کانتینر کالای خشک چیست؟ انواع و مزایا

همان طور که می دانید سال های زیادی است که استفاده از کانتینر کالای خشک در حمل و نقل محصولات مورد توجه بازرگانان قرار گرفته است. در گذشته از کانتینرها برای کارهای مربوط به معدن استفاده می شد. اما با توجه به این که کانتینرها ظرفیت قابل توجهی برای حمل کالا دارند. و همچنین در برابر نفوذ آب و رطوبت در امان هستند امروزه از آن ها برای حمل و نقل دریایی استفاده می شود.

حمل و نقل دریایی اولین بار توسط فردی به نام Macum Malkin اختراع شد و پدر کانتینرسازی نامیده می شود. در بین انواع ظروف، ظرفی که در آن از وسایل و ابزار خاصی استفاده نمی شود و بدنه آن از آلومینیوم و استیل است به ظرف خشک معروف است.

 

کانتینر کالای خشک چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت قابل توجه تکنولوژی از انواع کانتینر برای حمل و نقل کالا در شرایط خاص استفاده می شود. به طور مثال محصولاتی که فاسد می شوند باید با کانتینرهایی که دارای سیستم تهویه و خنک کننده هستند حمل و نقل شوند. همچنین محصولاتی که دارای شکل و ابعاد خاصی هستند باید از کانتینرهای مخصوص برای آن ها استفاده نمود.

کانتینر کالای خشک از یک محفظه ی محکم از جنس فولاد و آلومینیوم ساخته شده است. کانتینر کالای خشک دارای ابعاد استانداردی است و برای حمل بار به صورت دریایی بسیار قابل توجه می باشد. این کانتینر از رایج ترین نوع کانتینرها برای حمل محصولات و کالاهای مختلف می باشد. و از آن ها برای حمل و نقل محصولات خشک و فله مایع استفاده می شود. به این نکته توجه داشته باشید که سایز کانتینرهای کالای خشک بین بیست تا چهل فوت می باشد.

 

کانتینر حمل کالا چیست و چه کاربردی دارد؟

کانتینرها در صنعت حمل‌و‌نقل دارای اهمیت ویژه ای می باشند. کانتینر حمل کالا از یک سری ورق گالوانیزه کرکره در طرح و رنگ های مختلفی ساخته می شود.

ورقی که در ساخت کانتینر استفاده می شود در قیمت تمام شده ی انواع کانتینر بسیار تاثیر گذار است. همان طور که مطلع هستید یک کانتینر خوب ویژگی های خاص خود را دارد، از جمله ی این ویژگی ها می توان به مواردی همچون امنیت و استحکام بسیار زیاد هنگام حمل و نقل، ظرفیت و گنجایش بالا، سرعت قابل توجه هنگام حمل، بارگیری و تخلیه و همچنین ایجاد تناسب میان ظرفیت کانتینر و میزان کالای مورد نظر اشاره نمود. با ما همراه باشید تا شما را با کانتینر کالای خشک بیشتر آشنا سازیم.

سایز و ابعاد کانتینر کالای خشک

همان طور که قبلا هم به این موضوع اشاره کردیم در بین انواع کانتینر رایج ترین نوع آن ها برای حمل و نقل، کانتینر کالای خشک می باشد. با توجه به این که این نوع کانتینر برای ساخت انواعی از سازه های پیش ساخته مانند سرویس های بهداشتی، فروشگاه ها و مغازه ها و نیز ساخت انواع خانه ها استفاده می شود، به کانتینر خالی نیز معروف شده است.

کانتینر کالای خشک در ابعاد بیست و چهل فوتی و از جنس فولاد و آلومینیوم ساخته می شود. تفاوت این دو نوع کانتینر در فضای آن ها می باشد. به طور مثال اگر کالای مورد نظر دارای حجم زیادی نباشد از کانتینر ۲۰ فوت ، اما اگر حجم بار زیاد باشد از کانتینر ۴۰ فوت باید استفاده نمود.

کانتینر با ابعاد بیست فوت

این نوع کانتینر به ون خشک نیز معروف است. یک کانتینر بیست فوتی دارای طول، عرض و ارتفاع به ترتیب ۶، ۲٫۴ و ۲٫۶ متر است. اقلامی مانند لوازم خانگی، انواع مبلمان، مصالح ساختمانی و خودرو با کانتینر بیست فوتی حمل می شود.

کانتینر با ابعاد چهل فوت

فضای داخل یک ظرف چهل فوتی بسیار بزرگ است. یک کانتینر چهل فوتی دارای طول، عرض و ارتفاع بیرونی به ترتیب ۱۹/۱۲، ۴۴/۲ و ۵۹/۲ متر است.

معرفی انواع کانتینرهای پرکاربرد در حمل و نقل دریایی

در کشتیرانی دریایی، آب های آزاد متعلق به کشور خاصی نیست، به همین دلیل این روش حمل و نقل بسیار ارزان تر از سایر روش های حمل و نقل است. استفاده از انواع کانتینر در حمل و نقل دریایی بسیار مهم است. کانتینرهای حمل و نقل دریایی مزایای بسیاری دارند.

از جمله این مزایا می توان به افزایش سرعت بارگیری و تخلیه، تحویل مستقیم بار به مقصد مورد نظر، حمل و نقل کامل و همزمان بار، کاهش هزینه های بارگیری و تخلیه و همچنین بسته بندی کالای مورد نظر، کاهش خسارات احتمالی از جمله سرقت و آسیب به محموله مورد نظر اشاره کرد. شرکت حمل و نقل بین المللی فونیکس کانتینر خشکبار و انواع کانتینرهای موجود در بازار را معرفی می کند.

انواع کانتینرهای حمل کالا

کانتینر یخچال دار

یکی از مهمترین فرآیندهای صادراتی در کشورهای مختلف جهان، حمل و نقل کالا و محصولات غذایی است. حمل و نقل کالا از طریق دریا و کشتی زمان زیادی می برد، در این موارد باید از کانتینرهای یخچال دار استفاده کرد.

کانتینر کالای خشک

رایج ترین نوع کانتینر برای حمل کالا، کانتینر خشک است. بدنه آنها بسیار محکم و مقاوم است. و در برابر نفوذ آب عایق بوده و در ابعاد و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

کانتینر بدون سقف

همان طور که از نام این کانتینر پیداست، سقفی برای آن ها استفاده نشده است و کاملا باز هستند. این نوع کانتینر را می توان جزئی از انواع کانتینر کالای خشک می باشد. برای سقف دار کردن این نوع کانتینر از چادرهای برزنتی مخصوص استفاده می کنند.

کانتینر عایق دار

کانتینرهای عایق دار برای کالاهایی که در مقابل سرما و گرمای بالا حساس هستند مورد استفاده قرار می گیرد. از این کانتینرها برای حمل کالاهایی مانند مواد دارویی و پزشکی و همچنین مواد غذایی استفاده می کنند.

کانتینر دارای تهویه

بعضی از مواد هستند که اگر در مدت زمان طولانی درون فضای محصور و سربسته قرار بگیرند فاسد می شوند. در این مواقع از کانتینرهای تهویه دار استفاده می شود. معمولا کالاهایی مانند مواد غذایی و مواد آرایشی و بهداشتی با این نوع از کانتینرها جا به جا می شوند.

کانتینر پهلو باز

در بین انواع کانتینر، کانتینرهای پهلو باز از درهایی در قسمت کناری بدنه ی کانتینر استفاده شده است که این کار حمل و بارگیری و نیز تخلیه را بسیار آسان نموده است.

کانتینر دارای مخزن

در طراحی کانتینرهای دارای مخزن از یک الی دو جدار استفاده شده است. این نوع کانتینر از اهمیت به سزایی برخوردار هستند. چرا که برای حمل کالاهایی مانند گازها و مایعات خطرناک استفاده می کنند. به همین دلیل این کانتینرها از قیمت بالاتری هم برخوردارند.

 

سوالات متداول

کانتینر کالای خشک بیشتر برای چه محصولاتی استفاده می شود؟

کانتینر یکی از رایج ترین انواع کانتینر برای حمل و نقل محصولات و کالاهای مختلف است و برای حمل مایعات خشک و فله استفاده می شود.

کانتینر خوب چه ویژگی هایی را دارا می باشد؟

یک کانتینر خوب ویژگی های خاص خود را دارد که از جمله آنها می توان به امنیت و استحکام بالا در حین حمل، ظرفیت و ظرفیت بالا، سرعت قابل توجه در حمل، بارگیری و تخلیه و همچنین ایجاد تعادل بین ظرفیت کانتینر و میزان کالای مورد نظر اشاره کرد.

به چه دلیل کانتینر کالای خشک، کانتینر خالی گفته می شود؟

با توجه به اینکه از کانتینر خشک برای ساخت انواع سازه های پیش ساخته مانند سرویس های بهداشتی، فروشگاه ها و مغازه ها و همچنین ساخت خانه های مختلف استفاده می شود، به کانتینر خالی نیز معروف است.

مزایای کانتینرهای حمل و نقل دریایی چیست؟

کانتینرهای حمل و نقل دریایی مزایای بسیاری دارند. از جمله این مزایا می توان به افزایش سرعت بارگیری و تخلیه، تحویل مستقیم بار به مقصد مورد نظر، حمل و نقل کامل و همزمان بار، کاهش هزینه های بارگیری و تخلیه و همچنین بسته بندی کالای مورد نظر، کاهش خسارات احتمالی از جمله سرقت و آسیب به محموله مورد نظر اشاره کرد.

نتیجه گیری:

کانتینرها در صنعت حمل و نقل بسیار مهم هستند. و برای حمل و نقل دریایی، هوایی، ریلی و زمینی استفاده می شوند. همانطور که گفته شد کانتینر مخزن، کانتینر روباز، کانتینر تهویه دار، کانتینر عایق، کانتینر بدون سقف و کانتینر بار خشک از جمله انواع کانتینر در صنعت حمل و نقل می باشد.

کانتینر خشکبار یکی از رایج ترین و پرکاربردترین وسایل حمل و نقل کالا در جهان است. بهتر است بدانید با کانتینرهای استاندارد حمل بار به تمام نقاط دنیا، کالای مورد نظر بدون مشکل به مقصد می رسد.

 

 

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 15 =