پمپ آب کشاورزی چیست و چگونه عمل می کند؟

پمپ آب کشاورزی چیست و چگونه عمل می کند؟

هر عملیات کشاورزی سیستم آبیاری مخصوص به خود را دارد که مزارع پر از محصول را سالم نگه می‌دارد. و برای اکثر سیستم‌های آبیاری، پمپ‌های آب آن سیستم‌ها را به خوبی کار می‌کنند.

یک سیستم به هم پیوسته با تجهیزات و چشم‌انداز طبیعی، پمپ‌های آب همراه با آبپاش‌ها، شیلنگ‌ها، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و موارد دیگر کار می‌کنند. اما آنها همچنین به یک چاه، رودخانه، حوض یا منبع آب دیگری برای تامین انرژی نیاز دارند.

 

موتور آب (موتور پمپ آب) چیست؟

موتور پمپ آب که اصطلاحا در میان عامه مردم موتور آب نیز شناخته می شود. تجهیزی است جهت انتقال و پمپاژ آب و همانطور که از نام آن مشخص می باشد از دو قسمت پمپ و موتور تشکیل شده است. شایان ذکر است که گاها با نام موتور آب کشاورزی نیز شناخته می شود. این دو قسمت به کمک شاسی به هم متصل شده اند که جابجایی آن آسان تر شود. هنگام استفاده، موتور پمپ را بالاتر از سطح آب قرار می دهند که به کمک شیلنگ و یا لوله آب را به بالا انتقال می دهد. موتور پمپ ها توان پمپاژ کردن سیال را از چاه یا سد دارند که بیشتر در مناطق شمالی کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

موتور پمپ آب، پمپ آب کشاورزی

موتور پمپ آب کشاورزی

سیستم آبیاری تحت فشار در زمین های کشاورزی و زراعتی ایران بسیار پر کاربرد بوده، که برای این امر به آبی با فشار بالا نیاز داریم که می توان از پمپ های آب کمک گرفت.

برای آبیاری تحت فشار مثل آبیاری قطره ای و بارانی، باید فشار آب از میزان فشار محیط بیشتر باشد، برای این امر عده ای از استخر استفاده کرده که برای تخلیه استخر از پمپ کف کش باید استفاده نمود. و عده ای از مخازن مرتفع کمک می گیرند که باید از پمپ برای پر کردن این مخازن استفاده کنند. و اینکه استفاده از چاه نیاز به پمپ شناور دارد. در هر صورت وجود یک پمپ امری بدیهی و ضروری است.

در آبیاری قطره ای وجود فیلتراسیون الزامی است زیرا با کمک آن آب تصفیه می گردد، فیلتراسیون برای اینکه بتواند یه کارکرد مطلوب داشته باشد به فشار آب بالا نیاز دارد به همین منظور از پمپ های سه اسب یا بالاتر استفاده می شود.

مزارع و زمین های وسیع از پمپهای سه فاز استفاده می شود ولی در ابعاد کوچکتر پمپ های تکفاز نیز کافی می باشد. پمپ انتخابی برای زمین کشاورزی باید با توجه به دبی مصرفی باشد، اگر دبی پمپ از دبی زمین بیشتر باشد پمپ آسیب خواهد دید. برای محاسبه دبی هر زمین باید تعداد آبپاش در میزان مصرف هر آبپاش ضرب شود. بطور مثال اگر زمینی دارای ۵۰۰ آبپاش ۳ لیتری در ساعت باشد، آب مصرفی ۱۵۰۰ لیتر در ساعت خواهد بود، بنابراین باید پمپ ۱۵۰۰ لیتر در ساعت انتخاب کرد.

نحوه انتخاب پمپ آب

هنگام انتخاب پمپ آب برای کاربردهای آبیاری کشاورزی، منبع آب، سیستم توزیع و تجهیزات آبیاری همگی فاکتورهای مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. منبع آب موجود به تعیین میزان جریان پمپاژ مورد نیاز، کل سر مکش و کل هد دینامیکی مورد نیاز پمپ آب انتخابی کمک می کند، اما در اینجا متوقف نشوید.

منبع آب چه از یک حوض سطحی و چه از چاه تامین شود، منبع آب را نمی توان تغییر داد. در عوض، باید نوع سیستم آبیاری، فاصله از منبع آب و سیستم لوله کشی را در نظر بگیرید تا میزان جریان و کل هد دینامیکی مورد نیاز از پمپ آب آبیاری کشاورزی خود را دقیقاً تعیین کنید.

بهترین پمپ آب برای آبیاری چیست؟

با افزایش آبیاری و ماشینکاری این صنعت سوالاتی از قبیل بهترین پمپ آب برای آبیاری چیست و اینکه کدام پمپ برای آبیاری بهتر است مطرح شد.

کشاورزان و دامداران به دو روش عمده از آب کشاورزی برای کشت محصولات استفاده می کنند: کشاورزی دیم آبیاری کشاورزی دیم کاربرد طبیعی آب به خاک از طریق بارندگی مستقیم است. بعید است که اتکا به بارندگی منجر به آلودگی مواد غذایی شود، اما زمانی که بارندگی کاهش یابد، کمبود آب ممکن است رخ دهد. از طرفی آب مصنوعی احتمال آلودگی را افزایش می دهد. آبیاری کاربرد مصنوعی آب به زمین توسط لوله‌ها، پمپ‌ها و سیستم‌های اسپری مختلف است.

پمپ آب کشاورزی برای آبیاری

آبیاری اغلب در مناطقی با بارندگی نامنظم یا دوره های خشک یا خشکسالی پیش بینی شده استفاده می شود. انواع مختلفی از سیستم های آبیاری وجود دارد که در آنها آب به طور مساوی در کل زمین توزیع می شود. آب برای آبیاری می‌تواند از چشمه‌ها یا چاه‌ها، آب‌های سطحی، رودخانه‌ها، آب‌های زیرزمینی، دریاچه‌ها یا مخازن یا حتی منابع دیگر مانند فاضلاب تصفیه‌شده یا آب‌های شیرین‌شده تامین شود.

بنابراین، ضروری است که کشاورزان از منابع آب کشاورزی خود محافظت کنند تا احتمال آلودگی را به حداقل برسانند. مانند هر برداشت از آب زیرزمینی، مصرف کنندگان آب آبیاری باید مراقب باشند که آب زیرزمینی را سریعتر از زمانی که می توان دوباره پر کرد، از سفره خارج نکنند. انواع مختلفی از سیستم های آبیاری وجود دارد که بستگی به نحوه توزیع آب در زمین های کشاورزی دارد. چند نوع رایج از چارچوب های سیستم آب عبارتند از:

 • آبیاری سطحی
 • آبیاری موضعی
 • آبیاری قطره ای
 • آبیاری بارانی
 • آبیاری سنتر پیوی
 • آبیاری با حرکت جانبی
 • آبیاری فرعی
 • آبیاری دستی

پمپ آب کشاورزی برای سیستم های آبیاری کشاورزی

بهترین پمپ آب برای آبیاری

 

انواع پمپ آب رایج برای سیستم های آبیاری کشاورزی

دو نوع اصلی پمپ آب وجود دارد که بر اساس نحوه ایجاد اختلاف فشار در سیستم پمپ طبقه بندی می شوند.

این انواع عبارتند از: ۱) پمپ های جابجایی مثبت – با تغییر فضای (حجم) موجود در سیستم پمپاژ، فشار دیفرانسیل ایجاد می کنند. با استفاده از قطعاتی مانند پیستون ها، محفظه های بسته و سوپاپ ها، فشار سمت ورودی کاهش می یابد و آب را به داخل پمپ می کشد. سپس فشار افزایش می یابد و آب را به سمت خروجی سیستم پمپ منتقل می کند. ۲) پمپ های آب گریز از مرکز – از تیغه های چرخشی به نام پروانه برای انتقال انرژی از چرخش به جریان آب برای انتقال آب در سیستم پمپ استفاده کنید.

وجه مشترک این پمپ ها این است که برای کارکردن به انرژی نیاز دارند و این انرژی می تواند از سوخت یا برق تامین شود یا با کمی تلاش می توانید به صورت دستی قطعات پمپ را با استفاده از یک اهرم جابجا کنید. با بسیاری از انواع پمپ های موجود، تعیین اینکه کدام گزینه برای مزرعه شما بهترین است، می تواند دشوار باشد.

هنگام انتخاب پمپ، باید بودجه، اندازه مزرعه، منبع آب و میزان آب و برق مورد نیاز خود را در نظر بگیرید. منبع آب شما نقش مهمی در میزان مناسب بودن پمپ دارد. اگر منابع آب سطحی مانند رودخانه ها، دریاچه ها، حوضچه ها، مخازن، یا حتی چاه ها یا گمانه های بسیار کم عمق با سطح آب بین ۰ تا ۷ متر (۰ تا ۲۳ فوت) دارید، یک پمپ سطحی برای شما کار خواهد کرد.

پمپ های سانتریفیوژ آب

وظیفه اصلی پمپ آب گریز از مرکز انتقال مایع از یک مکان به مکان دیگر است. برخی از پمپ های گریز از مرکز دارای قابلیت جابجایی مواد جامد هستند، به این معنی که می توانند مایعات حاوی جامدات را تا اندازه معین و همچنین مواد شیمیایی که در مدل های دیگر پمپ های آب اختلال ایجاد می کنند، جابه جا کنند.

برای سیستم‌های آبیاری کشاورزی، یک پمپ گریز از مرکز از نهرها، دریاچه‌ها، مخازن و چاه‌های کم عمق پمپ می‌کند و اغلب به عنوان «پمپ‌های تقویت‌کننده» در خطوط لوله آبیاری استفاده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که آب در کل سیستم با سرعت و فشار مطلوب حرکت می‌کند.

قبل از استفاده، پمپ آب گریز از مرکز باید پرایم شود و در حالی که پمپ های آب گریز از مرکز خود پرایم شونده وجود دارد، این مدل ها به طور سنتی با سیستم های آبیاری استفاده نمی شوند. نکته دیگر: در حالی که پمپ های گریز از مرکز ممکن است به صورت عمودی یا افقی جهت گیری شوند، پمپ آب گریز از مرکز جهت افقی برای کاربردهای آبیاری کشاورزی رایج ترین است.

مزایای پمپ های گریز از مرکز؟ هزینه کمتر، تعمیر و نگهداری کمتر، نصب آسان تر و دسترسی آسان تر برای زمانی که تعمیر و نگهداری پمپ آب مورد نیاز است.

پمپ های سانتریفیوژ آب

پمپ های آب شناور

یک پمپ آب شناور که توسط یک موتور مهر و موم شده هرمتیک کار می کند، مایعی را که به طور کامل از آن غوطه ور شده اند، خارج می کند. یکی از نقاط قوت پمپ آب شناور توانایی آن در جلوگیری از مشکلات حفره‌ای است که زمانی اتفاق می‌افتد که پمپ شروع به تشکیل حباب‌های بخار می‌کند و عملکرد صحیح پمپ را مهار می‌کند. از آنجایی که پمپ به طور کامل زیر آب است، از حفره شدن پمپ اجتناب می شود و پمپ آب شناور همانطور که در نظر گرفته شده است به کار خود ادامه می دهد.

اکثر پمپ های آب شناور مورد استفاده در سیستم های آبیاری به برق ۳ فاز نیاز دارند. استفاده از یک پمپ شناور بر روی یک پمپ گریز از مرکز باعث سر و صدای کمتری می شود و این سبک پمپ را برای مناطق مسکونی یا سایر مناطق با نگرانی سطح دسی بل ایده آل می کند. پمپ شناور که اغلب به عنوان پمپ تقویت کننده استفاده می شود، در یک خط پمپ بعد از پمپ اصلی نصب می شود. این امر با افزایش فشار آبی که به سیستم آبیاری می ریزد راندمان و قدرت را افزایش می دهد.

پمپ های آب شناور

پمپ طبقاتی از پر استفاده ترین پمپ های چاه آب کشاورزی

پمپ طبقاتی از پر استفاده ترین پمپ های چاه آب کشاورزی

پمپ طبقاتی که با نام‌های پمپ گریز از مرکز یا پمپ سانتریفیوژ نیز شناخته می‌شود، وسیله‌ای مکانیکی است که برای انتقال مایعات با استفاده از انتقال انرژی چرخشی ایجاد شده حاصل از چرخش یک یا چند محرک که پروانه نامیده می‌شوند، استفاده می‌شود. مایعات در امتداد محور خود به پروانه‌ای که به‌سرعت در حال چرخش است وارد می‌شوند و توسط نیروی گریز از مرکز در امتداد محیط خود از طریق نوک  پره پروانه خارج می‌شود. عملکرد پروانه سرعت و فشار مایع را افزایش می‌دهد و همچنین آن را به سمت خروجی پمپ هدایت می‌کند

قیمت بهترین مدل های پمپ طبقاتی به شرح زیر می باشد:

 • افقی، پنتاکس، تک فاز، ۸٫۴ متر مکعب بر ساعت، ۵۶ متر، ۱ اینچ = ۸٫۸۰۰٫۰۰۰ تومان
 • افقی، پنتاکس، سه فاز، ۸٫۴ متر مکعب بر ساعت، ۵۶ متر، ۱ اینچ = ۸٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان
 • افقی، پنتاکس، سه فاز، ۹٫۶ متر مکعب بر ساعت، ۷۴ متر، ۱ اینچ = ۱۱٫۹۰۰٫۰۰۰ تومان
 • عمودی، پنتاکس، تک فاز، ۸٫۴ متر مکعب بر ساعت، ۸۰ متر، ۱٫۴ اینچ = ۱۱٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان
 • عمودی، پنتاکس، سه فاز، ۸٫۴ متر مکعب بر ساعت، ۱۰۲ متر، ۱٫۴ اینچ = ۱۱٫۹۵۰٫۰۰۰ تومان
 • افقی، آبروان، تک فاز، ۱۵ متر مکعب بر ساعت، ۷۶ متر، ۱٫۴ اینچ = ۱۸٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان
 • عمودی، پنتاکس، سه فاز، ۱۰۲ متر مکعب بر ساعت، ۱۰۰ متر، ۱٫۴ اینچ = ۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان

 

اهمیت

در صنعت کشاورزی، متخصصان صنعت به طور گسترده ای از پمپ ها برای آبیاری و سایر اهداف مدیریت آب استفاده می کنند. این تجهیزات آنها را قادر می سازد تا مقادیر زیادی آب را به سرعت جابجا کنند. در مقایسه با روش‌های قدیمی‌تر مدیریت آب، حجم بسیار بالاتری را در خود جای می‌دهد (معمولاً صدها یا هزاران گالن در دقیقه). که برای اجرای روان و کارآمد عملیات مختلف رشد و برداشت ضروری است.

انواع مختلفی از پمپ های آب برای کاربردهای کشاورزی وجود دارد. هر یک از آنها با توجه به طراحی و پیکربندی کمی متفاوت است و آنها را برای عملیات های مختلف مناسب می کند. برخی از عوامل کلیدی که باید هنگام انتخاب یکی برای یک عملیات خاص در نظر داشته باشید عبارتند از منبع آب، سرعت جریان مطلوب، سر مکش کل مطلوب و هد دینامیکی کل مطلوب.

پمپ های آبیاری برای مزارع کوچکی که بلافاصله در کنار منبع آب قرار دارند، مانند پمپ هایی که برای غرقاب کردن مزارع بزرگ از راه دور استفاده می شوند، نیاز ندارند. قابل حمل بودن و سازگاری با تجهیزات موجود نیز ضروری است. مورد اول برای عملیاتی که نیاز به توزیع آب از چندین منبع آبی مختلف به چندین سایت مختلف دارد، مهم است. در حالی که دومی در صورتی مهم است که عملیات قبلاً دارای تنظیمات آبیاری موجود باشد.

یکی از پرکاربردترین انواع پمپ های آبیاری پمپ برقی (PTO) می باشد. برای اتصال به تراکتور و استفاده از نیروی میل محرک برای حرکت آب طراحی شده است. آنها به عنوان یک راه حل پمپاژ آسان و راحت برای متخصصان کشاورزی با تجهیزات تراکتور یا منابع برق موجود عمل می کنند.

 

کاربرد

پمپ های کشاورزی در طیف وسیعی از کاربردها، از جمله، اما نه محدود به، موارد زیر کاربرد دارند:

 • مراقبت از محصول، مانند آبیاری کف و ردیف، آبگیری و برداشت
 • مراقبت از دام، مانند انتقال آب آشامیدنی و مدیریت پسماند
 • آبزی پروری مانند گربه ماهی، خرچنگ و پرورش میگو
 • مدیریت عمومی آب، مانند انتقال آب (از برکه‌ها، کانال‌ها، خندق‌ها و رودخانه‌ها به مکان‌های کشاورزی برای محصولات زراعی و دام و همچنین شهرها و روستاها برای خانه‌ها و مشاغل)، حذف لجن/رسوب، لایروبی آب مصرفی، و دم آب استفاده مجدد
 • سایر عملیات کشاورزی، مانند برداشت ذغال سنگ نارس و کنترل علف های هرز آبزی
 • پمپ آبیاری محصولات کشاورزی (آبیاری غرقابی و ردیفی)
 • آبگیری محصولات زراعی
 • برداشت باتلاق ذغال سنگ نارس
 • پاکسازی برکه ها یا تالاب ها از لجن و رسوب

نصب پمپ آب برای سیستم های آبیاری کشاورزی

هنگامی که یک پمپ آب برای سیستم آبیاری کشاورزی خریداری می کنید، یا یک نصب جدید یا جایگزینی در سیستم فعلی شما خواهد بود. برای نصب پمپ آب جدید، بهترین پمپ را برای منبع آب موجود انتخاب کنید و سیستم آبیاری اطراف آن را برای حداکثر بازده طراحی کنید. اگر به دلیل خرابی یا تاریخ مصرف گذشته پمپ آب نیاز به تعمیر سیستم آبیاری موجود دارید، پمپ را با همان نوع پمپ تعویض کنید – مگر اینکه پمپ اصلی خریداری شده اشتباه باشد. در این صورت، یک بوستر پمپ به خط سیستم آبیاری موجود اضافه کنید.

برای کمک در انتخاب پمپ آب مناسب برای سیستم آبیاری کشاورزی خود، می توانید از این ابزار انتخاب پمپ استفاده کنید. که به تعیین مناسب ترین پمپ بر اساس شرایط منحصر به فرد شما کمک می کند یا برای اطلاعات بیشتر با متخصص پمپ آب مطلق تماس بگیرید.

 

نحوه نگهداری موتور پمپ آب

به دلیل اینکه موتور پمپ آب ها اغلب در محیط هایی که دسترسی به برق وجود ندارد استفاده می شوند و خرابی در آنها موجب وقفه در کار می شود. به همین دلیل توصیه می شود برخی اعمال که در زیر نام برده شده است، جهت جلوگیری از ایجاد مشکل در موتور پمپ انجام شود:

 • در هنگام نصب اتصالات از محکم نصب کردن آنها اطمینان حاصل نمایید تا از ورود هوا به پمپ جلوگیری شود.
 • محل قرار گیری یا گذر تجهیزات جانبی همچون شیلنگ و لوله در موتور پمپ آب تا حد ممکن می بایست از محل هایی که احتمال خطر پارگی و شکستگی وجود ندارد، قرار داده شوند.
 • پس از اتمام کارکرد موتور پمپ یا موتور پمپ آب به خصوص در زمستان اقدام به تخلیه آب درون آن نمایید.
 • در هنگام خرید به میزان مکش موتور پمپ آب توجه فرمایید.
 • لطفا در فواصل زمانی مشخص اقدام به بررسی یا سرویس موتور پمپ آب کشاورزی نمایید.
 • پر بودن مخزن سوخت موتور پمپ آب سبب کارکرد بهتر و جلوگیری از رسوب می شود.
 • هرگز در صورت خالی بودن پمپ از آب، موتور پمپ آب کشاورزی را روشن نکنید.
 • توصیه می شود، جهت جلو گیری از ورود هوا به پمپ از پمپ های خود مکش که قادر به جدا کردن هوا از آب و تخلیه آن می شود، استفاده نمایید.
 • از موتور پمپ برای جابجایی سیالاتی مانند، نفت، بنزین و سایر سیالات مشتعل استفاده نکنید.
 • موتور پمپ آب برای جابجایی مایعاتی مثل اسیدها، حلال های شیمیایی، مایعات قلیایی و غیره طراحی نشده است.
 • موتور پمپ آب حتما باید روی یک سطح صاف و محکم قرار گیرد.
 • هنگام خرید موتور پمپ آب محل قرار گرفتن موتور بر روی شاسی را چک کنید که پایه های موتور سالم باشد و در جابه جایی صدمه ندیده باشد.
 • محل نصب پمپ باید به گونه ای باشد که در صورت بروز آتش سوزی امکان خاموش کردن آتش وجود داشته باشد.

نصب و راه اندازی موتور پمپ آب

مراحل روشن و کار کردن با موتور پمپ آب

شیر بنزین را باز کنید و در صورت لزوم ساسات را نیز باز کنید. کلید پاور را در وضعیت استارت قرار دهید و اهرم کنترل گاز را به سمت زیاد بکشید. هندل را به آرامی کشیده تا زمانی که مقاومتی احساس بکنید، سپس از آنجا هندل را سریع به سمت بالا بکشید.

خاموش کردن موتور پمپ آب کشاورزی

برای خاموش موتور پمپ آب باید، دریچه گاز را به سمت مسدود بکشید تا دور موتور کاهش یابد. و کلید پاور را در وضعیت آف قرار بدهید و اهرم شیر بنزین را ببندید.

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه پرگاران تماس حاصل فرمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + دو =