آغاز فرآیند اجرایی واردات انواع کِشنده، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با عمر زیر ۵ سال

آیین نامه اجرایی واردات انواع تراکتور، کامیون، اتوبوس، مینی بوس و ون با عمر کمتر از ۵ سال از سوی هیات وزیران ابلاغ شد. این آیین نامه به پیشنهاد وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و بند (ص) تبصره (۷) می باشد. قانون اساسی قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در حالی تصویب می شود که ناوگان داخلی کشور با شرایط بحرانی و فرسودگی بیش از حد مواجه است. و خودروسازان داخلی قادر به تامین نیازهای بازار در برخی بخش ها نیستند.

واردات کامیون های فرسوده در دو سال اخیر به صورت پراکنده انجام شده اما تاثیر چندانی بر وضعیت بازار کشور نداشته است. اما اکنون آیین نامه جدید با هدف تامین نیازهای حمل و نقل درون شهری و برون شهری و همچنین تامین نیاز صنعت و تولید و رفع انحصار تصویب شده است.

 

تنظیم بازار و کاهش مصرف سوخت؛ اهداف آیین‌نامه

آیین نامه اجرایی واردات انواع تراکتور، کامیون، اتوبوس، مینی بوس و وانت با عمر کمتر از ۵ سال از سوی هیات وزیران ابلاغ شد. این آیین نامه به پیشنهاد وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت، راه و شهرسازی، کشور، امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی و بند (ص) تبصره (۷) می باشد. قانون اساسی قانون بودجه سال ۱۴۰۲ در حالی تصویب می شود که ناوگان داخلی کشور با شرایط بحرانی و فرسودگی بیش از حد مواجه است. و خودروسازان داخلی قادر به پاسخگویی به نیاز بازار در برخی بخش ها نیستند.

این در حالی است که واردات کامیون های فرسوده در دو سال اخیر به صورت پراکنده انجام شده است. اما تاثیر چندانی بر وضعیت بازار کشور نداشته است. اما اکنون آیین نامه جدید با هدف تامین نیازهای حمل و نقل درون شهری و برون شهری و همچنین تامین نیاز صنعت و تولید و رفع انحصار تصویب شده است.

 

کدام کامیون‌ها و اتوبوس‌های کارکرده اجازه واردات دارند؟

تعیین شرایط واردات اتوبوس و کامیون فرسوده در حالی اتفاق افتاد که پیش از این کامیون ها با ۳ سال کارکرد وارد می شدند. اما به نظر می رسد مقررات جدید شرایط را آسان کرده و سن واردات از ۳ به ۵ سال افزایش یافته است.

بر اساس این آیین نامه که در ۱۰ بند تنظیم شده و به مواردی از قبیل شرایط خودرو، شرایط واردکنندگان، وضعیت اسقاط و … می پردازد. و واردات خودرو به کشور در صورتی مجاز است که سن خودرو کمتر از پنج سال باشد.

میزان آلایندگی این خودروها نیز باید مطابق با قوانین و مقررات کشور و دارای استانداردهای مورد نیاز کشور باشد.

همچنین در این آیین نامه مقرر شده است که مجوز فعالیت خودروها در شبکه حمل و نقل عمومی پس از اخذ گواهی معاینه فنی توسط سازمان و سازمان شهرداری صادر می شود.

موضوع وضعیت خودروهای تجاری وارداتی پیش از این بارها مطرح شده بود. اما مشخص نیست چه سازمانی مسئول بررسی وضعیت این خودروها و تایید اطلاعات خودروها است.
تا امروز راه حلی شفاف و مکتوب برای بررسی وضعیت واقعی خودروها اعلام نشده است. و تنها یک بند از آیین نامه در این زمینه محدود شده است.

 

بلاتکلیفی دوباره خدمات پس‌ازفروش در آیین‌نامه جدید واردات

موضوع دیگری که تا به امروز در واردات خودروهای فرسوده سنگین مطرح بود، بحث نحوه ارائه خدمات پس از فروش این خودروها بود. پیش از این شرایط خاصی برای ارائه خدمات پس از فروش به این خودروها وجود نداشت.
و برخی از واردکنندگان خودروهای تجاری دست دوم برای دریافت کارت خدمات پس از فروش باید هزینه های زیادی را پرداخت کنند. به گفته برخی از مالکان این سرویس فقط روی کاغذ است و در واقع هیچ سرویسی از سوی تولیدکنندگان داخلی برای این هزینه ها ارائه نمی شود.

در ماده ۳ آیین نامه جدید آمده است: «بر اساس قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو مصوب ۱۳۹۴ و آیین نامه اجرایی قانون فوق الذکر، خودروهای موضوع این آیین نامه باید مشمول خدمات پس از فروش باشند». طبق نامه شماره ۷۴۱۵/T51681E مورخ ۲۸٫۱٫۱۳۹۵ و اصلاحات بعدی آن تامین قطعات را در داخل کشور خواهند داشت.

در ادامه در تبصره این ماده اشاره شده است که «به شکایات واصله در خصوص عملکرد شرکت های واردکننده اعم از شرکت های حمل و نقل و واردکنندگان خودرو، طبق مقررات مربوط توسط مراجع ذیربط رسیدگی خواهد شد».

به نظر می رسد این بار نیز تکلیف خدمات پس از فروش این خودروها مشخص نیست. و شاید این خودروها در بدو ورود به کشور تنها بمانند. و در دراز مدت دچار فرسودگی شدید و کمبود قطعات شوند.

 

شرایط اسقاط به وضعیت پیش‌از شماره‌گذاری برگشت!

مهم ترین موضوع واردات خودروهای تجاری فرسوده و آنچه در دو سال اخیر این خودروها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است، مربوط به تحویل گواهی اسقاط است.

نبود گواهی اسقاط به ادعای واردکنندگان و عدم ترخیص کامیون های وارداتی در نهایت منجر به تصویب قانون پرداخت ۵ درصد قیمت خودرو به جای دریافت گواهی اسقاط شد. و حتی برای تسریع در ترخیص و شماره گذاری این خودروها، ضایعات را از قبل از پلاک به بعد از پلاک خارج کرد.

حال اما در ماده ۷ آیین نامه جدید آمده است: «گواهی اسقاط خودرو برای واردکنندگان خودرو یا جایگزینی آن براساس بند (الف) تبصره (۳) ماده (۱۰) اصلاحی قانون سازمان صنعت خودرو مصوب ۱۴۰۱ باید قبل از شماره گذاری ارائه شود.

همچنین در تبصره این ماده آمده است: «واردات خودروهایی که با تأیید سازمان یا سازمان شهرداری در حمل‌ونقل عمومی برون شهری مورد استفاده قرار می‌گیرند، حسب مورد از پرداخت ۵۰ درصد سود بازرگانی معاف هستند».

آغاز فرآیند اجرایی واردات انواع کِشنده، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با عمر زیر ۵ سال

تخصیص ارز به بانک مرکزی سپرده شد!

موضوع ارز که در کنار واردات کامیون و اتوبوس مانع بزرگی برای تمامی صنایع بوده است در بخشی دیگر از این آیین نامه مورد بررسی قرار گرفته است. و مسئولیت تامین ارز مورد نیاز این خودروها به بانک مرکزی سپرده شده است.

در ماده ۶ این آیین نامه آمده است: «ورود و ترخیص خودروهای موضوع این آیین نامه در بنادر و گمرکات اجرایی کشور بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع است».

همچنین در ماده دیگری آمده است: «منابع ارزی مورد نیاز این آیین نامه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و اعلام می شود».

 

آغاز فرآیند اجرایی واردات انواع کِشنده، کامیون، اتوبوس، مینی‌بوس و ون با عمر زیر ۵ سال

 

در صورت هرگونه سوال و نظر با مجموعه نگار صنعت ماهان تماس حاصل فرمایید.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =