بازرسی گمرکی چیست؟ | بررسی نقاط، فرآیند و انواع

بازرسی گمرکی جزء ضروری و مهم ترخیص کالاهای وارداتی یا صادراتی است. هیچ کس نمی تواند ۱۰۰٪ تضمین کند که محموله ها توسط گمرک بازرسی نمی شوند. بنابراین داشتن دانش کافی از بازرسی های گمرکی ضروری است. در این پست ۸ نکته را به شرح زیر توضیح خواهم داد:

۱٫ بازرسی گمرکی چیست؟

بازرسی یا معاینه گمرکی اقدامی رسمی است که محصولات وارداتی یا صادراتی را با نرخ معینی هدف قرار می دهد. هدف ماموران گمرک از انجام بازرسی شامل ۳ نکته زیر می باشد.

اطمینان حاصل کنید که کالا بر اساس اسناد صادر شده است.

معمولاً فرم اظهارنامه صادرات یا واردات، لیست بسته بندی و … مثلاً مأموران گمرک کارتن ها را بررسی می کنند تا ببینند آیا اطلاعات حمل و نقل با فرم اظهارنامه صادراتی مطابقت دارد مانند نام محصول، مقدار و ….

بررسی وضعیت واقعی برای جلوگیری از قاچاق، فرار مالیاتی و غیره.

یک نوع ارزان محصول ممکن است نرخ بازپرداخت مالیاتی پایینی داشته باشد اما از کد HS متفاوت برای بازپرداخت مالیات بالا استفاده کند.

مدیریت و نظارت موثر.

بازرسی گمرکی یک ابزار نظارتی مهم برای اطمینان از ایمن، شفاف و تمیز بودن کلیه تجارت صادرات یا واردات است. و داده های مربوطه برای جمع آوری اطلاعات آماری در مورد تجارت خارجی یک کشور مفید است.

۲٫ بازرسی های گمرکی چگونه کار می کنند؟

اصولا بازرسی گمرک در ۲ حالت کار می کند.

موقعیت ۱ – کنترل تصادفی توسط سامانه گمرک

در سیستم کامپیوتری گمرک کالاهای وارداتی و صادراتی با پارامترهای ریسک طبقه بندی و تنظیم می شوند. هرچه پارامتر ریسک بزرگتر باشد، احتمال بازرسی بیشتر است.

سمت ۲ – کنترل دستی توسط ماموران گمرک

دلیل اصلی این است که اطلاعات اظهارنامه ارسال شده به گمرک اشتباه یا مشکوک است. به عنوان مثال، اگر ماموران گمرک از محتوای فرم اظهارنامه شما مطمئن نباشند، دستورالعمل ها را به صورت دستی در سیستم کامپیوتری گمرک صادر می کنند. یعنی بررسی کنید که آیا این دسته از کالاها با اطلاعات ثبت شده در سند مطابقت دارد یا خیر.

به طور کلی نرخ بازرسی گمرک حدود ۵ درصد است. توجه داشته باشید که این نسبت هر از گاهی در معرض تغییر است. به عنوان مثال، در طی یک دوره معین، گمرک ایالات متحده بازرسی های سریع و فشرده ای را از محصولات خاصی که مستعد تخلف هستند، انجام خواهد داد. اما چنین موقعیت هایی به طور کلی نادر است.

۳٫ بررسی کدام محموله ها توسط گمرک راحت تر است؟

از نظر گمرک کالاهای حساس معمولا ریسک بالایی دارند. دلیل اصلی این است که چنین محصولاتی به راحتی بازپرداخت مالیات صادراتی بالا یا بازپرداخت مالیات بالای کاذب را جذب می کنند. بنابراین گمرک روی قیمت صادراتی این کالاها تمرکز دارد. علاوه بر این، برای کالاهای حساس، بسیاری از شرکت های حمل و نقل، ترکیب کالاهای حساس را در محموله های عمومی برای تسهیل ترخیص کالا از گمرک انتخاب می کنند. بنابراین کالاهای حساس تری مشمول بازرسی گمرکی می شوند.

در صادرات و واردات محصولات حساس رایج شامل ۵ نوع زیر می باشد:

محصولات با باتری

وسایلی که با باتری کار می کنند مانند اسباب بازی ها پرفروش ترین محصولات هستند. با توجه به نگرانی های ایمنی در مورد حمل و نقل داخلی باتری ها، ماموران گمرک بازرسی کامل این محصولات را انجام می دهند.

محصولات مارک دار و کالاهای لوکس

گمرک عمدتاً جعلی بودن یا نبودن این محصولات را بررسی می کند. به عنوان مثال، محصولات تقلبی را در نظر بگیرید که توسط گمرک ایالات متحده بازرسی شده اند. رایج ترین انواع محصولات مارک دار شامل پوشاک و لوازم جانبی، لوازم الکترونیکی مصرفی، کفش، ساعت و جواهرات، کیف های دستی و کیف پول و غیره است. داده های مربوط به محصولات تقلبی که توسط CBP ایالات متحده (گمرک و حفاظت از مرزها) شناسایی شده است نشان می دهد که بیش از نیمی از این موارد . انواع برند اقلام.

مایع، پودر و سایر موارد ناپایدار

نمونه های متداول شامل لوازم آرایشی مانند ماسک صورت، عطر، رژلب و غیره است. این اقلام مستعد تغییرات در حین حمل و نقل و در نتیجه تولید گرما و انفجار هستند.

محصولات دیسک نوری و سی دی

این محصولات معمولاً خطرات سیاسی یا فرهنگی بالایی دارند. این خطر در صورتی وجود دارد که محتوای محرمانه بین المللی در آن دخیل باشد یا هر گونه پوششی از محتوای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اخلاقی وجود داشته باشد.

غذا و دارو

نمونه‌های رایج گوشت، دانه‌ها، چاشنی‌های آشپزخانه، داروهای مختلف و غیره هستند. اینها ممکن است خطر تهاجم بیولوژیکی را به همراه داشته باشند. بنابراین گمرکات واردات و صادرات گواهی قرنطینه را به شدت بررسی می کنند و با توجه به تجربه و سیاست های دولتی خود به صورت تصادفی بررسی می کنند.

علاوه بر این، در صورت افزایش بازپرداخت مالیات برای کالایی خاص، گمرک تلاش خود را برای بازرسی این نوع کالا در این مدت افزایش خواهد داد. زیرا ممکن است تقلب مالیاتی وجود داشته باشد.

۴٫ ماموران گمرک به دنبال چه هستند؟

گمرک عمدتاً بر موارد زیر تمرکز دارد:

  • صرف نظر از این که کرایه ها همان نرخ های ذکر شده در مدارک ارائه شده باشد یا خیر.
  • کالاهای قاچاق یا خطرناک وجود دارد یا خیر.
  • این که آیا محصولات نقض می شوند یا خیر.
  • صرف نظر از اینکه سهل انگاری یا اظهارنامه غلط گمرکی وجود داشته باشد یا خیر.

به طور خاص، بازرسی های گمرکی بر روی ۸ جنبه زیر تمرکز دارند. بیایید یک به یک نگاه کنیم.

۱٫ نام محصول

به دقت بررسی کنید که آیا تفاوتی بین نام محصول اعلام شده و نوع حمل واقعی وجود دارد. اگر چنین است، بیشتر ارزیابی کنید که آیا بیانیه طفره می رود یا نادرست است. دو موقعیت خطای رایج عبارتند از:

نام رایج و نام رسمی محصول را با هم مخلوط کنید.
برای جلوگیری از سردرگمی چندین نام محصول را ترکیب کنید. این امر به راحتی باعث می شود که قیمت، وزن خالص و مقدار محصول از قیمت واقعی بالاتر باشد.
هنگامی که مشخص شد نام کالای اعلام شده با محموله واقعی متفاوت است، گمرک مورد خاص را تجزیه و تحلیل می کند و اقداماتی را انجام می دهد که ممکن است جریمه هایی را اعمال کند یا محموله ها را از بین ببرد.

۲٫ وزن

بررسی کنید که آیا وزن ناخالص و خالص اعلام شده با محصول واقعی یکسان است یا خیر. به عنوان مثال، کرایه های محاسبه شده بر اساس وزن را در نظر بگیرید، اگر فقط وزن ناخالص را بدانید و از آن برای محاسبه وزن خالص استفاده کنید، این امر منجر به مغایرت با وزن خالص واقعی می شود و به راحتی قابل بررسی است.

محدوده خطای وزن مجاز ۳ درصد بالا و پایین است. این به این دلیل است که اندازه گیری وزن نمی تواند آنقدر دقیق باشد. در عمل، محدوده خطا در ۱٪ است. به عنوان مثال وزن کانتینر اعلام شده ۱۰ تن است اما وزن واقعی کانتینر ۱۰٫۱ تن است. این مشکلی نیست.

۳٫ مقدار کل

گمرک هنگام بررسی کالا اغلب بسته ها را یک به یک حساب نمی کند بلکه با توجه به اطلاعات نوشته شده در اظهارنامه شماره جعبه کارتن را بررسی می کند. این اقدام برای جلوگیری از مخفی شدن برخی محصولات است.

یک مسئله رایج این است که مقدار واقعی کالا بیشتر از مقدار اعلام شده است. زیرا فرم اظهارنامه گمرکی معمولا قبل از بسته بندی و ارسال کالا تهیه می شود. اگر کارتن های بارگیری شده در ظرف کم یا زیاد شود، تعداد اعلام شده نیاز به به روز رسانی دارد که به راحتی فراموش می شود. به عنوان مثال آخرین کارتن بسته بندی شده، نمونه و هدایای رایگان را بردارید، باید آنها را در اظهارنامه حساب کنید.

۴٫ آیا محصولات تخلف دارند؟

گمرک این نکته را به شدت بررسی می کند. اگر محصولات دارای برند، علائم تجاری یا حق چاپ باشند، گمرک فایل مجوز برند را بررسی می کند. در غیر این صورت گمرک قضاوت خواهد کرد که آیا این دسته از محموله ها تخلف دارند یا خیر.

۵٫ کد HS محصولات

بررسی کنید که آیا کد HS محصولی که به گمرک اعلام می کنید صحیح است یا خیر. زیرا کد HS مربوط به نرخ تعرفه محصول است. استفاده از کد HS اشتباه برای اظهارنامه می تواند منجر به پرداخت مالیات کمتر یا بیشتر از مقدار مورد نیاز شود.

طبقه بندی محصولات چند منظوره مستعد خطا است. به عنوان مثال، تبلت با قابلیت تماس باید به جای تبلت به عنوان یک تلفن همراه طبقه بندی شود. نکته کلیدی در اینجا استفاده از کد HS گمرکی برای اعلام محصول و اجتناب از جریمه های گمرکی است.

۶٫ قیمت محصول

سامانه گمرک برای هر محصول کد HS و محدوده قیمت آن را در بانک اطلاعاتی ثبت کرده است. و سیستم گمرک عملکرد هشدار اولیه را تنظیم کرده است. هنگامی که مقدار اعلام شده کمتر یا بیشتر از محدوده تعیین شده باشد، سیستم بلافاصله به افسر اعلام می کند که مشکل قیمت وجود دارد. بنابراین نمی توان ارزش کالا را به دلخواه اعلام کرد که به راحتی در گمرک نگهداری می شود.

۷٫ نمونه تست

این نادر است و معمولا برای مواد شیمیایی استفاده می شود که نمی توان با چشم قضاوت کرد و نیاز به آزمایش دارد. به عنوان مثال، محصولات خطرناک و خورنده.

۸٫ بازرسی کانتینر

ظرف را بررسی کنید. بدون بازرسی دقیق، پیدا کردن مشکل دشوار است. به طور کلی گمرک انواع خاصی از کانتینرها را با دقت بررسی می کند.

۵٫ بازرسی گمرک چین (۴ روش و فرآیند توضیح داده شده)

برای محموله های LCL و FCL از چین، از نظر بازرسی های گمرکی تفاوت هایی وجود دارد. به خواندن ادامه دهید.

محموله های LCL

در بندر خروجی چین، گمرک بازرسی های تصادفی انجام می دهد. در صورتی که ارسال شما طبق آنچه به گمرک اعلام می کنید باشد و کالای حساسی وجود نداشته باشد، ترخیص کالا از گمرک بین ۱ تا ۳ روز انجام می شود.

بسته های انتخاب شده به صورت تصادفی برای بازرسی دستی به منطقه بازرسی گمرک منتقل می شوند.

در بندر خروجی چین، گمرک بازرسی های تصادفی انجام می دهد. در صورتی که ارسال شما طبق آنچه به گمرک اعلام می کنید باشد و کالای حساسی وجود نداشته باشد، ترخیص کالا از گمرک بین ۱ تا ۳ روز انجام می شود.

بسته های انتخاب شده به صورت تصادفی برای بازرسی دستی به منطقه بازرسی گمرک منتقل می شوند.

روش بازرسی دستی – کالا را از ظروف خارج کرده و در کارتن ها را باز کنید. سپس بازرس گمرک شرایط واقعی محموله را بررسی می کند. بازرسی محموله فله قبل از بارگیری در کانتینر انجام می شود. بنابراین نیازی به باز کردن ظروف نیست.
در بیشتر موارد، مأموران گمرک یک بازرسی جزئی انجام می دهند.

روش بازرسی جزئی – برخی از بسته های بار خود را با توجه به نسبت مشخصی بازرسی کنید. این نسبت منوط به الزامات بازرسی است که می تواند نام محصول، مشخصات، کمیت و وزن محموله ها را تعیین کند.
فرض کنید یک دسته از محموله ها در مجموع ۵۰ جعبه کارتن است. بازرس به طور تصادفی ۵ جعبه را باز می کند. در صورت مشکوک بودن ۴ کارتن به طور کامل بازرسی می شود. زمان بیشتری می برد.

مراحل بازرسی کامل

پس از باز کردن تمام جعبه های بسته بندی شما، بازرس طبقه بندی محصول، مشخصات، کمیت، وزن و سایر جزئیات را به دقت بررسی می کند.

محموله های FCL

برای محموله های FCL، کانتینر مهر و موم شده و با تریلر به منطقه بازرسی گمرک برای بازرسی خودرو حمل می شود.

روش بازرسی ماشین- این دستگاه از ابزارهای پیشرفته ای مانند دستگاه توزین و دستگاه اسکن اشعه ایکس برای تجزیه و تحلیل و قضاوت در مورد وضعیت واقعی کالا استفاده می کند. معمولاً نیازی به باز کردن ظرف یا باز کردن کارتن ها نیست.
در صورت شناسایی اقلام مشکوک، ماموران گمرک باید ظرف را باز کرده و بسته های داخل آن را خالی کنند. سپس یک بازرسی عملی انجام می دهند. پس از تأیید مشکل، کل ظرف را بررسی می کنند، یعنی بازرسی کامل.

مراحل بازرسی گمرک چطور؟

پس از تصمیم گیری در مورد بازرسی گمرکی، مقامات گمرکی اقدامات زیر را انجام خواهند داد.

۱٫ صدور “بازرسی نامه”

اخطار نامه می گوید گمرک کالای شما را به صورت قانونی بازرسی می کند. فورواردر یا کارگزار گمرک آن را دریافت می کند.

۲٫ طرح بازرسی را ترتیب دهید

معمولاً مأموران گمرک برنامه را تعیین می کنند زیرا کالاهای زیادی وجود دارد که باید بازرسی شوند. ممکن است روز بعد از تاریخ تصمیم گیری یا یک هفته بعد باشد. در این صورت ممکن است محموله شما در تاریخ اصلی قابل حمل نباشد و باید منتظر تاریخ ارسال بعدی باشید. حامل شما به شما خواهد گفت.

۳٫ بازرسی در محل

تامین کنندگان چینی شما یا نماینده ترخیص آنها به منطقه بازرسی می آیند و کالا را به محل تعیین شده منتقل می کنند. سپس بازرسان بازرسی در محل انجام خواهند داد.

۴٫ امضاء پس از بازرسی

ماموران گمرک پس از بازرسی گزارشی را صادر می کنند. نماینده شما آن را امضا خواهد کرد.

۶٫ پنج آزمون گمرکی رایج در ایالات متحده

به طور معمول، CBP ایالات متحده بازرسی های گمرکی از کالاهای وارداتی را انجام می دهد. با توجه به روش بازرسی، بازرسی های گمرکی ایالات متحده را می توان به ۳ نوع به شرح زیر تقسیم کرد:

معاینه اشعه ایکس (VACIS/NII)

VACIS (سیستم بازرسی خودرو و محموله) یا NII (بازرسی غیر نفوذی) رایج ترین روش بازرسی است که به نام X-RAY Exam نیز شناخته می شود.

هنگامی که کانتینرها به بندر مقصد می رسند، توسط دستگاه اشعه ایکس اسکن می شوند. ماموران گمرک برای قضاوت در مورد وضعیت محموله ها فقط باید به تصاویر نگاه کنند. درست مانند سوار شدن به مترو، کوله پشتی شما باید توسط دستگاه اسکن شود. اگر همه چیز خوب پیش برود، افسر کانتینرها را رها می کند. اساساً این نوع بازرسی تأثیری بر حمل و نقل عادی کالا نخواهد داشت.

تست گیت

پس از تست X-RAY، اگر ماموران گمرک هنوز در مورد کانتینر شما سوالی داشته باشند، آن را باز کرده و به سادگی بسته های داخل آن را بررسی می کنند. معمولاً این یک بازرسی کامل نخواهد بود. اگر همه چیز عادی باشد، ظرف شما را آزاد می کنند.

معاینه فشرده گمرکی

اگر مشکلی وجود داشته باشد، افسران دقیق ترین تست بازرسی را انجام می دهند. کل کانتینر به CES (ایستگاه امتحان متمرکز) تحویل داده می شود. این یک شرکت خصوصی است که توسط گمرک ایالات متحده مجاز است و مسئولیت باز کردن کانتینرها، بارگیری و تخلیه بسته ها، به علاوه باز کردن هر کارتن را بر عهده دارد. همه اینها به طور کامل معاینه فیزیکی توسط مأموران گمرک را تسهیل می کند. در صورت مشاهده موارد مشکوک، ماموران برای آزمایش نمونه برداری می کنند.

این نوع بازرسی است که خریداران و تامین کنندگان بیشتر از آن می ترسند. بسته به تعداد محموله های دیگر در صف بازرسی، یک هفته تا ۳۰ روز طول می کشد.

علاوه بر این، با توجه به نوع تیم CBP که بازرسی ها را انجام می دهد، می توانیم بازرسی را به ۲ نوع زیر تقسیم کنیم:

آزمون CET (تیم اجرای قاچاق).

به طور عمده برای اقلام قاچاق مانند سلاح و مواد مخدر بررسی کنید.

آزمون MET (تیم آزمون مانیفست).

به طور عمده بررسی کنید که آیا محموله با اسناد ارسال شده مانند مانیفست، لیست بسته بندی و … مطابقت دارد یا خیر. پس از باز کردن کانتینر، تخلیه و باز کردن کارتن های داخلی، نمایندگان تعداد جعبه ها، نام محصول و کد HS، ارزش اعلام شده و غیره را بررسی می کنند. همچنین موضوع قاچاق و تخلف در چک های مأموران لحاظ شده است.

علاوه بر بازرسی های CBP، بخش های عملیاتی خاص ایالات متحده حق بازرسی کالاهای وارداتی را دارند. به عنوان مثال، FDA عمدتاً موارد مربوط به بدن انسان مانند لوازم آرایشی را بررسی می کند. CPSC عمدتاً محصولات مرتبط با ایمنی کودکان مانند اسباب بازی ها را بررسی می کند. FCC عمدتاً موارد مرتبط با ارتباطات مانند هدفون های بی سیم را بررسی می کند. این بخش‌ها می‌توانند پس از اینکه CBP محموله شما را منتشر کرد، بازرسی انجام دهند. و اگر مشکلی باشد محصول شما را نگه می دارند.

۷٫ هزینه و زمان بازرسی گمرکی

بسیاری از مردم چنین سوء تفاهمی دارند – هزینه بازرسی توسط گمرک دریافت می شود. در واقع گمرک هیچ هزینه ای از شما دریافت نمی کند. آنها تنها بخشی از مجریان قانون اداری کشور هستند.

هزینه های بازرسی گمرکی به مجموعه ای از هزینه های انجام شده در فرآیند بازرسی، از جمله محل، تجهیزات و هزینه های نیروی کار اشاره دارد.

هزینه ها:

  • هزینه جرثقیل و هزینه توزین.
  • کلیه هزینه های لجستیک از محل بار شما تا بازرسی گمرکی.
  • هزینه های ذخیره سازی / خروج / بازداشت در حالی که کالاهای شما در انتظار بازرسی گمرک هستند.
  • هرگونه هزینه نیروی کار برای دسته بندی کالاها، باز کردن بسته بندی، تخلیه و بارگیری مجدد بسته ها، باز کردن یا آب بندی مجدد ظروف.

هزینه نیروی کار بیشترین سهم را دارد. علاوه بر این، هر چه نوع بازرسی پیچیده تر باشد، قیمت ها بالاتر می رود. در چین، بازرسی گمرکی ۴۰’GP یا HQ تقریباً ۱۴۰ دلار است. GP 20 ارزان تر است.

هزینه های نیروی کار از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. بنابراین، هزینه های بازرسی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. هزینه های بازرسی دقیق را مستقیماً از گمرک یا کارگزار حمل و نقل خود بخواهید. نماینده شما ابتدا پرداخت می کند و این مبلغ را از شما دریافت می کند. قبل از پرداخت می توانید درخواست تایید اصالت فاکتور را بدهید. اغلب اوقات، بندر یا شرکت حمل و نقل یک فاکتور رسمی برای هزینه های مربوطه صادر می کند.

زمان بازرسی گمرکی

زمان بازرسی گمرک معمولاً ۲-۱۵ روز است. برای بازرسی پیچیده، ممکن است ۲۰ روز تا یک ماه یا حتی بیشتر طول بکشد. و برای همان بازرسی گمرکی در چین سریعتر از سایر کشورها است.

۸٫ اگر محموله شما در گمرک نگهداری شود چه باید کرد؟

اگر محموله شما پس از بازرسی در گمرک نگهداری شود، گمرک اخطاریه صادر می کند. مطالعه دقیق آن ضروری است. نکته کلیدی این است که بدانیم چرا کالاها توقیف شده است. سپس برای مقابله اقدام کنید.

با فرض درست نبودن کد HS، گمرک از شما اعلامیه می خواهد که دلیل طبقه بندی کالای شما و فرار مالیاتی یا عدم آن را داشته باشد. گاهی اوقات ممکن است فقط نیاز به طبقه بندی مجدد کالا، تجدید نظر در سند و پرداخت جریمه باشد. سپس کالای شما آزاد می شود. اگر ماموران گمرک توضیحات شما را نپذیرفتند و گمان کنند که محموله شما مشکلات جدی دارد، آن را برای رسیدگی به اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز تحویل می دهند.

در صورت فقدان گواهی باید مدارک مربوطه را طبق درخواست گمرک تکمیل و در مدت زمان معین ارائه دهید. به عنوان مثال، اسباب بازی های کودکان وارداتی به ایالات متحده باید دارای گزارش تست CPC، CPSIA و ASTM F963 باشند.

در صورتی که ارزش اظهار شده کمتر از سقف تعیین شده توسط گمرک باشد و نمایندگان درخواست پرداخت مالیات اضافی را داشته باشند، آن را در مدت زمان تعیین شده به گمرک مسترد کرده و کالای خود را تحویل بگیرید. در صورت تجاوز از این حد، محموله شما به مبدأ بازگردانده می شود.

موارد بالا برای مرجع شما است و فهرست کردن همه چیز دشوار خواهد بود. آنچه من در اینجا پیشنهاد می کنم این است که کارگزاران گمرکی حرفه ای را برای رسیدگی به مسائل حمل و نقل پیدا کنید. گمرک تصمیم خواهد گرفت که آیا آن را آزاد کند یا نه.

گمرک معمولاً برای کالاهای توقیف و توقیف شده به دو روش زیر برخورد می کند:

مزایده – کالاهای هدف که توسط قوانین و مقررات ملی مشخص نشده است.

پردازش تخریب – اقلام قاچاق را در محل نابود کنید. برای سی دی های دزدی، مطالب تبلیغاتی غیرقانونی و غیره، تخریب بی ضرری وجود خواهد داشت.

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

منبع

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شش =