پمپ لجن کش چیست و چگونه کار می کند؟

همانطور که از نام پمپ لجن کش پیداست، یک پمپ لجن، سیالات زائد با محتوای جامد بالا را پردازش و به حرکت در می آورد. از آنجایی که پمپ های لجن و دوغاب عملکردهای مشابهی دارند، مردم اغلب نام ها را به جای هم استفاده می کنند. با توجه به نوع ماده ای که این پمپ ها حرکت می کنند، باید مکانیزمی فوق العاده پرقدرت داشته باشند. از این گذشته، لجن نه تنها سنگین است، بلکه می تواند حاوی محتوای خورنده یا فرار نیز باشد.

همانطور که از نام آن پیداست، یک پمپ لجن، سیالات زباله با محتوای جامد بالا را پردازش و حرکت می دهد. از آنجایی که پمپ های لجن و دوغاب عملکرد مشابهی دارند، مردم اغلب نام ها را به جای یکدیگر استفاده می کنند. با توجه به نوع ماده ای که این پمپ ها حرکت می کنند، باید مکانیزمی فوق العاده پرقدرت داشته باشند. از این گذشته، لجن نه تنها سنگین است، بلکه می تواند حاوی محتوای خورنده یا فرار نیز باشد.

پمپ لجن کش

لجن چیست؟

برای شروع، لجن مخلوط منحصر به فردی از سیال، معمولا آب، همراه با نوعی جامد پودر می‌شود. این ماده معمولاً با بسیاری از صنایع از جمله پردازش فولاد، معدن، تولید برق و غیره مرتبط است. از آنجایی که لجن مانند سیالات غلیظ و چسبناک رفتار می کند، پمپ قدرتمند الزامی است.

وقتی صحبت از لجن به میان می آید، کارشناسان آن را به دو دسته ته نشین و غیر ته نشین تقسیم می کنند. برای ته نشین شدن لجن، ذرات درشتی تشکیل می شود که منجر به یک مخلوط ناپایدار می شود. به دلیل جریان و توان مورد نیاز برای پمپاژ، انتخاب پمپ مناسب ضروری است. در مورد لجن غیر ته نشین، این لجن از ذرات ریز با خاصیت سایش کم تشکیل می‌شود. با این حال، انتخاب پمپ مناسب برای این دسته نیز به همان اندازه مهم است.

چند نمونه از کارهایی که پمپ های لجن و دوغاب می توانند انجام دهند، ویژگی های مواد را در نظر بگیرید.

 • به طور معمول سریع ته نشین می شود
 • ضخیم
 • ساینده
 • اغلب حاوی حجم بالایی از مواد جامد است

 

پمپ لجن کش چیست؟

بسیاری از کاربردهای پمپاژ به تجهیزات قابل اعتمادی برای پمپاژ انواع مختلف مواد ساینده، متراکم یا بسیار چسبناک از جمله لجن، دوغاب، لجن یا مواد جامد خاص نیاز دارند. در این موارد، پمپ های لجن می توانند به جلوگیری از گرفتگی و حفظ کارایی فرآیندهای پمپاژ شما کمک کنند. برای پاسخگویی به نیازهای طیف گسترده ای از برنامه ها، GATOR Pump، Inc. اینجاست تا راه حل مناسب و مقرون به صرفه را به شما ارائه دهد.

پمپ لجن GATOR مزایای زیادی را ارائه می دهد و فرآیندهای کارآمد را برای کاربردهای مختلف تضمین می کند. شیر دوغاب منحصر به فرد ما از جریان تخلیه پمپ برای هم زدن و دوغاب کردن لجن برای “رقیق کردن” سیال برای پمپاژ و جابجایی استفاده می کند. پس از اتمام فرآیند دوغاب، شیر مسدود می شود تا مواد لجن به نقطه تخلیه پمپ شود.

پمپ لجن کش چیست؟

 

موارد استفاده و کاربردهای پمپ لجن کش:

پمپ های لجن که در غیر این صورت به عنوان پمپ های انتقال دوغاب شناخته می شوند، برای انتقال مواد مایع سنگین و چسبناک با محتوای جامد بالا استفاده می شوند. برای کمک به شکستن جامدات به مواد کوچکتر با سهولت انتقال، پمپ حذف لجن اغلب شامل یک پروانه خرد کن است. یک پمپ لجن با کیفیت بالا قادر است بسیاری از سیالات غلیظ تر را به راحتی حذف و انتقال دهد تا از گرفتگی در هر نقطه در حین پمپاژ جلوگیری کند. برخی از موادی که پمپ‌های لجن می‌توانند انتقال دهند عبارتند از فاضلاب، زباله‌های زیستی، گودال‌های گل، لجن نفت، خمیر غذا و دوغاب کود.

پمپ های لجن برای بسیاری از کاربردهای آبگیری گودال در صنایع معدنی، صنعتی، کشاورزی و ساختمانی استفاده می شود که اغلب نیاز به حذف منظم مواد زائد دارند. انواع دیگر پمپ ها قادر به انتقال مایعات با محتوای جامد بالا نیستند، که به طور بالقوه منجر به گرفتگی و پشتیبان گیری می شود که منجر به خرابی سیستم و خرابی پرهزینه می شود.

کاربردها و کاربردهای پمپ لجن کش

مزایا و فواید پمپ لجن کش:

چندین مزیت کلیدی استفاده از پمپ های لجن کش وجود دارد، از جمله:

مصرف کم انرژی.

پمپ های لجن قابل حمل دارای طراحی کارآمد و کاهش مصرف برق در مقایسه با سایر سیستم های پمپ هستند. در نتیجه، می‌توانید با راه‌حلی پایدارتر برای حذف زباله، در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنید. مصرف کم انرژی. پمپ های لجن قابل حمل دارای طراحی کارآمد و کاهش مصرف برق در مقایسه با سایر سیستم های پمپ هستند. در نتیجه، می‌توانید با راه‌حلی پایدارتر برای حذف زباله، در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنید.

مقاومت در برابر سایش بالا.

پمپ های لجن برای جابجایی مواد جامد ساینده بر خلاف سایر سیستم های پمپاژ مایع طراحی می‌شوند و این امر باعث می شود که آنها در برابر سایش مقاوم شوند. با آسیب پذیری کمتر در برابر سایش، می توانید از نیاز به بررسی های مکرر تعمیر و نگهداری، خرابی تعمیرات و تعویض قطعات جلوگیری کنید.

مقاومت در برابر سایش بالا

از آنجایی که پمپ های لجن اغلب مایعات حاوی محتوای جامد مانند شن و ماسه را انتقال می دهند، آنها از مواد با کیفیت بالا ساخته شده اند تا از قطعات در برابر سایش محافظت کنند. سایش کمتر به معنای کاهش بیشتر تعمیر و نگهداری و جایگزینی است که به شما کمک می کند از هر سیستم بیشترین بهره را ببرید.

عمر کاری طولانی / دوام.

پمپ های لجن کش و دوغاب با توجه به کیفیت طراحی و ساخت آنها برای سال ها استفاده ساخته می‌شوند.

مزایا و فواید پمپ لجن کش:

مشخصات پمپ های لجن کش قوی

طر کار لجن کش ها کاملا مشابه پمپ های کفکش میباشد. تنها تفاوت آن در این است که لجنکش جهت پمپاژ سیالات که دارای ذرات جامد می باشند استفاده می شوند و کف کش ها برای پمپاژ آب صاف بدون ذرات مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

جنس و متریال

درانتخاب قوی ترین لجن کش باید ابتدا جنس و متریال بدنه مورد نظرتان بسیار دقت نمایید. معمولا لجن کش ها در دو  جنس  طراحی و تولید میشوند.

 1. لجنکش استیل
 2. لجنکش چدن ضد زنگ
 3. پمپ لجن کش برنزی

ارتفاع (هد)

همانند کف کش ها، ارتفاع عامل مهمی در انتخاب لجن کش است. از پایین ترین نقطه ای که لجن کش قرار می گیرد تا بالاترین نقطه ای که می خواهد سیال را انتقال دهد به علاوه افت ناشی از اصطحکاک سیال درون لوله، ارتفاع یا هد پمپ را تعیین می کند. نکته حائز اهمیت این است که حداکثر ارتفاع آبدهی در دبی صفر داده می شود، بنابراین ضروری است که لجن کش با ارتفاع بیشتری نسبت به ارتفاع محاسبه شده، انتخاب گردد.

حجم آبدهی، سایز لوله خروجی

یکی از نکات مهم، توسط به حجم آبدهی است. هر چقدر حجم  آبدهی مد نظر بیشتر باشد باید پمپی با قطر خروجی بیشتر انتخاب کنید. همچنین مدت زمانی که نیاز است تا سیال تخلیه شود، یکی دیگر از مواردی است که سایز خروجی را مشخص می‌نماید.

نوع پروانه

با توجه به نوع سیال و خورندگی آن و میزان ذرات جامد، نوع پروانه و جنس آن تعیین می شود. برخی از سیالات دارای خورندگی می باشد که بهتر است از لجن کش استیل استفاده شود در غیر اینصورت به مرور زمان باعث خوردگی لجن کش می شود.هنگام خرید در این باره با کارشناس صحبت کنید تا شما را برای خرید پمپی با جنس، نوع و تعداد پروانه مناسب راهنمایی نماید.

جریان برق تک فاز یا سه فاز

انواع پمپ لجن کش معمولاً با جریان برق مستقیم کار می‌کنند. اما این جریان ممکن است سه فاز یا تک فاز باشد که به عواملی از جمله توان موتور پمپ بستگی دارد. پس هنگام خرید به تک فاز یا سه فاز بودن پمپ نیز توجه کافی داشته باشید.

دور موتور

محدوده دور موتور در پمپ لجن کش به طور معمول در بازه ۹۰۰ تا ۳ هزار دور در دقیقه است. میزان غلیظ یا رقیق بودن سیال مورد استفاده عامل اصلی تعیین دور موتور است. بدیهی است هر چقدر سیال غلظت بیشتری داشته باشد، دور موتور پایین‌تر خواهد بود.

 

اجزای اصلی پمپ لجن

پمپ لجن وسیله ای است که مواد چسبناک و نیمه جامد را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کند. این شامل یک موتور، پروانه و یک محفظه حلزونی است که به ایجاد مکش برای مواد مورد پمپاژ کمک می کند. پمپ های لجن می توانند مواد مختلفی از جمله فاضلاب و فاضلاب، کود دامی، مواد زائد صنعتی و دوغاب ها را مدیریت کنند. پمپ های لجن را می توان با برق، بنزین، گازوئیل یا منابع نیروی هیدرولیک تامین کرد.

موتوری که پمپ لجن را تغذیه می کند، معمولاً یک موتور القایی ناهمزمان است. این نوع موتور یک میدان مغناطیسی دوار درون آرمیچر تولید می کند که پروانه را به حرکت در می آورد. پروانه معمولاً یک پمپ گریز از مرکز است که برای ایجاد مکش در محفظه حلزونی و کشیدن مواد به داخل پمپ طراحی می‌شوند. سپس پروانه مواد را از طریق موتور و از درگاه تخلیه خارج می کند.

 

انواع پمپ لجن کش

در واقع پمپ های لجن ابزار مهمی برای تصفیه فاضلاب هستند و انواع مختلفی دارند.

پمپ لجن شناور

پمپ های لجن شناور برای غوطه ور شدن در مایع پمپاژ شده طراحی می‌شوند و معمولاً در عملیات در مقیاس بزرگتر استفاده می شوند. این پمپ ها معمولاً قدرت زیادی دارند و به آنها اجازه می دهد تا حجم زیادی از مایع را به سرعت و کارآمد پمپاژ کنند.

پمپ لجن شناور

 

پمپ لجن غوطه ور

پمپ‌های لجن غوطه‌ور به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تا حدی در مایع غوطه‌ور شوند و اغلب در عملیات‌های مقیاس کوچک‌تر که در آن پمپ بزرگ‌تر غیر ضروری است، استفاده می‌شوند.

پمپ‌هایی لجن‌کش به دلیل کارایی بالا از محبوب‌ترین پمپ‌های لجن کش به شمار می‌روند. جالب است بدانید که فضای اطراف الکتروموتورهای این نوع پمپ به طور کامل آب‌بندی می‌شوند و می‌توانید با خیالی راحت آن را داخل سیال غوطه‌ور کنید. از مزیت‌های پمپ لجنکش غوطه‌ور راندمان بالای آن است.

راندمان بالای پمپ‌های لجن کش به دلیل غوطه‌ور شدن همزمان پمپ و الکتروموتور در داخل سیال است. این ویژگی سبب می‌شود جریان موتور پمپ کاهش پیدا کند، و در نتیجه راندمان و طول عمر پمپ لجنکش افزایش پیدا می‌کند.

پمپ لجن غوطه ور

پمپ لجن گریز از مرکز

پمپ های لجن گریز از مرکز برای استفاده از نیروی گریز از مرکز برای حرکت مایعات از طریق لوله یا لوله طراحی می شوند. این پمپ ها نسبت به سایر پمپ های لجن کش می توانند بسیار کارآمد بوده و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری داشته باشند.

در نهایت، پمپ‌های لجن با هوا به گونه‌ای طراحی می شوند که از هوای متراکم برای حرکت مایعات از طریق لوله یا لوله استفاده می‌کنند. آنها را می توان در برنامه های مختلف مورد استفاده قرار داد و نیاز به نگهداری یا نگهداری کمی دارند.

پمپ لجن گریز از مرکز

چگونه بهترین پمپ لجن کش را انتخاب کنیم

انتخاب پمپ لجن کش مناسب تا حد زیادی به کاربرد شما بستگی دارد. عواملی مانند طراحی پمپ، مواد ساخت و ساز، استقرار پمپ، توان مورد نیاز، و مقدار محتوای جامد در لجن همه مهم هستند که هنگام انتخاب پمپ لجن برای پروژه خود در نظر بگیرید.

همچنین همکاری با یک ارائه دهنده پمپ لجن معتبر بسیار مهم است. انجام این کار به شما امکان دسترسی به کمک متخصص در انتخاب پمپ را می دهد تا بتوانید در انتخاب خود اطمینان داشته باشید. ما می توانیم با شما همکاری کنیم تا یک پمپ لجن کش با کیفیت، کارآمد و قابل اعتماد ارائه کنیم که مشخصات و الزامات برنامه شما را برآورده کند.

نکات مهم در انتخاب پمپ لجن کش:

 • قطر لوله پمپ: شما باید با توجه به حجم سیال مورد نظر قطر لوله پمپ خود را انتخاب کنید
 • ارتفاع پمپ: ارتفاع شاید مهم‌ترین عاملی باشد که باید پیش از خرید لجن کش در نظر داشته باشیداین عامل با توجه به حجم و ارتفاع سایل و همچنین در نظر گرفتن کمی فضای بیشتر تعیین خواهد شد.
 • نوع پروانه استفاده شده در پمپ: شما باید با توجه به نوع سیال و میزان جامدات در آن، پروانه مورد نظر را انتخاب کنید.
 • فلوتر پمپ: فلوتر برای پمپ‌هایی مورد نیاز است که برای حجم کمی از سیال استفاده می‌شود و برای جلوگیری از سوختن پمپ بکار می روند

 

تفاوت پمپ لجن کش و کف کش

در تفاوت یا فرق پمپ لجن کش و کف کش می توان این نکته را گفت که پمپ های کف کش معمولا برای انتقال یا تخلیه آب تمیز یا آب کثیف حاوی ذرات ریز طراحی و درست می شوند. در ورودی این پمپ ها به منظور جلوگیری از ورود مواد جامد درشت، استرینر یا صافی تعبیه می شود. اما پمپ های لجن کش علاوه بر استفاده در جابجایی آب های تمیز برای انتقال پساب یا فاضلاب نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی دیگر از تفاوت های پمپ کف کش با لجن کش این است که کف کش ها عمدتا دارای پروانه های مسدود و نیمه باز می باشند. اما در پمپ های لجن کش معمولا از پروانه های باز، کانالی یا جریان گردابی استفاده می شود. پمپ های کف کش به جهت دستیابی به ارتفاع های بالا می توانند دارای یک یا چندین پروانه باشند. اما در پمپ های لجن کش از یک پروانه باز یا کانالی جهت جلوگیری از انسداد مایع درون پمپ استفاده می شود.

تفاوت پمپ لجن کش و کف کش

پمپ های کف کش فقط در مدل های مستغرق بصورتیکه تمامی پمپ در آب مستغرق باشد تولید می شوند. اما پمپ های لجن کش علاوه بر مدل های مستغرق در مدل های خودمکش یا موتور خشک نیز تولید می شوند. این پمپ ها قابلیت کارکرد در خارج از مایع را دارند. خروجی پمپ های لجن کش معمولا در قسمت پایین و از جانب می باشد. اما در پمپ های کف کش خروجی هم می تواند از کنار و هم از بالا طراحی و درست شود.

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه پرگاران تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =