مخزن گیرنده هوا در سیستم هوای فشرده چه کاربردی دارد؟

مخزن گیرنده هوا جزء جدایی ناپذیر و مهم هر سیستم هوای متراکم است. اندازه مخزن گیرنده معمولاً ۲ gal/scfm است و در صورت وجود نوسانات یا نوسانات شدید تقاضا به ۴-۱۰ gal/scfm جریان افزایش می یابد. بنابراین اگر یک کمپرسور دارای امتیاز ۲۵ scfm در ۱۰۰ psig باشد، مخزن گیرنده باید حداقل ۵۰ گالن تا ۲۵۰ گالن در صورت وجود نوسان‌های زیاد باشد.

در یک سیستم هوای متراکم، مخزن گیرنده چندین مزیت را ارائه می دهد.

  • مخزن گیرنده به عنوان یک مخزن هوای متراکم برای نیازهای اوج عمل می کند.
  • با ایجاد فرصتی برای خنک شدن هوا به حذف آب از سیستم کمک می کند.
  • این تپش در سیستم ناشی از یک کمپرسور رفت و برگشتی یا یک فرآیند چرخه ای پایین دست را به حداقل می رساند.

مانند مخزن آب در مواقع خشکسالی آب را تامین می کند و در زمان مرطوب آب را ذخیره می کند. مخزن گیرنده هوا پیک تقاضا را جبران می کند و به تعادل عرضه کمپرسور با تقاضای سیستم کمک می کند.

مخازن گیرنده طبق قانون ملزم به داشتن شیر فشار شکن و گیج فشار هستند. شیر تخلیه باید ۱۰% بالاتر از فشار کاری سیستم تنظیم شود.

همچنین نصب یک تخلیه دستی یا خودکار روی مخزن گیرنده برای حذف آب از سیستم مهم است. فیلتر ادغام کننده و خشک کن هوا بهتر است در پایین دست مخزن گیرنده قرار گیرند.

مخزن هوای فشرده برای چه مواردی استفاده می شود؟

گیرنده هوا یا “مخزن هوای متراکم ” بخش مهمی از هر سیستم هوای متراکم است زیرا هدف اصلی آن دریافت و ذخیره هوای متراکم پس از خروج از کمپرسور هوا است. این به شما ذخیره‌ای از هوای متراکم می‌دهد که می‌توان بدون راه‌اندازی کمپرسور هوا از آن استفاده کرد. و همچنین برای کاهش پیک‌های ناپایدار در فشار هوای متراکم که برای عملکرد کارآمد یک سیستم کمپرسور هوا حیاتی است، کمک می‌کند.

چرا از گیرنده هوا استفاده کنیم؟

در حالی که هوای متراکم شما می تواند بدون نیاز به گیرنده هوا کار کند، قاعده کلی این است که گیرنده های هوا باید در هر سیستم هوای متراکم استفاده شود. از آنجایی که نیاز به هوای متراکم در یک کارخانه یا کارخانه بسته به نیازهای پردازش، نیازهای هوای متراکم یا تقاضاهای غیرعادی می تواند در طول روز به شدت متفاوت باشد، یک گیرنده هوا در تنظیم این تغییرات و تقاضاها بسیار مهم است. یک گیرنده هوا برای محاسبه پیک‌های کوتاه‌مدت تقاضای هوا که کمپرسور هوا قادر به مدیریت آن نیست، ذخیره‌سازی می‌کند.

نداشتن گیرنده هوا به عنوان بخشی از سیستم هوای متراکم شما می‌تواند منجر به چرخه‌های بارگیری و تخلیه بیشتر شود که کمپرسور شما را مجبور می‌کند تا برای انجام کار، سخت‌تر از آنچه که نیاز دارد کار کند. یک گیرنده هوا می تواند تامین پایدار هوای متراکم را حتی زمانی که تقاضا در طول روز تغییر می کند تضمین کند.

در برخی از صنایع از مخزن های ذخیره هوای متراکم برای ذخیره سازی استفاده می شود تا هزینه سرمایه گذاری کمتری برای کارخانه و تجهیزات فراهم شود. برخی از کارخانه ها معمولاً به مقدار بسیار زیادی هوای متراکم در طول فرآیند تولید نیاز دارند.

با این حال، این تنها برای یک دوره کوتاه از سال است. و خرید چندین مخزن هوای متراکم بزرگ برای جمع آوری و ذخیره هوای متراکم بسیار مقرون به صرفه تر از سرمایه گذاری در یک کمپرسور به اندازه کافی برای نیازهای آنها است. همچنین به این معنی است که کسب و کار برای راه اندازی کمپرسورهای بزرگ برای کار روزانه خود در طول باقی مانده سال هزینه ای پرداخت نمی کند.

از مخازن تحت فشار بزرگ نیز می توان به همین روش برای ذخیره نیتروژن یا اکسیژن استفاده کرد.

فشار خروجی

همانطور که قبلاً توضیح دادیم، یک گیرنده هوا می تواند برای کاستن پیک های ناپایدار در فشار هوای متراکم شما استفاده شود. و به شما امکان می دهد فشار کلی را که در آن کمپرسور هوا کار می کند کاهش دهید. بدون فضای ذخیره‌سازی فراوان، سیستم باید در فشارهای بالاتر کار کند، بنابراین همیشه آماده پاسخگویی به نیازهای اوج است.

هوای متراکمی که در نهایت در مخزن هوای متراکم ذخیره می شود. تنها زمانی مفید خواهد بود که فشار خروجی برای فرآیندی که در آن استفاده می شود کافی باشد. شما باید مدت زمانی را در نظر بگیرید که گیرنده هوا می تواند هوا را با فشار لازم برای تجهیزات شما تامین کند.

افزایش راندمان خشک کن

اگر گیرنده هوا قبل از خشک کن (“مخزن مرطوب”) قرار گیرد، می تواند به بهبود کارایی خشک کن هوا کمک کند. هوای کمپرسور بسیار گرم است و بنابراین دارای رطوبت است. همانطور که هوا از گیرنده هوا عبور می کند، خنک می شود. هوای خنک رطوبت کمتری نسبت به هوای گرم نگه می دارد، بنابراین رطوبت اضافی متراکم می شود و به صورت مایع از هوا خارج می شود.

این مایع از دریچه ای در پایین گیرنده هوا خارج می شود. و با از بین بردن مقداری رطوبت، میزان کاری که خشک کن باید انجام دهد را کاهش می دهد. این راندمان که بهبود یافت باعث صرفه جویی انرژی اضافی برای سیستم شما می شود.

اندازه گیری هوا

گیرنده های هوا می توانند در اندازه های مختلف و هر دو جهت عمودی و افقی باشند. بنابراین هنگام انتخاب یک گیرنده هوا برای سیستم هوای متراکم شما “یک اندازه مناسب همه” نیست.

بسیاری توصیه می کنند که هنگام انتخاب یک گیرنده هوا با اندازه مناسب برای نیازهای شما باید بین ۱۰ تا ۱۵ لیتر حجم مخزن برای هر CFM هوای متراکم در نظر بگیرید. این ممکن است با توجه به سیستم هوای متراکم شما و استفاده از هوای متراکم شما متفاوت باشد، با این حال، این محاسبه می تواند نقطه شروع خوبی باشد.

تخلیه گیرنده هوا

بسیاری از این موضوع غافل هستند که اگر سیستم هوای متراکم شما دارای خشک کن هوا نباشد، رطوبت می تواند در داخل مخزن گیرنده هوا جمع شود. رطوبت بیش از حد در داخل مخزن گیرنده هوا منجر به خوردگی گیرنده هوا، مسدود شدن لوله ها و آسیب به تجهیزات پنوماتیک شما می شود. همه این عوامل می توانند اثر ضربه ای داشته باشند و می توانند منجر به آسیب به محصول یا پردازش شما شوند.

یک مخزن ذخیره هوا باید روزانه تخلیه شود تا از آسیب احتمالی جلوگیری شود. برای جلوگیری از این امر و از بین بردن هرگونه رطوبت می توان از تخلیه خودکار میعانات استفاده کرد.

مخزن استیل، گالوانیزه یا فولاد ضد زنگ؟

اکثر گیرنده های هوا در داخل از فولاد لخت با پوشش مخصوص فرمولاسیون بیرونی برای کاهش خوردگی هستند. رنگ بیرونی اغلب برای نوع گاز، آبی برای هوای متراکم، سبز برای نیتروژن و سفید برای اکسیژن مطابقت دارد. مخزن فولادی پایه برای اکثر کاربردها به خوبی کار می کند و کم هزینه ترین گزینه است. با این حال، اگر مایعات بیش از حد در داخل مخزن جمع شود. ممکن است مستعد خوردگی باشند و برای تاسیسات تولید مواد غذایی مناسب نباشند.

گیرنده های هوای گالوانیزه در داخل و خارج با محافظ روی می پوشایند تا از تشکیل زنگ زدگی جلوگیری شود. روی از فلز پایه با واکنش شیمیایی با عوامل خورنده قبل از رسیدن به پایه محافظت می کند. مخازن گالوانیزه در حفظ خلوص هوا بهتر عمل می کنند زیرا خطر ذرات ناشی از خوردگی واردی به منبع هوا را کاهش می دهند.

گیرنده های هوا از فولاد ضد زنگ در درجه اول در کاربردهایی استفاده می شوند که در آن هوا با خلوص بسیار بالا مورد نیاز است. آنها گران ترین گزینه هستند اما بسیار بادوام و مقاوم در برابر خوردگی هستند. بیمارستان‌ها، آزمایشگاه‌ها، تولیدکنندگان لوازم الکترونیکی، تولیدکنندگان مواد غذایی و سایر کاربردهایی که نیاز به تامین هوای با خلوص بالا دارند باید مخزن فولاد ضد زنگ را در نظر بگیرند.

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه پرگاران تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =