اجزای اصلی خلاء

این مقاله مؤلفه‌های اساسی مورد استفاده در برنامه‌های خلاء معمولی را بررسی می‌کند. و به کاربران یک درک اساسی برای بررسی سریع انتخاب‌هایشان در یک سیستم خلاء ارائه می‌دهد. و اجزای اصلی خلاء را بررسی می کند.

اجزای خلاء: وکیوم ونتوری

وکیوم ونتوری که معمولاً به عنوان «اجکتورها» یا «ژنراتورها» می شناسیم و جایگزین خوبی برای پمپ‌های خلاء (البته همیشه با توجه به کاربرد) است، از هوای متراکم با سرعت بالا بین ۵۰ psi تا ۹۰ psi استفاده می‌کند که از یک سوراخ کوچک عبور می‌کند. از حدود Ø۰٫۵ میلی متر تا Ø۳ میلی متر (Ø۰٫۰۱۹ اینچ تا Ø۰٫۱۱۸ اینچ).

این عمل باعث ایجاد فرورفتگی در فشار اتمسفر در پورت خلاء ونتوری می شود. یک ونتوری تک مرحله ای معمولی نقطه استفاده، در مقایسه (در مقیاس) با یک واحد چند مرحله ای بزرگتر، در تصویر سمت راست نشان داده شده است.

تفاوت بین ونتوری تک مرحله ای و چند مرحله ای، از نظر عملی، این است که واحدهای چندگانه از هوای متراکم کمتری برای تولید جریان خلاء استفاده می کنند. و به همین دلیل، معمولاً در کاربردهای جریان خلاء بزرگتر استفاده می شوند. مزایا و مقایسه‌های بین ونتوری چند مرحله‌ای و تک‌مرحله‌ای در شماره سپتامبر/اکتبر ۲۰۰۸ مورد بحث قرار می گیرند («توضیح خلأ Venturi»).

اجزای خلاء ونتوری

اندازه وکیوم ونتوری ها معمولاً بر اساس مقدار فنجان های خلاء مورد استفاده، طول خط خلاء بین فنجان ها و ونتوری و البته زمان چرخه مورد نیاز است که جریان وکیوم(ها) را برای فعال کردن محاسبات تعیین می کند. زمان تولید خلاء و رهاسازی به یاد داشته باشید که به ندرت ونچوری ها به دلیل خلاء نهایی که به دست می آورند، انتخاب می شوند، بلکه به دلیل جریانی که ایجاد می کنند.

به خصوص در بلند کردن فنجان با خلاء، هر چیزی بیش از ۱۵ اینچ جیوه مناسب خواهد بود و هر چیزی بیش از ۲۴ اینچ جیوه اتلاف انرژی است. برای هر اینچ مربع از ناحیه آب بندی فنجان خلاء، می توانید حدود ۷ پوند را با ۱۵ اینچ جیوه بگیرید. این بیش از اندازه کافی است.

اجزای خلاء، سوئیچ ها و سنسورها

اگر در سیستم وکیوم خود گیج وکیوم نصب نکرده اید و با سیستم جاروبرقی خود مشکل دارید، اکنون نابینا شده اید. مانند رانندگی با یک ماشین بدون دسته ابزار است: تا زمانی که به آن نیاز نداشته باشید به ندرت استفاده می شود. اگر با بلند کردن محصولات مشکل داشتید، اولین سوالی که می‌پرسم این است که “سطح خلاء در سیستم چقدر است؟”

اگر نمی‌دانید، بنابراین، همانطور که از همان ابتدا حدس می‌زنم، گزینه‌های نحوه ادامه کار را محدود می‌کنم. بنابراین، یک گیج خلاء نصب کنید. آنها حدود ۳ دلار قیمت دارند و یافتن آنها در یک فروشگاه صنعتی بسیار آسان است.

سنسورها و سوئیچ‌های خلاء، بر خلاف گیج‌ها، توسط خود ماشین‌آلات استفاده می‌شوند تا به PLC ماشین‌آلات بگویند که چرخه را ادامه دهد یا پس از رسیدن به یک شرایط از پیش تعیین‌شده در سطح خلاء، چرخه را متوقف کند. تصویر سمت راست مدل های مختلف سوئیچ خلاء را نشان می دهد.

همه آنها به یک هدف از شرایط سطح خلاء دست می یابند. اما با توجه به دستگاه IO مورد استفاده، انواع مختلفی از سیگنال ها را ارسال می کنند. دو نوع اساسی وجود دارد: مکانیکی/دیافراگمی و حالت جامد/دیجیتال. این دو نوع را در تصویر می بینید. جفت سمت چپ دیجیتال است و دقیقاً همان عملکرد را ارائه می دهد اما به سادگی شکل متفاوتی دارد.

دو سوئیچ دیافراگمی بسیار ساده ای هستند که به راحتی تنظیم می شوند و برای دریافت سیگنال نیازی به هیچ چیز دقیقی ندارند. همه این سوئیچ ها ارزش اساسی یکسانی را به کاربر ارائه می دهند. این به سادگی برنامه مورد نظر آنها و ترجیح کاربر است که کدام یک استفاده می شود.

اجزای خلاء، سوئیچ ها و سنسورها

اجزای فوق همه در یک سیستم خلاء خوب یافت می شوند. انتخاب جزء فردی بر اساس خود برنامه است. با این حال، برای درک آنچه باید انتخاب شود، venturis و فیلتر باید بر اساس جریان مورد نیاز مطابقت داشته باشند. نرخ جریان بر اساس مقدار فنجان خلاء مورد استفاده و زمان چرخه مورد نیاز است. دریچه ها باید تا حد امکان نزدیک به فنجان ها قرار گیرند. یک سنج باید در نزدیکی فنجان خلاء نصب شود. و کلیدها باید نزدیک گیج قرار گیرند. اگر با این اصول اولیه شروع کنید، خیلی اشتباه نخواهید کرد.

اجزای خلاء: فیلترها

فیلترهای خلاء برای به دام انداختن و جلوگیری از ورود گرد و غبار و ذرات ناشی از کاربرد به تجهیزات دیگر مانند وکیوم ونتوریس، پمپ ها و شیرهای کنترل استفاده می شود. انواع مختلفی با تخلخل بین ۷µ و ۲۵µ («µ» نماد میکرون یا ۰٫۰۰۱ میلی‌متر است) موجود است که در آن فیلتر ۷µ ذرات بزرگ‌تر از ۰٫۰۰۷ میلی‌متر را به دام می‌اندازد. فیلترهای مختلفی در دسترس هستند و مقایسه اندازه مقیاس شده را در تصویر سمت راست می بینید.

فیلترهای خلاء

از دو فیلتر نقطه استفاده در جایی استفاده می شود که ونتوری های تک مرحله ای کوچکتر در جای خود قرار دارند. و فیلترها مستقیماً بین ورودی ونتوری و فنجان های خلاء قرار می گیرند. فیلتر داخلی به طور کامل از پلاستیک با یک کاسه فیلتر شفاف درست می شود.

اینها در برنامه های بزرگتر جریان خلاء تا حدود ۱۸۰ scfm استفاده می شوند. فیلتر بزرگ در سمت راست شکل، نمونه ای از تاسیسات پمپ خلاء بزرگتر است و در اندازه پورت برای رزوه لوله ۳/۸ اینچ تا لوله با قطر بیش از ۸ اینچ (۲۰۰ میلی متر) موجود است. اکثر فیلترها بر اساس ظرفیت جریانی که با پمپ یا خط خلاء فردی مطابقت دارد انتخاب می شوند.

با این حال، اگر یک ونتوری یا پمپ منفرد با ظرفیت جریان ۲۰ scfm بر روی پنج فنجان خلاء استفاده شود. و هر خط فنجان خلاء دارای یک فیلتر داخلی باشد، هر فیلتر باید دارای دبی ۴ scfm باشد. اندازه فیلترها باید بر اساس نرخ جریان (نه اندازه پورت) باشد تا اطمینان حاصل شود که جریان درون سیستم محدود نمی شود.

اجزای خلاء: شیرهای خلاء

شیرهای  خلاء در کاربردهای خلاء عمومی آنطور که باید رایج نیستند. آنها با اجازه دادن به سیستم خلاء برای شارژ کامل قبل از مرحله جمع آوری خلاء چرخه، محافظ خوبی برای انرژی هستند.

در طول این مرحله “نگهداری”، وکیوم ونچوری را می توان خاموش کرد و امکان حفظ انرژی را فراهم کرد. دریچه های خلاء را می توان بسیار نزدیک به فنجان های خلاء قرار داد و عملاً “چاپ” فوری محصولات را ارائه می دهد. این مزیت خاصی در کاربردهای با سرعت بسیار بالا دارد.

اکثر شیرهای خلاء با الکترومغناطیسی کنترل می شوند (همانطور که در تصویر بالا سمت چپ می بینید). اگرچه برخی از آنها با یک پیلوت پنوماتیک در دسترس هستند. این نوع برای مدارهای ۱۰۰% پنوماتیکی که در آن برق در دسترس نیست یا حتی مجاز نیست، مانند تاسیسات نفت یا گاز مفید است.

شیرهای خلاء

اجزای خلا: فنجان

انواع مختلفی از فنجان های خلاء وجود دارد که برخی از رایج ترین آنها در تصویر سمت راست می بینید. پرطرفدارترین نوع، فنجان تک دم (#۱) است که تغییرات ارتفاع در بار حامل یا واریانس در فاصله نزدیک شدن ماشین را امکان پذیر می کند.

این کاربر را قادر می‌سازد تا ماشین‌آلات را بر خلاف زمانی که از فنجان‌های تخت استفاده می‌کند. در یک نقطه برداشت تقریبی تنظیم کند، که نیاز به قرارگیری بسیار دقیق‌تری در برابر محصول در حال دست‌کاری دارد. فنجان های خلاء چند دم (#۲) همان مزیت فنجان های تکی را دارند. اما فنجان قادر است محصولی را که در حال جابجایی است، مستقل از حرکت دستگاه بلند کند.

این برای جداسازی ورقه های نازک بسیار مفید است و به دلیل پهنای کمتر فنجان (تفاوت بین قطر خارجی و داخلی)، این نوع لیوان برای محصولات پلاستیکی مانند بسته بندی مواد غذایی مناسب است. فنجان می تواند بدون شکستن مهر و موم به صورت عمودی تغییر شکل دهد.

فنجان های خلاء

اجزای خلاء:

فنجان های مسطح (شماره ۳) انعطاف پذیری کمتری را در مرحله نزدیک ارائه می دهند، اما پایداری مکانیکی بسیار بالاتری را هنگام جابجایی محصولات با سرعت بالا یا هنگام جابجایی محصول از حالت افقی به عمودی (از طریق برش) ارائه می دهند.

فنجان های خلاء در مواد مختلفی از جمله لاستیک نیتریل (NBR) موجود است که برای جابجایی عمومی از جمله مقوا، ورق فولادی و پلاستیک مناسب است. سیلیکون برای کاربردهای در دمای بالا و دمای پایین و همچنین جابجایی مواد غذایی و مواد بسته بندی مواد غذایی کاربرد دارد.

پلی اورتان بسیار سخت مستتر است و در برنامه های کاربردی با سرعت چرخه مداوم و سریع استفاده می شود. برخی از فنجان های خلاء که از پلی اورتان درست می شوند، ساختار دوروماتر (#۴) دارند که بدنه ای سفت و سخت اما با لبه ای نرم دارند.

دارندگان فنجان های خلاء

اکثر فنجان های خلاء با اتصالات رزوه ای برای اتصال به ماشین آلات در دسترس هستند، اما در کاربردهای متعدد فنجان خلاء، جبران کننده های سطح همانطور که در تصویر سمت راست می بینید استفاده می شود تا توانایی برداشتن از ارتفاع های مختلف یا از سطوح غیر مربعی به سطح را ارائه دهد. این جبران‌کننده‌های سطح فقط باید برای کاربردهای بالابر عمودی استفاده شوند. و نباید تا ۹۰ درجه بچرخند زیرا بوش، مگر اینکه برای این منظور طراحی شده باشد، فرسوده می‌شود. جبران کننده های سطح نیز نصب ساده ای را از طریق دیواره ماشین آلات و ابزارهای انتهایی ارائه می دهند.

اکثر فنجان های خلاء با اتصالات رزوه ای برای اتصال به ماشین آلات در دسترس هستند. اما در کاربردهای متعدد فنجان خلاء، جبران کننده های سطح همانطور که در تصویر سمت راست می بینید برای ارائه توانایی برداشتن از ارتفاع های مختلف یا از سطوح غیر مربعی به ماشین استفاده می شود.
این جبران‌کننده‌های سطح فقط باید برای کاربردهای بالابر عمودی استفاده شوند. و نباید تا ۹۰ درجه بچرخند، زیرا بوش، مگر اینکه برای این منظور طراحی شود، سایش می‌کند. جبران کننده های سطح نیز نصب ساده ای را از طریق دیواره ماشین آلات و ابزارهای انتهایی ارائه می دهند.

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه پرگاران تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اینجا کلیک کنید.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 4 =