ترموگرافی یا استفاده از دوربین infrared

روشهای اندازه گیری دما به دو دسته کلی قابل طبقه بندی است:
۱- روش non contact یا غیر تماسی که تجهیز برای اندازه گیری دما نیازی به در تماس بودن با ماده مورد نظر ندارد.

۲- روش contact یا تماسی که تجهیز برای اندازه گیری دمای ماده مورد نظر باید با آن در تماس باشد.

ترموگرافی یا استفاده از دوربین infrared یکی از روشهای غیر تماسی برای اندازه گیری دما است. در این روش رنگهای تصویر، نشان دهنده دمای اجزای مختلف تصویر هستند.

این روش اندازه گیری دما به ندرت در صنایع فرآیندی مورد استفاده قرار میگیرد و عمدتا در کاربردهای تحقیقاتی و یا عیب یابی کاربرد دارد.

به عنوان مثال در صورت وجود اتصالات یا کلیدهایی در تابلوهای برق یا ترانسفورماتورها که جریان الکتریکی زیادی نسبت به ظرفیتشان در حال عبور از آنها میباشد به دلیل افزایش دمای آنها، میتوان از طریق ترموگرافی وجود عیب را تشخیص و محل آن را شناسایی کرد.

یکی دیگر از روشهای اندازه گیری غیرتماسی دما، استفاده از پیرومترها است. پیرومترها بر اساس thermal radiation ساطع شده از ماده و تحلیل انرژی آن دما را تعیین میکنند.

با توجه به اینکه در پیرومترها انتقال گرما وجود نداشته و مبتنی بر thermal radiation است، سرعت پاسخ به تغییر دما، در مقایسه با روشهای تماسی، بالا است.

به علاوه در روش غیر تماسی دمای سطح ماده مورد نظر، مثلا مواد مذاب، اندازه گیری میشود و این روش قادر به اندازه گیری دمای لایه های داخلی یا زیرین ماده یا جسم مورد نظر نمیباشد.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + چهار =