دور اظهاری واردات کالا در سایت EPL در ۷ مرحله

منظور از دور اظهاری واردات چیست ؟ برای انجام تشریفات گمرکی که در نهایت منجر به ترخیص کالا از گمرک می شود، لازم است که اطلاعات کالا و یا جزئیاتی که برای گمرک مهم است ارائه شود. شما با استفاده از سامانه هوشمند جامع گمرکی می توانید از دوراظهاری واردات استفاده نمایید و عملیات واردات و حتی ترانزیت کالا را انجام دهید.

معرفی مراحل ترخیص کالاهای وارداتی

۱٫ ثبت اظهارنامه از طریق EPL

تهیه اظهارنامه گمرکی وارداتی و ثبت اطلاعات کالا در سامانه گمرکات کشور اولین قدم برای ترخیص است. اظهارنامه گمرکی از طریق سامانه اینترنتی EPL تهیه می شود که تقریبا تمامی گمرکات به آن متصل هستند. برای تنظیم اظهارنامه واردات از راه دور، باید برخی از اطلاعات شخصی را ثبت کنید و سپس یک شماره شبا دریافت کنید.

۲٫ دریافت کوتاژ

مرحله دوم، اظهار کالا است. مدارک دریافتی از صاحب کالا در قسمت احراز هویت گمرکی بررسی می شود و در صورت تایید کوتاژ درج می شود. هر اظهارنامه دارای یک شماره کوتاژ مخصوص می باشد و پس از صدور آن شماره، اظهارنامه تایید می شود.

۳٫ تعیین مسیر گمرکی

گمرک پس از دریافت شماره کابین و تنظیم دور اظهارنامه واردات، پس از بررسی اطلاعات وارد شده، مسیری را برای عبور کالا انتخاب می کند.

۴٫ کنترل و ارزیابی کالا

کالاها به دو صورت کنترل و ارزیابی می شوند. در حالت اول، کالا توسط ارزیاب گمرک بررسی و با مدارک مطابقت داده می شود. در مورد دوم رئیس گمرک بازرسی می کند.

۵٫ اخذ مجوزهای لازم

مجوزهایی مانند پروانه استاندارد، قرنطینه، بهداشت، تجهیزات رادیویی و مخابراتی، تجهیزات پزشکی، جهاد، وزارت راه، مالیات و … در این قسمت ارائه می شود.

۶٫ تدوین و بررسی تعرفه های کالا توسط کارشناس

تمامی مدارک و الزامات ورودی در این مرحله توسط کارشناس خدمات بررسی می شود. امضاها و روند نهایی پرونده توسط رئیس سرویس بررسی می شود و در نهایت تاییدیه وی را می گیرد.

۷٫ پرداخت و سند ترخیص کالا صادر شده

مبلغ اعلام شده از گمرک توسط صاحب کالا یا نماینده آن در این مرحله به حساب گمرک واریز می شود و پس از ارائه فیش پرداختی، پروانه سبز گمرکی برای آنها صادر می شود…

۸٫ خروج از گمرک

بارنامه پس از بررسی مجوز سبز گمرکی صادر می شود و صدور آن نشان می دهد که کالا به صاحب خود تحویل شده و امکان بارگیری وجود دارد.

اهمیت تنظیم دور اظهاری واردات و دوره اظهارنامه گمرکی

کلیه اطلاعات مربوط به کالاهای وارداتی یا صادراتی در اظهارنامه گمرکی ثبت می شود. پس از تنظیم اظهارنامه و ارائه آن، در صورت عدم مغایرت بین اظهارنامه و فهرست کالا، مجوزهای لازم برای خروج کالا از گمرک صادر می شود. تنظیم دور اظهارنامه واردات و ارائه آن جهت اطلاع به گمرک. به طوری که گمرک دقیقا بداند کالای وارداتی چیست، چقدر و چقدر است و ارزش کالای وارداتی چقدر است. در صورتی که اظهارنامه حاوی اطلاعات نادرست باشد یا محتوای آن با محتویات کالا مطابقت نداشته باشد، واردکننده موظف به پرداخت جریمه می باشد.

منظور از دور اظهاری واردات چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اظهارنامه واردات یک سند رسمی است که در آن مشخصات کالای وارداتی برای تشریفات گمرکی مشخص شده است. با استفاده از سامانه جامع گمرکی می توانید از اظهارنامه واردات از راه دور استفاده کرده و کالا را وارد کنید. سند SAD با استفاده از دور اظهارنامه گمرکی و انجام عملیات و سپس تکمیل اظهارنامه صادر می شود. (در حال حاضر به اظهارنامه های مورد استفاده در گمرک، اظهارنامه SAD (سند واحد اداری) می گویند که در سامانه خودپرداز اطلاعات گمرکی استفاده می شود.)

راهنمای دور اظهاری واردات کالا در سایت EPL

به منظور ترخیص کالا در وب سامانه EPL (پنجره واحد تجارت فرامرزی) ایجاد شد و هدف آن تسریع در روند ترخیص کالا و امور گمرکی می باشد. برای راه اندازی دور اظهاری واردات کالا مراحلی وجود دارد که در زیر توضیح خواهیم داد

۱- ورود به سامانه جامع گمرکی (EPL)

برای ورود به این سامانه ابتدا به آدرس epl.irica.ir رفته و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. برای دریافت کد باید به صورت حضوری به گمرک مراجعه و کد فعال سازی خود را برای استفاده از سامانه تحویل دهید.

برای اشخاص حقوقی، کد ملی مدیرعامل، شناسه ملی و برای اشخاص حقیقی، نام کاربری همان کد ملی شخص است. اشخاص حقوقی مانند شرکت ها نام کاربری و رمز عبور متفاوتی دریافت می کنند. پس از ورود به سامانه EPL می توانید امور گمرکی خود را انجام دهید.

۲- دریافت اطلاعات از سامانه جامع معاملات

پس از طی مراحل لازم و پس از دریافت شناسه اظهارنامه در سامانه ثبت سفارش سامانه جامع تجارت به آدرس www.ntsw.ir امکان ورود اطلاعات به سامانه الکترونیکی گمرک وجود دارد. ابتدا شناسه بیانیه را در قسمت شماره پیگیری ثبت سفارش بنویسید و وارد مرحله بعدی شوید.

۳- پرینت برگه پیش اظهار

به منظور ارائه فرم اظهارنامه عمومی، این پرینت در اختیار کاربر قرار می گیرد. کاربران با چاپ این صفحه می توانند اطلاعات اولیه را روی کاغذ ثبت کرده و در زمان مناسب اطلاعات را در سیستم وارد کنند. پرینت گرفتن از اطلاعات ثبت شده هنگام ثبت اظهارنامه از راه دور، سایر مراحل ترخیص را آسان تر می کند.

۴- تکمیل اطلاعات اظهارنامه

اطلاعات مربوط به هر محصول در این مرحله وارد می شود.

۵- اضافه کردن اسناد 

گزینه اضافه کردن اسناد در سیستم، افزودن اسناد جدید است.

۶- قوانین و موافقت نامه ها

در صورت موافقت با متن نوشته شده در قسمت قوانین، گزینه پذیرش را انتخاب کرده و وارد مرحله نهایی شوید.

۷- تایید نهایی

مدارک بارگذاری شده در این قسمت نمایش داده می شود و اطلاعات اظهارنامه برای ثبت و دریافت شماره سریال سامانه هوشمند تهیه می شود.

مدارک مورد نیاز جهت تنظیم دور اظهاری واردات

بر اساس اطلاعیه صادره از سوی گمرک، در صورتی که مشخصات کالا طبق فرمت های استاندارد بین المللی به گمرک اظهار شود، اسناد ضمیمه اظهارنامه های گمرکی پذیرفته می شود. اظهارنامه باید به گونه ای تنظیم شود که شامل کلیه موارد پیش فاکتور، مانیفست، لیست خرید و لیست بسته بندی باشد.

مدارک مورد نیاز ضمیمه اظهارنامه جهت بارگذاری تصویر مدارک در سامانه گرد اظهارنامه عموماً شامل موارد زیر می باشد:

  • قبض انبار
  • بارنامه یا مانیفست
  • ترخیصیه 
  • ثبت سفارش
  • پیش فاکتور
  • فاکتور

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =