برای ترخیص کالا از گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) چه اسنادی لازم است؟

ترخیص کالا از گمرک امام خمینی (ره): استفاده از گمرک هوایی برای هر کشور و منطقه ای بسیار مهم است. همچنین توانایی ایجاد یک منطقه اقتصادی به تنهایی را دارد. گمرک امام خمینی یکی از گمرکات فعال کشور است. که توانسته نقش بسیار مهمی در چرخه اقتصادی کشور در ترخیص کالا داشته باشد. گمرک فرودگاه امام خمینی (ره) ابتدا کالاهای مسافری را به صورت توپ باری فقط به صورت آزمایشی ارسال می کرد.

این فرودگاه در سال ۱۳۹۰ توانست به صورت تخصصی در طرح یکپارچه سازی گمرکات استان تهران آغاز به کار کند. امروزه این فرودگاه نقش مهمی در تجارت هوایی کشور و خاورمیانه دارد. یکی از مهم ترین مراکز تجاری کشور است. مدت هاست که این فرودگاه در تمامی مراحل انتقال، بارگیری، انبارداری و تخلیه به خودکفایی رسیده است. با توجه به پتانسیل گمرک فرودگاه امام خمینی، امکان گسترش این گمرک دور از ذهن نیست. همچنین کلیه تشریفات گمرکی اعم از ترانزیت، واردات دائم، واردات موقت، صادرات، پست سریع السیر و سایر امور گمرکی را انجام می دهد.

 

گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

شکل۱: گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

 

گمرک بندر امام خمینی(ره) یا گمرک فرودگاه امام خمینی (ره)؟

در ایران دو نوع مناسک با عنوان امام خمینی (ره) وجود دارد. هر کدام از این آداب و رسوم در نقاط مختلف کشور هستند. یکی از این گمرکات در جنوب غربی تهران به نام گمرک فرودگاه امام خمینی بود. دیگری در بندر ماهشهر و معروف به بندر امام خمینی است. این دو رسم هیچ ربطی به هم ندارند. آنها فقط از نظر نام مشابه هستند. مساحت گمرک فرودگاه امام حدود ۱۳۵۰۰۰ هکتار است. همچنین گمرک امانات پستی و گمرک فرودگاه مهرآباد زیر نظر گمرک فرودگاه امام خمینی(ره) می باشد.

گمرک فرودگاه امام خمینی شامل ۶ منطقه است. که هر رشته وظایف خاصی دارد. رشته اول و دوم مربوط به امور بازرگانی، رشته سوم مربوط به امانات پستی و رشته چهارم مربوط به امور سفر است. دو حوزه باقیمانده یعنی مناطق پنج و شش نیز مختص امور نفتی است. که یکی از مهم ترین مناطق این فرودگاه است.

چه نوع کالاهایی از فرودگاه امام جابه جا می شود؟ یا چه نوع کالایی می توانیم از طریق هوایی ارسال کنیم؟ اینها سوالاتی است که ممکن است برای بسیاری از ما پیش بیاید. در ابتدا باید توجه داشته باشیم که اکثر کالاهایی که زمان رسیدن آنها در اولویت است، می توان از حمل و نقل هوایی برای حمل آنها استفاده کرد. اما در پاسخ به این سوالات باید بگوییم که کالاهای کم حجم بیشترین سهم را در کالاهای ارسالی در این زمینه دارند. حساسیت کالا به ضربه و فسادپذیری بالا و همچنین ارزش بالای بار از دیگر دلایلی است که ارسال بار از طریق هوایی را توجیه می کند.

برای ترخیص کالا گمرک فرودگاه و یا هرنوع  ترخیص هوایی کالا، اسناد ذیل مورد نیاز می باشد:

 • ترخیصیه (Delivery Order)
 • قبض انبار (Warehouse Reciept)
 • بارنامه هوایی (Air Waybill)
 • پیش فاکتور (Proforma Invoice)
 • ثبت سفارش (Order of Registration)
 • فاکتور (Commercial Invoice)
 • لیست عدل بندی (Packing List)
 • گواهی مبدا (Certificate of Origin)
 • گواهی بازرسی (Certificate of Inspection)
 • بیمه نامه (Insurance)
 • سایر مجوز های قانونی حسب مورد (Other Legal License)

ترخیص کالا از گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

شکل۲: ترخیص کالا از گمرک فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره)

 

لازم به ذکر است بدون ارائه مدارک فوق کالای شما از گمرک ترخیص نمی شود و یا ممکن است با تاخیر و هزینه های بیشتر ترخیص شود.

این گمرک در مقایسه با سایر آداب و رسوم کشور و منطقه از مزایای ویژه ای برخوردار است. به همین دلیل این گمرک توانسته جایگاه ویژه ای برای خود ایجاد کند. در ادامه سعی می کنیم در مورد فواید و ویژگی های این آداب و سنن توضیحاتی ارائه کنیم تا با اهمیت این آداب و سنن بیشتر آشنا شویم. از مهمترین مزایا و ویژگی های این آداب و رسوم می توان به موارد زیر اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی: مهمترین مزیت گمرک فرودگاه امام خمینی دسترسی و نزدیکی به نقاط استراتژیک کشور است. این نکات مهم می تواند شرایط ویژه ای را برای این گمرک فراهم کند. مهمترین موقعیت جغرافیایی این گمرک نزدیکی آن به فرودگاه مهرآباد و شهر تهران است.

همچنین گمرک امام خمینی به چهار استان مرکزی قم، البرز و سمنان دسترسی آسانی دارد. همجواری گمرک این فرودگاه با شهرک های صنعتی از جمله شهرک های صنعتی شمس آباد و ساوه نیز از نکاتی است که باید به آن توجه ویژه داشت.

انبارهای مجهز و مدرن: انبارهای گمرک این فرودگاه از مجهزترین و پیشرفته ترین انبارهای دنیا هستند که می توانند مزیت زیادی به این گمرک بدهند. زیرا انبارداری در گمرک یکی از مهم ترین نکاتی است که برای حمل و نقل کالا در دنیا مورد توجه ویژه قرار می گیرد.

ادامه مزایا و ویژگی های ترخیص کالا گمرک فرودگاه امام خمینی:

 • ظرفیت پذیرش بالا: ظرفیت بالای گمرکی فرودگاه امام خمینی (ره) از دیگر نکات مهم است. به طوری که در سال های اخیر توانسته سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن کالا جابه جا کند.
 • احداث منطقه آزاد فرودگاهی: احداث منطقه آزاد فرودگاه در مجاورت این گمرک توانسته مزیت بزرگی را برای منطقه فراهم کند. البته ساخت این منطقه در مراحل اولیه است و تا تبدیل شدن به قطب اقتصادی راه درازی دارد. اما می تواند آینده روشنی را برای فرودگاه و مردم این منطقه نوید دهد.

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + پنج =