گواهی بازرسی IC شامل چه مواردی است؟ ۱۶ مورد آن را نام ببرید

گواهی بازرسی IC یک سند تجاری حیاتی است که برای واردات کالاهای مصرفی خاص مورد نیاز است. این محصولات ممکن است شامل کالاهای الکترونیکی، کالاهای لوکس، کالاهای بهداشتی، دارو و غذا باشد. گواهی بازرسی بیان می کند که محموله در زمان بازرسی، معمولاً قبل از حمل، در شرایط خوبی بوده است. این سند یک جزء مهم در معاملات تجاری بین المللی است.

گواهی بازرسی آی سی باید به بانک ارائه شود و مدرکی است که حاکی از نظارت شرکت های بازرسی کننده برای تایید کمیت و کیفیت کالا و انطباق آن با پروفرم و مدارک حمل صادر شده توسط شرکت های بازرسی مورد تایید بانک مرکزی است. . . برای دریافت این گواهی، کالا از نظر ظاهر و کمیت توسط بازرس در انبار گمرک (مقصد) بررسی می شود. در این نوع بازرسی فقط مشخصات کمی مانند کمیت و تعداد و همچنین مشخصات ظاهری کالا توسط بازرس کنترل می شود.

بازرسی پیش از حمل به چند صورت انجام می‌شود؟

بازرسی کمی و ظاهری پیش از حمل کالا به دو صورت و روش انجام می‌گیرد که این مسئله به نظر خریدار بستگی دارد. این دو روش عبارتند از:
– بازرسی کالا در کشور مبدا و در شرکت سازنده
– بازرسی کالا در کشور مقصد و در گمرک این کشور

چه کسی گواهی بازرسی را صادر می کند؟

این سند پس از تکمیل فرآیندهای بازرسی توسط یک بازرس واجد شرایط که برای یک شرکت بازرسی مستقل کار می کند صادر می شود. در بیشتر موارد، گواهی امضا شده توسط مقامات مربوطه که رویه را بازرسی کرده اند، بلافاصله پس از بازرسی موفقیت آمیز ارائه می شود. گواهی بازرسی همیشه روی سربرگ رسمی شرکت بازرسی صادر می شود. امروزه انتشار گزارش کامل بازرسی به صورت آنلاین رایج است. این به خریداران کمک می کند تا به محض صدور و بارگذاری به سند دسترسی پیدا کنند.

گواهی بازرسی IC  شامل چه مواردی است؟

۱- تاریخ صدور

۲- تاریخ و محل بازرسی

۳- اطلاعات تماس متقاضی

۴- کشور مبدا

۵- شرح کالا

۶- شماره و تاریخ پیش فاکتور

۷- شماره بیمه نامه

۸- تعداد بسته ها

۹- شماره و تاریخ بارنامه

۱۰- وزن ناخالص

۱۱- بندر تخلیه

۱۲- اطلاعات تماس تامین کننده

۱۳- شماره کد تعرفه سفارشی

۱۴- نوع بسته بندی

۱۵- محل صدور

۱۶- نام و امضای شخص مجاز

چگونه گواهی بازرسی IC دریافت کنیم؟

گواهی بازرسی آی سی به گواهی بازرسی برای ارائه به بانک نیز معروف است. بانک مرکزی واردکنندگان را ملزم به دریافت گواهی بازرسی آی سی از شرکت های بازرسی برای هر سفارش و هر واردات کرده است. واردکننده موظف است گواهی بازرسی آی سی را در سامانه گمرک بارگیری و اصل این گواهی را به بانک عامل تحویل دهد.

رویه گمرکی به این صورت است که کالاهای خاصی را می توان تحت شرایط خاصی به طور موقت به قلمرو گمرکی وارد کرد. این کالاها باید بدون ایجاد تغییر در مدت معینی که گمرک ایران تعیین می کند صادر شود. گواهی بازرسی باید قبل از اظهارنامه گمرکی توسط شرکت بازرسی بارگذاری و تایید شود. در غیر این صورت در صورت اظهار کالا و گرفتن کلبه پس از بارگذاری گواهی بازرسی باید مجدداً اخطار انصراف اعلام شود.

آیا اخذ گواهی بازرسی IC اجباری است؟

بسیاری از تجار و خریداران نیازی به بررسی کالاهای خود قبل از ارسال ندارند زیرا با شرکت تولید کننده کالا آشنا هستند. در این زمان این سوال مطرح می شود که آیا اخذ گواهی بازرسی محصول نوع آی سی اجباری است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت: طبق قوانین وضع شده داشتن گواهی بازرسی آی سی هنگام ترخیص کالا از گمرک مهم و ضروری است.

زیرا اگر بخواهید بدون مشکل ترخیص کالا از گمرک را انجام دهید و مهمتر از آن برای دریافت مجوز ارزی بانک مرکزی باید مدارک را به بانک ارائه دهید که گواهی بازرسی آی سی یکی از مهمترین این مدارک است. بنابراین حتی اگر نیازی به بازرسی نباشد. اخذ گواهی بازرسی آی سی برای ارسال کالا به بانک الزامی است. بنابراین می توانید مراحل اداری ترخیص کالا از گمرک را طی کرده و سپس به شرکت های بازرسی مانند تایکو مراجعه کنید تا با انجام کارهای لازم و صدور گواهی بازرسی آی سی، ترخیص کالا را برای شما آسان کنند.

انواع گواهی بازرسی:

· گواهی PSI یا گواهی پیش از ارسال

· گواهی COI یا بازرسی کالا در مبدا مورد نظر

گواهی پیش از ارسال سندی است که به خریدار کالا اطمینان می دهد که کالاهای درج شده در فاکتور با حجم، کمیت، کیفیت کالا و مشخصات مطابقت دارد.

همچنین گواهی COI نشان می دهد که کیفیت محصول مورد بررسی بر اساس استانداردهای بین المللی است.

نحوه و نحوه بازرسی محصول برای این نوع گواهینامه در ایران با توجه به بررسی مدارک و بازرسی محصول می باشد که توسط نماینده شرکت بازرسی انجام می شود و در صورت نیاز محصول مورد نظر در یکی از آنها تست می شود. آزمایشگاه های مجاز

بنابراین گواهی بازرسی محصول زمانی الزامی است که کالا از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار باشد و یا خریدار حساسیت خاصی داشته باشد، بنابراین خریدار با دریافت این نوع گواهی می تواند مطمئن شود که کالا دقیقا مشابه کالای خریداری شده است. تولید محصول

شرکت بازرسی این خدمات را به مشتری ارائه می دهد. لازم به ذکر است هزینه اخذ گواهینامه به عهده خریدار می باشد. امروزه اخذ گواهی بازرسی آی سی در خصوص اسناد بانکی الزامی و ضروری می باشد. صدور این گواهی از وظایف مهم شرکت بازرسی می باشد.

بنابراین گواهی بازرسی آی سی توسط یکی از شرکت های مجاز مورد تایید بانک مرکزی صادر می شود.

تفاوت گواهی بازرسی COl و گواهی بازرسی IC چیست؟

گواهی بازرسی COI یکی از انواع گواهی بازرسی محصول است که با توجه به کیفیت محصول بررسی می شود. این گواهی بر اساس استانداردهای بین المللی تطبیق داده شده و بیان می کند که کالا از نظر کمیت، کیفیت و بسته بندی با شرایط مندرج در پروفرما مطابقت دارد. فرآیند ارزیابی این نوع گواهی بازرسی بر اساس بررسی مدارک محصول و بازرسی آن توسط نماینده شرکت می باشد. در صورتی که محصول نیاز به تست داشته باشد، محصول در یکی از آزمایشگاه های مجاز تست می شود.

هنگام دریافت این گواهی بازرسی محصول، لازم است که کالا از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار باشد و یا خود خریدار درخواست دریافت آن را داشته باشد. این نوع گواهی به خریداران اطمینان می دهد که محصول دقیقاً مشابه محصول خریداری شده است. هزینه اخذ گواهی بازرسی محصول به عهده خریدار می باشد.

انواع بازرسی کالا را به طور کلی می توان به ۵ دسته تقسیم بندی نمود. این پنج دسته عبارتند از:

۱- بازرسی محصول قبل از ارسال

هر زمان که مشتری درخواست بازرسی قبل از ارسال را داشته باشد، این کار از طریق قرارداد با شرکت ذیصلاح انجام می شود. در این قرارداد جزئیات بازرسی و دستورالعمل های مورد نیاز ضمیمه شده است و شرکت بازرسی طبق این قرارداد عمل می کند. حوزه های مختلف این نوع بازرسی عبارتند از کیفیت، کمیت، بسته بندی و بارگیری. در این روش شرکت بازرسی با نمونه گیری تصادفی اقدام به بازرسی و صدور گواهی می کند.

۲- بازرسی در حین تولید

این نوع بازرسی در طول فرآیند ساخت محصول برای نظارت بر اقلامی مانند مواد اولیه، روش های ساخت و غیره انجام می شود. “بازرسی در حین تولید” معمولا در مواردی استفاده می شود که امکان بازرسی برخی از ویژگی ها پس از تولید وجود نداشته باشد یا مقدار زیادی از پول مورد نیاز است. این نوع بازرسی می تواند در بهبود کیفیت محصول موثر باشد.

۳- بازرسی قیمت

هدف از این نوع بازرسی، ارزیابی و اعتبارسنجی قیمت محصول است. بازرسی قیمت عموما به درخواست موسسات مالی و بانکی و موسسات دولتی به منظور اطمینان از قیمت کالا و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی از تسهیلات و ارزهای یارانه ای انجام می شود.

۴- بررسی اصالت فروشنده

همانطور که از نام آن پیداست، در این روش هدف بررسی اصالت و ارزیابی توانایی فروشنده کالا در انجام تعهداتش است. برخی نیز از این نوع بازرسی برای منبع یابی استفاده می کنند. بانک مرکزی با سخت گیری ها و قوانینی که وضع کرده بازرگانان را مجبور به استفاده از این نوع بازرسی کرده است.

۵- بازرسی استاندارد اجباری

می توان گفت این نوع بازرسی مهم ترین و سخت ترین نوع بازرسی است. به این ترتیب هنگام خروج محصول از محل تولید، بازرسی توسط شرکت های همکار شرکت استاندارد انجام می شود. سپس گواهی بازرسی و نتایج آزمون به همراه اظهارنامه جهت دریافت گواهی انطباق به سازمان استاندارد ارسال می شود.

با توجه به اهمیت و گسترش بازرسی در تجارت بین المللی، انواع مختلفی از بازرسی ها در بخش های مختلف شکل گرفته است.

طبقه بندی انواع بازرسی کالا بر اساس زمان

  1.  بازرسی قبل از حمل PSI (Pre-Shipment Inspection)
  2.  بازرسی در حین تولید
  3.  بازرسی در مقصد
  4. بازرسی داخلی
  5.  انطباق با استاندارد

طبقه بندی انواع بازرسی کالا بر اساس روش ارزیابی

  1.  بازرسی فیزیکی و چشمی
  2. بازرسی فیزیکی و چشمی و بررسی اسناد
  3. بازرسی فیزیکی و چشمی و نمونه‌برداری و آزمایش

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 20 =