کد ساتا چیست و چگونه می توان آن را دریافت کرد؟

فرآیند ترخیص کالا از گمرک شامل سلسله مراتب متفاوتی است که هر یک برای خروج قانونی کالا از گمرک ضروری است. و لازم است تجار و افراد فعال در این زمینه با مراحل آن آشنا باشند. طبق قوانین و مقررات تجارت، تعیین مبدا ارز یکی از مراحل ترخیص کالا است. که پس از مرحله آزمایشی برای دریافت شناسه رهگیری یا کد ساتا می باشد. اخذ شناسه اظهارنامه گمرکی برای اظهار کالا به گمرک الزامی است. و به کلیه کالاهایی که از طریق برات یا ثبت بانکی سفارش داده می شود، اختصاص می یابد.

 

اعلام منشا ارز به چه معناست؟

اظهار مبدأ یکی از الزامات اظهارنامه گمرکی کالا است. اعلام مبدا ارز به این معنی است که شما می دانید ارز کالای وارداتی شما از کجا آمده است. در صورتی که اعلام مبدأ ارز مورد تایید بانک مرکزی باشد، کد رهگیری یا کد ساتا صادر می شود و مجاز خواهید بود. برای اظهار کالا به گمرک باید بدانید که بدون دریافت کد رهگیری یا کد ساتا نمی توانید کالای خود را اظهار کنید. زیرا یکی از عوامل مهم در طی تشریفات گمرکی کالا می باشد. در ادامه توضیح خواهیم داد که کد ساتا چیست.

کد ساتا چیست و چه کاربردی دارد؟

کد ساتا چیست؟ کد ساتا نوعی کد رهگیری یا شناسه اظهارنامه گمرکی کالا است که با مراجعه به سامانه جامع تجارت برای اعلام مبدا ارز صادر می شود. این کد در هنگام اظهارنامه گمرکی کالا استفاده می شود که باید روی برگه اظهارنامه نوشته شود تا مبدا ارز کالاهای وارداتی شما مشخص شود. دریافت کد ساتا نیروهای مسلح نیز برای فیش حقوقی است که با مراجعه به سایت می توانید آن را دریافت کنید.

فایده گرفتن کد ساتا چیست؟

زمانی که برای تعیین مبدأ ارز به سامانه جامع تجارت مراجعه می کنید، کدی به نام شناسه اظهارنامه گمرکی یا کد ساتا به شما داده می شود تا بتوانید با استفاده از آن فرم اظهارنامه را تهیه کرده و بقیه امور گمرکی را تکمیل کنید. در واقع این کد منبع ارز کالای وارداتی مورد نظر شما را نشان می دهد.

کد ساتا

سیستم جامع تجارت چیست؟

ایجاد نظام تجارت با حذف بخش‌های مختلف، بسیاری از امور تجاری را تسریع و تسهیل کرده است. این سامانه یکپارچه به آدرس www.ntsw.ir نقش بسزایی در کنترل اطلاعات و فرآیندهای تجاری بیشتر دارد. و توانسته با کاهش حداکثری مراجعه حضوری در زمان و هزینه بازرگانان صرفه جویی کند.

ثبت سفارش کالا، اخذ برخی مجوزهای لازم برای ترخیص کالا، تعیین مبدا ارز، اخذ این کد و استعلام کارت بازرگانی از جمله مواردی است که در این سامانه قابل انجام است. به همین دلیل، سیستم جامع کسب و کار شامل بخش های مختلفی است که هر یک به طور مستقل یک فعالیت را مدیریت می کنند. سامانه جامع تجارت، انبارها و مراکز ذخیره سازی، سامانه رتبه بندی اعتباری و اعتباری، شناسه کالا، درگاه ارز یا سامانه یکپارچه معاملات ارزی نیما، سامانه جامع امور گمرکی (EPL) و سامانه جامع حمل و نقل بخش های مختلف این سامانه برای انجام فعالیت ها می باشد. تجاری.

نحوه تعیین مبدا ارز و دریافت شناسه رهگیری

لازم است قبل از اقدام به ترخیص کالا در ثبت سفارش های غیربانکی و قبل از دریافت اخطار عرضه ارز از بانک عامل در ثبت سفارشات بانکی، مبدا ارز را اعلام کنید. برای کالاهایی که مشمول شناسه رهگیری هستند باید پس از مشخص شدن مبدا ارز کد دریافت کنید تا بتوانید سایر امور گمرکی و ترخیصی را پیگیری کنید.

 

نحوه تعیین مبدا ارز و دریافت شناسه رهگیری

تعیین مبدا ارز برای ثبت سفارش های غیر بانکی

  • وارد سامانه معاملات شوید و روی قسمت عملیات ارزی در سمت راست صفحه کلیک کنید. عملیات ارزی غیربانکی را مدیریت کنید و در نهایت مبدا ارز را مشخص کنید.
  • در قسمت کد ثبت سفارش، شماره ثبت سفارش محصول مورد نظر را انتخاب کنید. و سپس بر روی گزینه ایجاد منبع ارز کلیک کنید.
  • محصولی را که تعیین مبدا ارز برای آن ضروری است انتخاب کنید. و اطلاعات مورد نیاز مانند وزن خالص، وزن ناخالص، تعداد بسته ها و مقدار را اضافه کنید. برای افزودن شماره و تاریخ بارنامه، اطلاعات را وارد کرده و گزینه افزودن به لیست را انتخاب کنید.
  • پس از انتخاب شارژها، منبع ارز را برای دریافت کد مشخص کنید. در واقع انتخاب یک یا چند باکس (صرافی، واردات- صادرات، ارز) ضروری است.

تعیین منبع ارزی برای ثبت سفارشات بانکی

تعیین مبدا ارز و دریافت این کد برای این دسته از ثبت سفارش تا حدودی مشابه مراحلی است که در بالا به آن اشاره کردیم. در این صورت لازم است پس از ثبت سفارش، مدارک حمل را به بانک مورد نظر تحویل دهید تا بتوانید منبع ارز را مشخص کنید. برای انجام این عملیات ابتدا باید وارد سایت جامع تجارت شوید. و گزینه های عملیات ارزی، مدیریت عملیات ارزی بانکی و تعیین مبدا ارز را انتخاب کنید. و سپس بر روی گزینه ایجاد مبدا ارزی جدید کلیک کنید.

تفاوت ثبت سفارش بانکی و غیربانکی چیست؟

به طور کلی تامین ارز از طریق بانکی به ۴ روش خرید ارز از سیستم بانکی، خرید ارز از محل صادرات، خرید ارز از حساب ارزی واردکننده و تسویه انجام می شود. خرید ارز از سیستم بانکی به دو صورت ارز رسمی و نیمه ارزی انجام می شود. که ارز رسمی برای کالاهای اساسی ۴۲۰۰ تومان و به کالاهای اولویت دوم ارز نیمه ارزی اختصاص دارد.

چرا باید مبدا ارز را مشخص کنیم؟

یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اظهار کالا به گمرک، تعیین منبع ارز است. و برای تکمیل اظهارنامه، شناسه اظهارنامه گمرکی الزامی است. این روش باعث شده تا بانک مرکزی نظارت بیشتری بر واردات و صادرات کالا داشته باشد. و روند ترخیص کالا به صورت قانونی انجام شود. بنابراین انجام چنین عملیاتی و اخذ شناسه رهگیری برای تخصیص ارز کالای مورد نظرتان ضروری است.

انواع ارز برای کالاهای وارداتی

همانطور که اشاره کردیم تجار و بازرگانان باید مبدا ارز مورد نیاز خود را برای واردات کالا به گمرک و بانک مرکزی اعلام کنند. تامین ارز از معاملات و تجارت قبلی، تامین ارز از بورس، تامین و دریافت مستقیم ارز از بانک و داشتن ذخایر ارزی ۴ منبع ارز وارداتی است که ارزیابی و بررسی می شود. و در صورت عدم وجود مشکل کالا قابل تخلیه است. 

کد ساتا و مدارک مورد نیاز برای ترخیص

برای ترخیص کالا از گمرک به مدارکی نیاز دارید تا کل فرآیند تجارت را از خرید تا خروج از گمرک پیگیری کنید. بیمه نامه، پیش فاکتور، بارنامه، ترخیص، قبض انبار، فاکتور خرید و لیست بسته بندی از جمله مدارک مورد نیاز برای ترخیص می باشد. اولین مرحله و مهمترین سند، اظهارنامه گمرکی است که برای آن نیاز به شناسه اظهارنامه گمرکی دارید. بنابراین دریافت این کد بسیار حائز اهمیت است. توصیه می کنیم با کمک کارگزاران گمرک و کارشناسان حرفه ای در این زمینه فعالیت تجاری خود را دنبال کنید.

کد ساتا برای کالاهای وارداتی؟

پس از اظهار گمرک بدون تعیین مبدا ارز و دریافت کد ساتا، عملکرد سامانه ارزی منوط به استعلام کد ساتا است. تعیین مبدا ارز در غیر این صورت امکان ترخیص کالا وجود ندارد.

انواع ارز برای کالاهای وارداتی؟

تجار و بازرگانان برای واردات کالا به کشور باید مبدا ارزی را که با آن کالا خریداری کرده اند به گمرک و بانک مرکزی اعلام کنند. ۴ منبع ارزهای وارداتی وجود دارد.

  • ارز از معاملات و معاملات قبلی به دست می آید
  • ارز از صرافی تامین می شود
  • ارز مستقیماً از بانک تهیه و دریافت می شود
  • من قبلا ارز را ذخیره کرده یا به صورت فیزیکی وارد کرده ام

تمامی این موارد ذکر شده بررسی می شود و در صورت صحت آنها مشکلی برای ترخیص کالا وجود نخواهد داشت. در آخرین مورد نیز این تاجر برای مبارزه با پولشویی و اخذ مالیات در حال پیگیری است.

کد ساتا

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 13 =