شکایات الکترونیکی از گمرک چه مراحلی دارد؟

ممکن است به هر دلیل از عملکرد گمرک در مرزهای کشور ناراضی باشید. شما می توانید شکایت الکترونیکی خود را از طریق سامانه الکترونیکی شکایات سازمان گمرک به آدرس «https://complaints.customs.gov.ir» ثبت کنید. این سیستم به شما امکان ثبت و پیگیری شکایات را می دهد.

در شکایت الکترونیکی از گمرک می توانید شکایت خود را در خصوص موارد مربوط به گمرک از قبیل تاخیر در ترخیص کالا، پرداخت هزینه اضافی، خسارت وارده به کالا، عدم رعایت قوانین و مقررات گمرکی و موارد مشابه مطرح نمایید. برای ثبت شکایت الکترونیکی ابتدا باید در سایت سازمان گمرک ثبت نام کنید.

دلایل شکایت از گمرک چیست و چه زمانی به آن نیاز دارید؟

اداره گمرک دارای یک سری قوانین و مقررات است. که هدف از آن ایجاد و وضع این قوانین، تعیین حدود فعالیت مجاز برای تجار و گمرک است. بر اساس قوانین وضع شده توسط هر یک از دو طرف تجارت (تجار و گمرک)، در صورت عدم رعایت قوانین و عدم رعایت آنها، برخورد قانونی صورت می گیرد. و تجار می توانند شکایات خود را به صورت الکترونیکی به سازمان ثبت مدنی ارسال کنند. از جمله عوارضی که گمرک موظف به رعایت آن در راستای تجارت بین المللی است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گمرک موظف است کالاهای وارداتی را طبق قوانین مقرر به کشور ترخیص کند. و در صورت کامل بودن مدارک صاحب کالا، محموله را در زمان مقرر و بدون تاخیر به گمرک تحویل دهد.
 • گمرک باید قوانین مربوط به صادرات و واردات کالا را در خصوص محموله های صادراتی و وارداتی اعمال و سیاست های دولت را در این زمینه اجرا کند.
 • ورود و خروج کالا از مرز را با جدیت و با دقت رصد کنید.
 • گمرک وظیفه دارد تمامی مدارکی را که تجار باید به گمرک تحویل دهند. و از تجار بخواهد تا کالا به صورت کامل و بدون عیب تحویل شود.
 • تهیه گزارش کامل از روند ورود و خروج کالا در داخل و خارج از کشور و تحویل آن به سازمانهایی که تحت نظارت گمرک هستند.
 • با کنترل ورود و خروج کالا از هرگونه قاچاق یا احتکار کالا جلوگیری کنید.
 • در راستای کمک به تولید ملی و افزایش رونق اقتصادی، نظارت جدی و جلوگیری از اجرای ممنوعیت واردات و ورود کالاهایی که به تولید ملی آسیب می زند.

اگر گمرک به هر یک از این وظایف چه در قبال بازرگانان و چه در قبال دولت عمل نکند، باعث زیر سوال رفتن نهادهای بالاتر نظارتی بر گمرک و شکایت بازرگانان به صورت الکترونیکی می شود. توسط گمرک انجام می شود و تجار از تخلف گمرکی به صورت الکترونیکی شکایت می کنند.

شکایت الکترونیکی از گمرک چگونه است؟

پس از ثبت نام می توانید با استفاده از نام کاربری و رمز عبور شکایت خود را ثبت نمایید. در این فرم باید جزئیات شکایت خود را شرح دهید. و سند مربوط به شکایت خود را پیوست کنید.

پس از ثبت شکایت می توانید وضعیت شکایت خود را پیگیری کنید. و در صورت نیاز با مراجع مربوطه تماس بگیرید تا مشکل خود را حل کنند. قبل از ثبت شکایت الکترونیکی بهتر است با مقررات و قوانین گمرکی آشنا شوید تا بهتر بتوانید شکایت خود را ثبت کنید.

مراحل ثبت شکایت الکترونیکی از گمرک

 1. پس از ورود به سامانه، اطلاعات مورد نیاز در قسمت مربوطه وارد شده و فرم شکایت تکمیل می شود. در این فرم مشخصات شکایت از قبیل نام و آدرس شاکی، مکان و زمان شکایت و نام و نشانی مرجعی که با آن در تماس بوده اید ذکر شود.
 2. پس از تکمیل فرم شکایت، پرونده های لازم به آن پیوست و درخواست شکایت ارسال می شود.
 3. پس از بررسی شکایت، نتیجه به شاکی اعلام می شود.
 4. در صورتی که با مشکلات گمرکی و یا نحوه ثبت شکایت الکترونیکی مواجه هستید می توانید به آدرس info@customs.gov.ir ایمیل بزنید.
 5. همچنین اگر شکایت شما مربوط به محصولات و کالاهای وارداتی است می توانید به مرجع مربوطه یعنی سازمان بهداشت جهانی (WHO) یا سازمان تجارت جهانی (WTO) نیز شکایت کنید.
 6. اگر دارایی هایی مانند ارز، سکه و طلا به کشور وارد کرده اید. و در گمرک مشکلی وجود دارد، می توانید به مرجع مربوطه سازمان ثبت‌نام ارزی (FARA) شکایت کنید.
ش

لازم به ذکر است که در برخی موارد شکایت الکترونیکی به تنهایی کافی نیست و باید حضوری نیز مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت رسمی سازمان گمرک به آدرس http://www.customs.gov.ir مراجعه کنید.

در صورتی که شکایت شما مربوط به واردات یا صادرات کالا باشد، می توانید شکایت خود را با ارسال نامه به معاونت بازرگانی خارجی وزارت صنعت، معدن و تجارت از طریق پست یا ایمیل به آدرس importexport@mine.ir ارسال نمایید. همچنین می توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۵۵۵۵۵۵ تماس بگیرید. و یا به سایت مرکز پاسخگویی به شکایات مردمی (ماهان) به نشانی https://www.mahan.mimt.gov.ir/ مراجعه کنید.

نکات مهم هنگام ثبت شکایت الکترونیکی از گمرک:

 1. اختلاف زمان ثبت شکایت با زمان ثبت کلبه نباید کمتر از ۷۲ ساعت باشد.
 2. مرحله فعال اظهارنامه در سالن ارزیابی باید مرحله «کارشناس سالن» باشد
 3. اظهارنامه نباید باطل شده باشد
 4. امکان ثبت مجدد سریال وجود ندارد.

در صورت عدم مشاهده نتیجه تا ۲۴ ساعت پس از شکایت، به پوشه شکایت بازرس ویژه ارجاع داده می شود.

حرف پایانی

در صورت تمایل به ثبت شکایت الکترونیکی به گمرک به عنوان یک شخص حقیقی یا حقوقی می توانید مراحل زیر را انجام دهید:

۱- به سایت سازمان گمرک به آدرس customs.ir مراجعه کنید.

۲- در قسمت «تماس با ما»، «شکایات و پیشنهادات» را انتخاب کنید.

فرم شکایت را با دقت پر کنید. در این فرم باید اطلاعات شخصی، شماره تلفن و آدرس ایمیل خود را وارد کنید. همچنین باید جزئیات شکایت خود را به طور کامل و دقیق شرح دهید.

۳- پس از پر کردن فرم، آن را ارسال کنید. گمرک پس از بررسی شکایت به شما پاسخ خواهد داد.

ممکن است شکایت شما مربوط به مسائل مربوط به مالیات، عوارض و حقوق ورودی باشد. در اینصورت به سایت سازمان امور مالیاتی کشور به آدرس www.tax.gov.ir مراجعه نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان اقتصادی ما در وانیکس مشورت کنید.

سوالات متداول در مورد شکایات الکترونیکی از گمرک

برای ارسال شکایات الکترونیکی از گمرک چه اطلاعاتی لازم است؟

 • نام و نام خانوادگی
 • شماره تلفن
 • پست الکترونیک
 • موضوع شکایت
 • شرح تفصیلی شکایت

در چه مواردی به شکایات الکترونیکی از گمرک نیاز داریم؟

شکایات الکترونیکی در مواردی مانند نارضایتی از خدمات گمرکی، اشتباه در محاسبات مالی، تاخیر در تحویل کالا و مسائل مربوط به گمرک و صادرات و واردات قابل استفاده است.

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 8 =