرک شهریار می باشد.

ثبت نمایش کالا در کشور خریدار

یکی از مراحل مهم ترخیص کالا از گمرک شهریار اخذ مجوز ورود کالا پس از ورود به کشور می باشد. مجوز ورود برای تجار و واردکنندگان صادر می شود. برای دریافت این مجوز باید مراحل زیر را طی کنید:

 • تهیه پروفرما و ورود اطلاعات به سیستم
 • ثبت اطلاعات و اخذ مجوزهایی مانند مجوزهای بهداشتی، تجهیزات پرستاری و ثبت پروفورما
 • پرداخت هزینه ثبت سفارش و تایید توسط بازرس و کارشناس مربوطه
 • دسترسی به سامانه جامع معاملات NTSW.ir ضروری است.

اخذ بیمه نامه حمل کالا

بر اساس قوانین اتاق بازرگانی بین المللی، قرارداد بیمه و هزینه های مربوط به آن به عهده خریدار بوده و بسیار مهم است. هنگام تحویل کالا در محل کار باید نام محل تعیین شده ذکر شود. و خریدار باید طبق پیش فاکتور با یکی از شرکت های بیمه قرارداد داشته باشد. با رعایت این نکات ترخیص کالا از گمرک شهیار به راحتی انجام می شود.

انجام امور بانکی

پس از تعیین نوع پرداخت به فروشنده، خریدار باید به بانک اعلام کند که وجه درخواستی را از حساب ارزی یا ریالی برداشت کرده و قصد دارد آن را به بانکی که در پیش فاکتور مشخص شده است واریز کند. خریدار می تواند تعویض کند و متقاضی می تواند مبلغ مورد نظر را پرداخت و کالا را از گمرک شهیار ترخیص کند.

قرارداد با شرکت بازرسی کالا

در صورتی که خرید از طریق سیستم بانکی و به صورت اعتبار اسنادی باشد، بازرسی کالا به دو صورت انجام می شود. اول بازرسی کالا از نظر تعداد و کمیت و دوم در مورد ماهیت و مطابقت کالا با درخواست خریدار.
در تمامی موارد بازرسی محصول باید به تایید سازمان استاندارد برسد. توجه داشته باشید که اسامی شرکت های بازرسی تایید شده در سایت بانک مرکزی درج شده است که امکان تنظیم قرارداد با خریدار به وسیله کد ویژه مورد تایید این بانک را دارند. این مرحله یکی از مهمترین مراحل ترخیص کالا از گمرک شهیار می باشد.

سفارش ساخت

یکی از مراحل مهم در ترخیص کالا از گمرک شهریار، سفارش تولید است. سفارش ساخت پس از انجام مراحل بانکی و ارسال مبلغ توسط خریدار برای فروشنده انجام می شود. بانک مقصد شرکت مورد نظر را از طریق سوئیفت دریافت کرده و برای فروشنده ارسال می کند. سوئیفت نشان می دهد که مبلغ توافق شده به حساب مورد نظر واریز شده است.

ارسال کالا توسط فروشنده

از دیگر مراحل ترخیص کالا از گمرک شهریار می توان به ارسال کالا توسط فروشنده اشاره کرد. فروشنده می تواند در سوئیفت منتظر بماند تا مبلغ به حساب شرکت واریز شود. پس از واریز مبلغ به حساب شرکت، فروشنده می تواند اقدام به ساخت و در نهایت ارسال کالا نماید.

البته فروشنده می تواند قبل از واریز مبلغ به حساب شرکت بر اساس حسن نیت و اعتماد کالا را بسازد یا به بندر ارسال کند. توجه داشته باشید که وزن ناخالص در اسناد بانکی بسیار مهم است، وزن ناخالص تا ۵ درصد در سیستم بازرگانی قابل قبول است. اگر مقدار وزن ناخالص بیش از ۵ درصد باشد، ثبت سفارش باید اصلاح شود.

بررسی اسناد حمل و نقل 

در فرآیند ترخیص کالا از گمرک شهریار، بررسی مدارک حمل از اهمیت بالایی برخوردار است. سند کپی انبار از فروشنده و پیش فاکتور با خریدار باید با یکدیگر مطابقت داشته باشند.
در صورت مغایرت یا هرگونه اشتباه در این مدارک، خریدار باید به شرکت حمل و نقل و فروشنده اطلاع دهد. در این صورت از نکات لازم کمک گرفته می شود. در صورت اصلاح این موضوع در مرحله اول، کالا با کمترین هزینه از گمرک شهیار ارسال و ترخیص می شود.

تحویل کالا به گمرک مورد نظر در هنگام ارسال و دریافت کالا به بندر توسط شرکت حمل و نقل، شرکت حمل و نقل، رسید انبار را از انبار دریافت می کند. توجه داشته باشید که قبض انبار تا زمان پرداخت توسط خریدار در اختیار شرکت حمل و نقل می باشد.
خریدار کالا پس از تسویه حساب با شرکت مربوطه می تواند بارنامه و قبض انبار ترخیص کالا را از گمرک شهیار دریافت کند.

پس از طی مراحل ذکر شده نوبت به ترخیص کالا از گمرک شهیار می رسد. ترخیص کالا زمانی امکان پذیر است که تمامی تسویه حساب های لازم را با شرکت باربری انجام دهید و قبض انبار و سایر مدارک مربوطه را از انبار گمرک دریافت کنید.
همچنین خریدار باید برای ترخیص کالا از گمرک شهیار مراحل لازم را طی کند.

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =