پمپ خلاء پایه را چگونه انتخاب کنیم؟

در نظر گرفتن اینکه کدام پمپ خلاء باید انتخاب شود بر اساس عوامل زیادی است. این مقاله تفاوت های اساسی بین سه فناوری بسیار رایج پمپ خلاء را توضیح می دهد. و به کاربر درک بهتری از تفاوت انتخاب آنها ارائه می دهد.

اغلب اوقات، یک کاربر خلاء پمپ خلاء موجود را با همان پمپی که قبلا استفاده می کرد جایگزین می کند. اگر این پمپ خلاء کار کند، پس همه چیز خوب است، درست است؟ خب، احتمالا. فقط به این دلیل که پمپ خلاء برای کاربرد کار می کند، لزوماً به این معنی نیست که بهترین انتخاب پمپ بوده است.

ضرب المثل قدیمی “اگر خراب نشد، سعی نکنید آن را تعمیر کنید” یک مسیر رایج برای انجام و قابل درک است. اما اگر به دلیل نصب جدید یا تعویض پمپ معیوب، فرصتی برای بهبود آن دارید. اکنون زمان آن است که درک بهتری از آنچه واقعاً برای تجهیزات پمپاژ جدید مورد نیاز است به دست آورید.

بنابراین برای ارائه برخی از انتخاب‌های پمپ در زندگی واقعی، بیایید فناوری‌های واضح پمپ را با یکدیگر بر اساس معیارهای عملکرد معمولی و همچنین «مزایا و بد» مقایسه‌ای استفاده از یک نوع پمپ نسبت به نوع دیگر مقایسه کنیم.

پره کشویی چرخشی پمپ خلاء پایه

در صنعت عمومی، پمپ های پره ای کشویی دوار، همانطور که در شکل می بینید، بسیار محبوب هستند و انتخاب جریان خلاء خوبی را از ۱ cfm تا بیش از ۱۰۰۰ cfm به کاربر ارائه می دهند. دو انتخاب اساسی برای پمپ های پره ای کشویی دوار وجود دارد: یکی روغن کاری (شکل ۱) و دیگری بدون روغن (شکل ۲). این توصیف به خودی خود توضیحی است، اما به یک دلیل اصلی باید یکی را بر دیگری انتخاب کرد. اگر به سطح خلاء بالاتری نیاز دارید، پمپ روغن کاری را انتخاب کنید. اگر به سطح خلاء بالا نیاز ندارید و اگر ۲۷ اینچ جیوه (که همان ۹۰ کیلو پاسکال، ۱۰۰ mbar(a)، ۷۶ Torr یا ۷۶ میلی‌متر جیوه است) کافی است، از پمپ روغن‌کاری استفاده نکنید.

ممکن است بپرسید چرا از پمپی استفاده نمی کنید که سطح خلاء بالایی داشته باشد اما از پمپی پایین تر استفاده کنید؟ این یک سوال منصفانه است و پاسخ این است که یک پمپ خلاء معمولی روغنی برای روانکاری نیاز به سطح خلاء بالاتری دارد. روغن از طریق پمپ خلاء تحت خلاء “کشیده” می شود. بنابراین، اگر از پمپ روغنی در خلاء دائمی کم، به ویژه زیر ۲۰ اینچ جیوه استفاده می کنید، روغن کاری پمپ ضعیف خواهد بود و احتمالاً منجر به آسیب یا حتی تشنج می شود.

دلیل دیگر این است که در یک سطح خلاء کمتر، یک پمپ روغنی احتمالاً می تواند از اگزوز شروع به “دود کردن” کند. این به این دلیل است که مقدار هوای عبوری از پمپ در سطح خلاء کم بیشتر از آن چیزی است که جداکننده هوا / روغن داخلی پمپ برای آن در نظر می گیرند. در نتیجه، بخار بیش از حد روغن از فیلتر عبور می کند و یک غبار روغن یا دود در خروجی پمپ ایجاد می کند.

پره کشویی چرخشی

فقط به این دلیل که یک پمپ روغنی قدیمی پیدا کردید که استفاده نمی شود به این معنی نیست که باید باشد. درک کنید که قبل از انتخاب پمپ چه سطح خلاء ایجاد می کنید.

فراموش نکنید که این پمپ نیست که سطح خلاء نهایی را تعیین می کند. این برنامه است. اگر برنامه شما بدون هیچ گونه نشتی خارجی از اتمسفر مهر و موم شده یا بدون نشتی باشد، پمپ مورد استفاده حداکثر سطح خلاء طراحی خود را ایجاد می کند. با این حال، اگر سیستم شما هوابند نباشد – و اکثراً اینطور نیستند – مانند جاروبرقی لیوان کارتن های مقوایی، به احتمال زیاد پمپ به سطح خلاء طراحی نهایی خود نمی رسد.

اگر یک سیستم خلاء به اندازه روز قبل سطح خلاء تولید نمی کند، به ندرت مقصر پمپ است. هر هوایی که وارد سیستم خلاء می شود، سطح خلاء نهایی را که به پایین پمپ می شود کاهش می دهد.

بنابراین، پمپ های پره ای دوار. مدل های بدون روغن (غیر روغن کاری ) را می توان در اکثر برنامه هایی که نیاز به درجه خلاء ۲۰-۲۷ اینچ جیوه دارند استفاده کرد. اینها کاربردهایی مانند بلند کردن فنجان خلاء، انتقال ورق کاغذ، گیره های خلاء انتهای بازو، ابزار خلاء جهانی، پالت سازی کارتن و غیره خواهد بود.

پمپ‌های وکیوم روغن‌دار یا روغن‌کاری باید برای کاربردهایی انتخاب شوند که سطح خلاء بالاتری مورد نیاز است. مانند بسته‌بندی وکیوم گوشت، بسته‌بندی پنیر، غذاهای بسته‌بندی در خلاء و محصولات مشابه، گاززدایی مایعات، پخت چسب، گیره خلاء، پلاستینه کردن با خلاء، وکیوم. قالب گیری و غیره. حداکثر سطح خلاء معمولی یک پمپ پره ای دوار روغن کاری با روغن بیش از ۲۹ اینچ جیوه خواهد بود. البته استفاده از “Hg” به عنوان واحد اندازه گیری مناسب نیست، زیرا این یک اندازه گیری سطح خلاء تفاضلی است.

در کاربردهای سطح خلاء بالاتر، باید از مقیاس مطلق مانند mmHg یا mbar(a) استفاده شود. اکثر مدل های روغن کاری به فشار مطلق ۰٫۵ mmHG یا ۰٫۵ Torr دست می یابند. برخی از مدل ها که به طور خاص برای کاربردهای فرآیند خلاء بالا طراحی می شوند به فشار مطلق در ناحیه ۱×۱۰-۲ mmHg (0.01 mmHg) دست می یابند.

پمپ های دیافراگمی

پمپ های دیافراگمی، همانطور که در شکل ۳ می بینید، معمولاً با کاربردهای خلاء جریان کمتر، مانند دستگاه های پزشکی مستقل یا جراحی های دندانی مرتبط هستند. اگرچه قادر به تولید سطوح خلاء در منطقه ۲۸٫۵ اینچ جیوه هستند. اما در مقایسه با پمپ‌های پره‌ای دوار دارای سرعت جریان کمتری هستند و در حدود ۴-۵ cfm هستند.

ماهیت رفت و برگشتی یک پمپ دیافراگمی نیز ممکن است برای کاربر نامطلوب باشد، زیرا صدای تپنده ای منتشر می شود.

پمپ های دیافراگمی

 

با این حال، بسیاری از پمپ های دیافراگمی موتور DC در دسترس هستند. و این برای تجهیزات سیار و همچنین ماشین آلات مستقل ولتاژ پایین ایده آل است. اندازه جمع و جور پمپ دیافراگمی و گزینه موتور DC به ویژه برای تجهیزات سیار مناسب است.

غشای دیافراگمی و سر پمپ در مجموعه ای از مواد برای کمک به کاربر در دسترس است. و به همین دلیل، پمپ های دیافراگمی اغلب در کاربردهای نمونه گیری گاز استفاده می شوند که در آن پمپ هوا را به داخل می مکد. و سپس آن را به بیرون می دمد. با آلودگی صفر رسانه تجزیه و تحلیل یا آزمایش شود. این امر با پمپ های پره ای دوار به دلیل آلودگی روغن و ذرات سایش پره به ترتیب در پمپ های روغنی و خشک امکان پذیر نیست.

دمنده های احیا کننده

دمنده های احیا کننده، همانطور که در شکل ۴ و شکل ۵ می بینید. که گاهی اوقات به عنوان دمنده های “کانال جانبی” به ویژه در اروپا شناخته می شود. به دلیل طراحی پروانه با سرعت بالا، دبی خلاء بسیار زیادی را در هر کیلووات موتور مورد استفاده در مقایسه با پمپ های پره ای دوار ارائه می دهند.

مانند بسیاری از چیزها در زندگی، شما همیشه باید یک چیز را با چیز دیگری عوض کنید. و در مورد دمنده ها، سطح خلاء نهایی به دست آمده توسط برخی، به ویژه در مقایسه با پمپ های دیافراگمی و پره ای دوار، ضعیف تلقی می شود.

دمنده های احیا کننده

با این حال، سطح خلاء مطمئناً در کاربردهای بلند کردن خلاء و انتقال مواد، همه چیز نیست. سطح خلاء نباید خیلی زیاد باشد. همانطور که در شکل ۴ می بینید، یک دمنده احیاکننده تک مرحله ای حداکثر سطح خلاء معمولی حدود ۶-۸ اینچ جیوه دارد. اگرچه برخی از سازندگان مدل های ۲ مرحله ای یا ۳ مرحله ای را با سطوح خلاء نهایی بیش از ۲۱ اینچ جیوه ارائه می دهند.

شکل ۴ و شکل ۵ به ترتیب یک مدل تک و دو مرحله ای را نشان می دهند. به موقعیت درگاه اگزوز توجه کنید که به صورت بصری نشان می دهد که پمپ تک مرحله ای یا ۲ مرحله ای است.

دمنده های احیا کننده نیز عملاً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری به جز تغییرات گاهگاهی یاتاقان ارائه می کنند. و در صورت استفاده همراه با لوازم جانبی مناسب، مانند شیر خلاء، هوا را به ورودی دمنده وارد می کنند تا از “خلاء بیش از حد” جلوگیری شود. فقط به این دلیل که یک دمنده می تواند خلاء ۱۸ اینچی جیوه ایجاد کند به این معنی نیست که برای این کار طراحی می شود!

شکل ۶ مقایسه کلی این سه فناوری پمپ را با توجه به حداکثر سطح خلاء و حداکثر سرعت جریان آنها نشان می دهد. شکل ۷ مقایسه ای از محبوب ترین واحدهای اندازه گیری مورد استفاده در تولید خلاء را نشان می دهد.

 

دمنده های احیا کننده

دمنده های احیا کننده

این مقاله به عنوان یک راهنمای کلی در نظر گرفته بگیرید و مانند هر برنامه صنعتی دیگری که شامل انتخاب ماشین‌آلات می‌شود. برای اطمینان از انتخاب و نصب صحیح، باید مشاوره حرفه‌ای مستقل جستجو شود.

 

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه پرگاران تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اینجا کلیک کنید.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 8 =