مدار کنترل موتور و مدار قدرت دالاندر

خوش آمدید، در آخرین مقاله «ایده پشت موتور دالاندر» ما در مورد نیاز به موتورهای دالاندر کنجکاو شدیم و ایده اصلی فراتر از این موتورها را نیز یاد گرفتیم که چه زمانی و چگونه از این نوع موتورهای القایی استفاده کنیم.

امروز ما به طور عملی تر در مورد مدار کنترل موتور دالاندر و نحوه انجام آن با استفاده از “طراحی مدار کنترل کلاسیک” بحث می کنیم.

موتور دالاندر

امروز قصد داریم شما را با موتورهای دالاندر (نیاز، اصل کارکرد، مزایا و معایب) که نوعی موتور القایی چند سرعته است، آشنا کنیم.

دالاندر

 

چرا رابرت دالاندر این موتور را اختراع کرد؟

در آغاز انقلاب صنعتی، تقاضای زیادی برای نیرو و ماشین آلات وجود داشت که مطابق با نیازهای صنعت باشد، به همین دلیل دانشمند بزرگی به نام نیکولا تسلا موتورهای القایی را اختراع کرد.

موتورهای القایی دارای مزایای بسیاری از جمله هزینه بسیار ارزان، راندمان بالا، ساختار مستحکم است که قابلیت اطمینان آنها را افزایش می دهد و در نهایت می توان گفت که اصل کار یک موتور القایی بسیار ساده و منحصر به فرد است.

با این حال، تمام مزایایی که برای موتورهای القایی ذکر شده و ذکر نشده است، یک نقطه ضعف جدی برای این موتورها وجود دارد و آن “سرعت چرخش ثابت” است.

کنترل سرعت موتور القایی مشکل است و اینجا نیاز و قدرت موتور دالاندر است.

به سادگی می توان گفت موتور دالاندر همان موتور القایی است با این تفاوت که دارای ویژگی خاصی است که برخلاف موتور القایی (سرعت ثابت) می تواند با دو سرعت متفاوت کار کند.

بنابراین، می‌توان گفت که تنها چیزی که از یک موتور دالاندر نیاز داریم، استفاده در برخی کاربردهایی است که به موتورهای دور متغیر نیاز دارند.

 

اصل عملکرد موتور دالاندر

همانطور که قبلاً گفتیم، موتور دالاندر چیزی جز یک موتور القایی دو سرعته نیست و از معادله زیر می‌توان دریافت که سرعت یک موتور القایی را می‌توان با تغییر:

  • فرکانس منبع تغذیه
  • تعداد قطب ها در سیم پیچ موتور.

سرعت موتور (rpm) = 120 x (F/P)

جایی که F فرکانس توان ورودی بر حسب هرتز است، P قطب موتور است.

ایده پشت موتورهای Dahlander این است که آنها می توانند با تغییر پیکربندی سیم پیچ های الکتریکی، اضافه کردن یا حذف غیرمستقیم قطب ها و در نتیجه تغییر سرعت روتور، به سرعت های مختلفی دست یابند.

اصل عملکرد موتور دالاندر 

 

قطب ها را می توان با نسبت ۱:۲ تغییر داد و بنابراین سرعت را می توان در ۲:۱ تغییر داد.

سیم پیچ استاتور موتور دالاندر از شش سیم پیچ تشکیل شده است. با شانه زدن اینها به روش های مختلف، سیم پیچ را می توان به تعداد جفت قطب های مختلف داد.

به طور معمول، پیکربندی الکتریکی سیم‌پیچ‌ها از یک اتصال مثلث به یک اتصال دو ستاره (یا برعکس) به منظور تغییر سرعت موتور تغییر می‌کند.

 

مدار قدرت یک موتور دالاندر

همانطور که قبلاً گفتیم، کنترل سرعت موتورهای القایی معمولی ساده نیست و با تنظیم دو فاکتور مختلف (فرکانس منبع تغذیه، تعداد قطب ها در سیم پیچ موتور) قابل انجام است.

موتور دالاندر چیزی بیش از یک موتور القایی دو سرعته نیست و ما می‌توانیم با تغییر پیکربندی سیم‌پیچ‌های الکتریکی، اضافه کردن یا حذف غیرمستقیم قطب‌ها و در نتیجه تغییر سرعت روتور، این دو سرعت را مدیریت کنیم.

در شکل زیر نمودار مدار قدرت موتور دالاندر را می بینیم، مدار شامل موارد زیر است:

المان حفاظتی: می‌بینیم (F1) که نشان‌دهنده فیوز حفاظتی برای مدار برق است، این عنصر می‌تواند با یک مدارشکن مناسب یا اضافه بار موتور جایگزین شود، این بستگی به کاربرد شما و پاسخ مورد نظر عنصر حفاظتی شما دارد.

مدار قدرت یک موتور دالاندر

کنتاکتور اتصال دلتا (K1):

این کنتاکتور وظیفه اتصال سیم پیچ های داخلی موتور دالاندر را به عنوان یک اتصال مثلث برای تنظیم سرعت کمتر بر عهده دارد. تصویر مربوطه در سمت چپ تصویر زیر نشان داده شده است.

فازهای منبع تغذیه باید در [U1، W1، V1] با استفاده از کنتاکتور K1 متصل شوند.

کنتاکتور اتصال دلتا (K1) موتور دالاندر 

 

کنتاکتورهای دو ستاره (K2 – K3):

این دو کنتاکتور وظیفه اتصال سیم پیچ های داخلی موتور دالاندر را به صورت یک اتصال دو ستاره برای تنظیم بالاترین سرعت بر عهده دارند. تصویر مربوطه در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است.

فازهای منبع تغذیه باید در [U2، W2، V2] با استفاده از کنتاکتور K3 و [U1، W1، V1] باید با استفاده از کنتاکتور K2 اتصال کوتاه شوند.

 

مدار کنترل موتور دالاندر

در اینجا می توانیم شکل زیر مدار کنترل موتور دالاندر را مشاهده کنیم.

مدار کنترل موتور دالاندر

این موتور با سه دکمه فشاری توقف (NC) (STOP1) برای توقف دو مرحله موتور، (STOP2) برای توقف مرحله مثلث و (STOP3) برای متوقف کردن مرحله ستاره دوگانه کنترل می شود.

همچنین، دو دکمه فشاری شروع (NO) وجود دارد، یکی برای مرحله دلتا و دیگری برای مرحله ستاره دوبل.

برای جلوگیری از هرگونه خطر (مانند کمبود فاز) هنگام جابجایی بین دو مرحله، باید یک اینترلاک الکتریکی بین دو مرحله وجود داشته باشد.

 

مزایا و معایب موتور دالاندر

موتورهای تعویض قطب معمولاً در کاربردهایی استفاده می شوند که کنترل های دو سرعته ضروری است.

برخی از برنامه های کاربردی معمولی عبارتند از:

  • پمپ ها، که در آنها از دو سرعت می توان برای کنترل جریان خروجی استفاده کرد.
  • فن ها، برای دریافت خروجی جریان هوا متغیر.
  • کاربردهای آسیاب.
  • جرثقیل ها، که در آن می توان از دو سرعت در کاربردهای بالابر استفاده کرد: یک سرعت برای حرکت مواد و دیگری برای قرار دادن مواد نگه داشته شده در بالابر.

مزیت اصلی موتورهای دالاندر این است که عملکرد بهتری نسبت به سایر سیستم‌های کنترل سرعت مانند درایوهای فرکانس متغیر دارند، زیرا تلفات برق کمتری دارند.

این به این دلیل است که بیشتر نیرو برای به حرکت درآوردن موتور استفاده می شود و هیچ گونه تعویض پالس الکتریکی انجام نمی شود.

این سیستم در مقایسه با سایر روش های کنترل سرعت موجود بسیار ساده تر و آسان تر است.

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه پرگاران تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

یا. و. یا. و.یا .ویا. ۴ یا. و. ۵ یا. و. یا. ۶ یا ۷٫ و. یا. و یا. ۸ و. ۹ و و . .. . ۲ یا. یا. و. یا. ۸ و. . . ۱ و. یا. و. یا. و. ۱ یا. و. یا. و.یا .ویا. ۴ یا. و. ۵ یا. و. یا. ۶٫ یا. و.یا .و

 یا. یا .۳ یا. و . ۲ یا. و .یا . . ۱ و. یا. و. یا. و. ۱ یا. و. یا. و.یا .ویا. ۴ یا. و. ۵ یا. و. یا. ۶ یا ۷٫ و. یا. و. یا. ۸ و. ۹ و و . .. . ۲ یا. یا. و. یا. ۸ و. . . ۱ و. یا. و. یا. و. ۱ یا. و. یا. و.یا .ویا. ۴ یا. و. ۵ یا. و. یا. ۶٫ یا. و.یا .ویا. ۴ یا

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 6 =