تامین ارز و تخصیص ارز چه تفاوت هایی با هم دارند؟

از آنجایی که در بازار ارز اسپرد بالایی وجود دارد، مردم برای ورود به این بازار نیاز به اطلاعات دارند. در این مقاله به کالاهایی می پردازیم که به تامین ارز و تخصیص ارز تعمیم داده می شوند. تا تفاوت بین عرضه ارز و تخصیص ارز را متوجه شوید. با ما همراه باشید.

 

تامین ارز چیست؟

برای توضیح تفاوت تخصیص ارز با تامین ارز ابتدا باید روش های تامین ارز توسط بانک مرکزی را بشناسید. این کار به دو صورت انجام می شود.

روش اول: تامین ارز به واردات کالاهای اساسی است. مانند تجهیزات پزشکی، کالاهای استراتژیک به نرخ بانکی، مواد اولیه صنایع و انواع داروها اختصاص می یابد.

روش دوم: با سامانه نیمایی، عرضه ارز به نرخ بانکی نیمایی برای سایر کالاها انجام می شود.

بد نیست بدانید واردکننده پس از دریافت کد سفارشی می تواند به بانک های عامل یا صرافی ها مراجعه کند. و ارز را با نرخ نیم بها خریداری کند.

تخصیص ارز چیست؟

یکی از اقدامات مهم دستگاه های دولتی تخصیص ارز است که با ارائه خدمات به بازرگانان و بازرگانان واردکننده محصولات به کشور، راه آسانی را برای انجام مراحل واردات کالا ایجاد می کند تا بازرگانان را به انجام معاملات بین المللی ترغیب کند.

در مجموع نهادهای ارزی دولتی با فراهم کردن بستر مناسب برای تجار داخلی در تلاش هستند تا واردات کالا به کشور را سریعتر و آسان تر کنند. بد نیست بدانید دولت با تخصیص ارز، هزینه و سرمایه اولیه واردات کالا را برای بازرگانان و سرمایه داران کاهش داده است تا بتوانند معاملات بین المللی را با سهولت بیشتری انجام دهند.

در واقع با توجه به نوسانات بازار، افزایش سریع قیمت ها و تورم، ریسک انجام معاملات بین المللی بین بازرگانان افزایش یافته و افراد کمتری به دنبال معاملاتی مانند واردات کالا و معاملات بین المللی هستند. زیرا در این مشاغل بزرگ به دلیل اینکه ارز قیمت بالایی دارد. تجار باید سرمایه زیادی برای خرید کالاهای وارداتی داشته باشند. به همین دلیل دولت می خواهد با تخصیص ارز تجار و بازرگانان را تشویق به انجام معاملات بین المللی کند.

تفاوت بین تامین ارز و تخصیص ارز چیست؟

اولین تفاوت این دو بر عهده تامین آن است، وزارتخانه ها مسئول تامین ارز و بانک مرکزی مسئول تخصیص ارز هستند. 

معرفی انواع ارز

برای دانستن تفاوت عرضه و تخصیص ارز، خوب است با انواع ارز آشنا شوید. برای افرادی که قصد واردات کالا به کشور را دارند، نام ارز آشنا و پرکاربرد است. در واقع پول رد و بدل شده برای واردات بین دو کشور باید قابل قبول باشد. در واقع ارز اصلی ترین وسیله مبادله کالا است.

دولت اقدام به صدور و توزیع ارز می کند و به طرق مختلف مانند تخصیص یا تامین ارز باعث گردش اقتصاد در سطح بین المللی می شود. به این ترتیب هر ابزاری مانند سکه، طلا و اسکناس نوعی ارز محسوب می شود.

ارز دولتی به طور مداوم نسبت به سایر ارزها در نوسان بوده است. زیرا یک ابزار پولی مهم برای مبادله کالا در سطح بین المللی است. ارز دولتی انواع مختلفی دارد مانند ارز آزاد و دولتی که مردم در ایران در تمامی مشاغل با آن سر و کار دارند. با توجه به تحریم کشورهای خارجی، دولت باید هزینه های سرسام آور تامین ارز برای شهروندان را کاهش دهد. به طوری که دولت ارز دولتی را تخصیص و پرداخت کرده است و این نوع ارز رونق بیشتری در بازارهای بین المللی داد.

ارز آزاد و ارز دولتی چیست؟

در سال ۱۳۹۵ با توجه به افزایش قیمت دلار در بازار ارز، ارز دولتی رواج پیدا کرد. ارز دولتی، ارز دولتی است که توسط دولت در مرکز مبادلات ارزی به افراد داده می شود. و دولت با در نظر گرفتن شرایط، ارز کمتر از قیمت بازار آزاد را به اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص می دهد. از جمله عواملی که باعث انبساط ارز دولتی نسبت به سایر ارزها شده است، برداشتن بار مالی از دوش دولت و کاهش قیمت آن نسبت به ارز آزاد است.

خوب است بدانید که دولت با ارز دولتی می تواند بر برخی کالاهای وارداتی که مورد نیاز مردم و مورد نظر دولت است نظارت بیشتری داشته باشد. و این ارز را برای برخی کالاها در شرایط خاص و محدودتر تخصیص دهد تا واردات این کالاها برای بازرگانان و تجار امکان پذیر باشد.

این نوع ارز را می توان به ارزهای دیگر تبدیل کرد. ارز آزاد نقطه مقابل ارز دولتی است و نرخ آن در بازار آزاد بر اساس تقاضای تعیین شده توسط بورس است و به دست مردم می رسد. ارز دولتی برای واردات همه کالاها تخصیص داده نمی شود و به همین دلیل محدود است. ارز دولتی فقط به کالاهای اساسی مورد نیاز مردم اختصاص می یابد. از جمله این کالاها می توان به تجهیزات و اقلام پزشکی و دارو اشاره کرد.

روش های تخصیص ارز دولتی

برای تخصیص ارز به کالاهای وارداتی، صاحب کالا یا نماینده وی باید مجوز ورود به کشور را دریافت کند. برای این امر افراد به سازمان صنعت، معدن و تجارت مراجعه می کنند. و گواهی کالای ورودی به کشور را دریافت می کنند.

برای دریافت این مجوز باید در سامانه ثبت سفارش ثبت نام کنند. تا سازمان های مربوطه مجوز واردات را برای واردکننده بگیرند. پس از تایید سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان های مرتبط، نوبت به انتخاب بانک عامل می رسد. واسطه بین بانک مرکزی و واردکننده را بانک عامل می گویند. زیرا صاحب کالا جز در موارد خاص امکان ارتباط مستقیم با بانک مرکزی را ندارد.
پس از انتخاب بانک عامل و ثبت نام در سامانه جامع تراکنش، فرد باید گواهی ورود کالا یا ثبت سفارش را به بانک عامل بدهد. بانک عامل شماره مجوز را به بانک مرکزی ارسال کرده است تا برای فرد مورد نظر ترخیص ارز انجام شود.

بانک مرکزی برای کالاهای وارداتی ترخیص ارز به صورت اولویت دار اعطا می کند. یعنی در مرحله تخصیص ارز توسط بانک مرکزی مشخص می شود که چه مقدار ارز برای واردات کالا از کشور خارج می شود. همچنین ارز در کشور علاوه بر نیمایی، ارز آزاد و دولتی فروخته می شود.

تخصیص ارز خوب است یا بد؟

در پاسخ به این سوال می توان گفت که اگر در نظر گرفته شود که سیاست های دولت کنترل ورود و خروج ارز از کشور را به اندازه کافی اجرا می کند. به گونه ای که واردات محصولات از جمله کالاهای مورد نیاز کشور منجر به کارآفرینی مردم می شود، این روند می تواند مفید و خوب باشد. همچنین در عملیات تخصیص ارز می توان ورود محصولاتی را که در سامانه های رسمی کشور ثبت نشده اند مشخص کرد. و با طراحی ساختاری مناسب و کارآمد از ورود ارز و انواع کالاهای غیر مجاز به کشور جلوگیری کرد. در نتیجه تخصیص ارز در برخی موارد می تواند بسیار مفید و سودمند باشد.

گروه بندی کالاهای وارداتی

لازم به ذکر است کلیه کالاها در گروه های مجزا قرار خواهند گرفت که مهمترین آنها عبارتند از:

گروه اول: کالاهای اساسی

این گروه شامل محصولاتی است که کشور به آنها نیاز مبرم دارد و واردات آن ضروری است. این کالاها شامل گندم، روغن، حبوبات و سایر موارد مشابه است. ارز بانکی متعلق به این گروه است.

گروه دوم: مواد اولیه کالا.

این گروه شامل محصولاتی است که به منظور رفع نیاز کارخانه ها و کارگاه های تولیدی وارد کشور می شود.

گروه سوم: کالاهای مصرفی.

دسته سوم کالاها، کالاهای مصرفی هستند که در ایران تولید نمی شوند، اما در کشور به آنها نیاز داریم.

گروه چهارم: کالاهای ممنوعه.

ورود این نوع کالاها به کشور غیرقانونی است و قطعا ارز دریافت نمی کنند.

شرایط بانک مرکزی برای تخصیص ارز مورد نیاز

بانک مرکزی همواره شرایط تخصیص ارز را در نظر می گیرد که مهمترین آنها عبارتند از:

بانک موظف است در زمان تمدید گواهینامه مربوطه در زمان تمدید گواهی ثبت آماری، گواهی را مسدود کند.
در صورتی که درخواست کننده سکه درخواست خرید سکه اختصاص داده شده توسط آن بانک را داشته باشد، بانک منعی برای برداشتن بلوک و برداشت سکه ندارد.
در صورت باطل شدن گواهی ثبت نام به هر دلیل و یا عدم تخصیص ارز به شخصی، لازم است بانکی که به درخواست متقاضی ارز اقدام می کند. ظرف مدت هفت روز نسبت به لغو تخصیص ارز با توجه به مدت زمان انصراف از تخصیص ارز اقدام کند.
در حین تخصیص ارز در صورتی که متقاضی گواهی ارز تعیین شده را ابطال کند و برای تخصیص ارز به بانک مراجعه کند. نماینده، این یک پسوند در نظر گرفته می شود.
تخصیص ارز برای تجهیزات دارویی و پزشکی از شمول بندهای فوق مستثنی شده است.

سوالات متداول:

تخصیص ارز به چه معناست؟

تخصیص ارز یکی از اقدامات مهم دولت است. که به منظور ارائه خدمات بهتر به بازرگانان و تجار واردکننده کالا به کشور و ایجاد راهی آسان برای انجام مراحل واردات کالا انجام می شود.

از چند روش برای تامین ارز استفاده می شود؟

به دو صورت، روش اول شامل تامین ارز برای کالاهای اساسی مانند تجهیزات پزشکی است. و روش دوم از طریق نیمه ارزی برای سایر کالاها است.

تخصیص ارز در چه مواردی مفید است؟

در صورتی که سیاست های دولت برای اجرای صحیح کنترل واردات و صادرات ارز در کشور در نظر گرفته شود.

گروه اول کالاهای وارداتی شامل چه کالاهایی می شود؟

این دسته از کالاهای وارداتی شامل کالاهایی مانند روغن، حبوبات، گندم، برنج و سایر اقلام مشابه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + یک =